Nepálsky premiér priznal chybu, ďalšie zemetrasenie nečakali

Nepál zasiahlo silné zemetrasenie, o život prišli desiatky ľudí
Obete zemetrasenia protestujú v uliciach. Nemajú čo jesť ani piť. Foto: SITA/ AP

ČARIKOT 14. mája (WEBNOVINY) – Druhé ničivé zemetrasenie v Nepále v priebehu necelých troch týždňov zastihlo tamojšie úrady nepripravené a pre obyvateľov, ktorí prišli o príbytky, bude ťažké prežiť vonku vzhľadom na začínajúce sa obdobie dažďov. Premiér Sušil Koirala to priznal na štvrtkovej tlačovej konferencii v meste Čarikot ležiacom v časti predhoria Himalájí, kde zemetrasenie z utorka napáchalo najväčšie škody.

Ulice zaplnili tisíce obyvateľov

Ulice Čarikotu, ktorý je okresným správnym centrom, zaplnili tisíce miestnych obyvateľov a ľudí z okolia čakajúcich na pomoc, tá však zatiaľ neprichádza v dostatočnom množstve. Miestni predstavitelia deň po zemetrasení pomocou ampliónov upozorňovali ľudí, aby sa nezdržiavali v poškodených budovách. Otrasy s magnitúdou 7,3 si v Nepále podľa aktuálnych údajov vyžiadali najmenej 96 mŕtvych a vyše 2300 zranených. Ďalšie obete na životoch hlásia zo severnej Indie a čínskeho Tibetu.

Obrazom: Nepál zasiahlo ničivé zemetrasenie

„Po prvom zemetrasení sme neboli pripravení na druhé, ktoré by bolo také silné,“ povedal Koirala pred novinármi v Čarikote, kam priletel vrtuľníkom. V čase prichádzajúceho monzúnu sú podľa neho státisíce ľudí bez domova a je im potrebné poskytnúť núdzové prístrešie v stanoch. „My všetci musíme pracovať s novým odhodlaním na vybudovaní nového Nepálu,“ vyhlásil premiér.

Zranenú ženu odviezli vládnym špeciálom

Počas návštevy oblasti ležiacej východne od Káthmandu sa stretol aj s nečakanou požiadavkou, aby poskytol svoj vrtuľník na prevoz ťažko zranenej ženy, ktorú britskí zdravotníci udržiavali v núdzových podmienkach pri živote ručným čerpaním kyslíka do pľúc iba niekoľko metrov od miesta, kde sa konala tlačová konferencia. Nemenovanú dedinčanku špeciálom okamžite dopravili do vojenskej nemocnice v hlavnom meste, jej stav však nie je známy.

V súvislosti s mimoriadne silným zemetrasením z 25. apríla v Nepále evidujú vyše 8150 mŕtvych a 17 860 zranených. Ide tak o najhoršiu pohromu svojho druhu, aká himalájsku krajinu postihla za posledných viac ako 80 rokov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom