Neškodné sedenie? Môže vám poriadne ublížiť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Stolicka 2.jpg
Foto: SpinaliS

BRATISLAVA 17. apríla (WebNoviny.sk) – Sedavé zamestnanie a s ním spojené následky sa dnes stali civilizačnou chorobou. Aj keď nejaký pohyb počas sedenia vykonáme, až z 95% sú to pohyby do strán. Medzistavcové platničky sú však pri týchto úkonoch neprirodzene stláčané. Chrbtové svaly stuhnú, pretože nepracujú a panva je statická tiež. Aj to je dôvod, prečo vás bolí chrbát.

Poloha „na pretekára“

Naťahujeme sa za telefónom, klikáme na myš a nakláňame sa k počítaču. Po ôsmych hodinách prídeme domov, sadneme si k televízoru a ani netušíme, ako sme si uškodili. Ak ste ešte k tomu sedeli v nesprávnej polohe, bolesti sa skôr či neskôr nevyhnete. Jedným z dôvodov je, že váš chrbát nepracuje. Ako by aj mohol, keď sedíte na stabilnom sedadle, ktoré vám nedovolí pohyb. Skôr naopak, priam vám ponúka na stoličke ležať. Poznáte to, po obede, keď energie ubúda sa naše telo na stoličke posúva nižšie a pred odchodom už ležíme “ na pretekára“. Ale pretekať sa nechystáte, však? To sa vám už len nechce sedieť vzpriamene.

Aj počas sedenia sa dá hýbať

Áno, je to to možné, dokonca sa počas „aktívneho sedenia“ dá aj veľmi efektívne pracovať. Zdravotné stoličky SpinaliS vďaka svojmu výkyvnému sedadlu na pružine zaistia stále vzpriamené a súčasne aj zdravé sedenie. Konštrukcia stoličky s pohyblivým sedadlom je extrémne dôležitá pre prevenciu degeneratívneho procesu medzistavcových platničiek. Z dôvodu možnosti pohybu sedáka sa musí hýbať aj celé telo a pri tom aktívne zapájame svaly. Chrbát a platničky tak nie sú zaťažované jednostranne, ale táto záťaž je rovnomerne rozložená po celej dĺžke pre tých, ktorí musia pri práci často sedieť. „Zdravotné stoličky so sedadlom na pružine odporúčam všetkým, ktorí už majú problémy s chrbticou, alebo trpia častými bolesťami chrbta. Ďalej ju považujem za účinnú prevenciu pred problémami s chrbticou zvlášť pre tých, ktorí musia pri práci často sedieť. Podľa môjho názoru táto stolička skutočne reprezentuje významné preventívne opatrenia k zníženiu zdravotných problémov chrbtice,“ hovorí známy slovinský ortopéd Prof. Dr. sci. Janko Popovič, Dr. Med.

Zdroj pexels 1.jpg
Foto: Pexels

Čo môžete pre svoj chrbát urobiť úplne zadarmo

Raz za polhodinu sa postavte zo stoličky a prejdite sa. Do kuchynky na kávu, alebo k vedľajšiemu stolu prehodiť pár slov. Určite nie je na škodu sa poriadne ponaťahovať. Buď ráno po príchode alebo počas obednej prestávky, keď vám zostane trošku času navyše. Vyskúšať môžete aj tzv. office jogu, na ktorú nepotrebujete veľa času ani miesta. Začnite tým, že si vyzujete topánky a rozhýbete prsty na nohách. Potom sa sústreďte na prsty na rukách a dlane, ktoré si pomasírujte jemnými krúživými pohybmi. Nezabudnite ani na hlavu a krk – ten taktiež potrebuje rozhýbať. Krúžte hlavou zo strany na stranu. Pomôcť môžete aj svojim očiam. Otvorenými očami nakreslite vo vzduchu ležiacu osmičku do jednej a do druhej strany.

Inzercia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať