Neprehĺtajte dezinfekčné prostriedky, varujú Američanov po vyjadreniach prezidenta Trumpa

Dezinfekcia
Foto: ilustračné, Getty Images

Americká federálna Agentúra pre ochranu životného prostredia (EPA) pripomína ľuďom, aby používali dezinfekciu iba na povrchy. Stanovisko vydala po tom, čo prezident Donald Trump naznačil, že vstrekovanie si dezinfekcie do tela by mohlo pomôcť v boji s koronavírusom. “Nikdy neaplikujte produkt sebe ani iným. Neprehĺtajte dezinfekčné prostriedky,” upozorňuje agentúra.

Šéf oddelenia pre vedu a technológie amerického ministerstva pre vnútornú bezpečnosť William Bryan vo štvrtok uviedol, že podľa nového výskumu má slnečné žiarenie silný vplyv na zabíjanie vírusu na povrchoch a vo vzduchu.

Viac o téme: Koronavírus

Odmietol však úvahy o vnútornom použití dezinfekčných prostriedkov. Trumpove hypotézy okamžite na seba strhli veľkú vlnu kritiky. Mnoho lekárov tiež varovalo, že vstrekovanie dezinfekcie by mohlo mať fatálne následky.

Trump už predtým navrhoval liečbu koronavírusu hydroxychlorochínom, ktorý sa používa pri liečbe malárie, no nedávno s tým prestal. Jedna štúdia tento týždeň ukázala, že pacienti s koronavírusom z vládnej nemocnice pre vojnových veteránov liečení touto látkou zomierali viac ako tí s bežnou liečbou.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald Trump