Neplatiť dane sa stalo podľa Roberta Fica na Slovensku módou

Fico
Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 5. marca (WEBNOVINY) – Na Slovensku je podľa premiéra Roberta Fica módou neplatiť dane.

V praxi pritom podľa premiéra existuje v podnikateľskej sfére tendencia robiť daňové úniky predovšetkým v oblasti dane z pridanej hodnoty (DPH).

Vláda sa chce preto podľa Roberta Fica v ďalšom období sústrediť na prijatie ďalších opatrení, ktoré by mali prispieť k zníženiu daňových únikov.

Druhý balík opatrení premiér avizuje k začiatku októbra tohto roka.

„Rátame predovšetkým s kontrolou, rátame s tvrdšími sankciami, ale najpodstatnejšie je presviedčať podnikateľský sektor, ľudí, že dane jednoducho sa musia platiť, že nemôže pokračovať móda, ktorá tu teraz na Slovensku bohužiaľ pretrváva,“ uviedol Robert Fico na brífingu pri príležitosti 8. regionálnej daňovej konferencie k témam efektívneho výberu daní v strednej a východnej Európe.

Vláda schválila akčný plán

Danove priznanie
Foto: SITA/Marián Peiger

Premiér pritom pripomína, že súčasná vláda ešte vlani schválila akčný plán na boj proti daňovým únikom a prvú sériu opatrení uviedla do praxe v októbri 2012.

„Druhý balík sa pripravuje k prvému októbru 2013 a tretí balík, keďže je viazaný na informačné technológie, bude v praxi v roku 2014,“ avizuje premiér.

Slovensko je podľa Roberta Fica pripravené zúčastniť sa aj celoeurópskej diskusie o zjednocovaní daňového základu.

„Je to veľmi účinný nástroj v boji proti daňovým únikom a súčasne je to aj rozhodnutie, ktoré zrovnoprávni členské krajiny, pretože je pravda, že niektoré krajiny sa pustili cestou daňových pretekov a daňového dumpingu,“ vyhlásil Fico.

Kľúčový je boj proti podvodom

Hostiteľom utorňajšej regionálnej daňovej konferencie v Bratislave je Americká obchodná komora v SR v spolupráci s americkými obchodnými komorami v strednej a východnej Európe.

Pre členov americkej obchodnej komory je podľa predsedníčky jej daňového výboru Christiany Serugovej kľúčový v boji proti podvodom efektívnejší výber daní. „Sme presvedčení, že ak by bol výber daní efektívnejší, nebolo by nevyhnutné sanovať výpadky štátneho rozpočtu celoplošným zvyšovaním daňového zaťaženia,“ konštatuje Serugová.

V súvislosti s vládou pripravenými opatreniami predsedníčka daňového výboru Americkej obchodnej komory v SR uvádza, že je dôležité, ako tieto opatrenia budú fungovať v praxi.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert Fico
Firmy a inštitúcie Americká obchodná komoraVláda SR