Nervovoparalytická látka, ktorou otrávili Skripaľovcov, bola v kvapalnom skupenstve

Skripal, dcéra Skripala
Julija Skripaľová, dcéra bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa. Foto: SITA/AP

LONDÝN 17. apríla (WebNoviny.sk – Nervovoparalytická látka, ktorou začiatkom marca v anglickom meste Salisbury otrávili bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéru Juliju, bola v kvapalnom skupenstve. V utorok o tom informovalo ministerstvo životného prostredia s tým, že odstránenie stôp po látke v meste bude trvať niekoľko mesiacov.

Deväť miest musia špeciálne vyčistiť

Podľa ministerstva potrebuje „špecializované vyčistenie“ deväť miest v Salisbury vrátane reštaurácie, ktorú Skripaľovci navštívili v ten deň, keď ich našli v bezvedomí na lavičke.

„Vyčistenie každého miesta bude zahŕňať proces testovania, odstránenia objektov, ktoré môžu byť kontaminované, chemického čistenia a opätovného testovania,“ uviedol rezort vo vyhlásení. Ako tiež dodal, pri čistiacich prácach pomáha zhruba 190 špeciálne vycvičených vojakov.

Diplomatická kríza medzi Ruskom a Západom

Britskí predstavitelia tvrdia, že Skripaľovcov otrávili vojenskou nervovoparalytickou látkou novičok sovietskej výroby, ktorou bola potretá kľučka dverí ich domu. Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW) informáciu o použití novičoku potvrdila, neuviedla však, kto je za to zodpovedný. Británia z útoku obviňuje Rusko, ktoré to odmieta.

Tridsaťtriročnú Juliju Skripaľovú minulý týždeň prepustili z nemocnice. Jej otec je naďalej hospitalizovaný, no jeho stav sa tiež zlepšuje. Prípad Skripaľovcov vyvolal diplomatickú krízu medzi Ruskom a Západom, ktorá viedla k vyhosteniu stoviek diplomatov na oboch stranách.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Sergej Skripaľ