Nespokojní lesníci majú Gašparovičovu podporu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
ľudia pre lesy
Členovia petičného výboru Ľudia pre lesy Adrián Macko, Jozef Marko, Anita Fáková, Peter Gogola a Ján Mičovský počas prijatia u prezidenta SR Ivana Gašparoviča (vľavo dole) v Prezidentskom paláci. Bratislava, 4. február 2010 Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 4. februára (WEBNOVINY) – Bývalí zamestnanci Lesov SR, ktorí požadujú transparentné a nekoristnícke obhospodarovanie slovenských lesov, môžu rátať s podporou prezidenta Ivana Gašparoviča. „Musíme zmeniť politiku vo vzťahu k lesu. Les nemôže byť len fabrikou na peniaze,“ povedal dnes Gašparovič na brífingu po tom, čo prijal päťčlenný výbor petície Ľudia pre lesy. S návrhmi lesníkov je hlava štátu spokojná, prezident im navyše pomôže dotiahnuť materiál legislatívne. „Ak najvyššia autorita štátu prejavila záujem o naše aktivity, ktoré s čistým svedomím nazývam, že sú nezištné, tak je to pre nás potvrdenie toho, že tá aktivita má zmysel a je otázka času, kedy spolu dôjdeme úspešného konca,“ konštatoval Ján Mičovský z petičného výboru.

Minister pôdohospodárstva Vladimír Chovan minulý týždeň ocenil niektoré požiadavky lesníkov s tým, že im už do volieb nestihne vyhovieť. „Ak by bol eminentný záujem, tak si to viem predstaviť ešte aj v tomto volebnom období, ale zrejme by už tá realizácia nebola taká jednoduchá,“ uviedol Gašparovič. Okrem aktuálnej parlamentnej schôdze zasadnú poslanci ešte v marci a máji, pričom posledné stretnutie bude slávnostné, rozlúčkové. „Keby sme chceli, tak si sadneme a tri dni budeme na tom zákone pracovať a ho urobíme, ale je tu určitý legislatívny postup, ktorý zrejme by sa musel zachovať a tým by sa to nedalo,“ myslí si Gašparovič. Dodal, že existujú páky na urýchlenie ako mimoriadne zasadnutia parlamentu, ale to by si vyžadovalo pochopenie politických strán.

Lesníci sa s prezidentom dohodli, že čas do volieb využijú na legislatívne spracovanie návrhu, s ktorým by išli pred poslancov hneď po voľbách. „Lesy budú rásť aj po júni tohto roku a musia rásť po stáročia, takže my sa nebojíme času, lebo sme presvedčení, že pravda je na našej strane,“ tvrdil dnes Mičovský. Podľa prezidenta by mali byť požiadavky lesníkov výzvou pre politické strany, ktoré by si ich mohli zakomponovať do volebných programov.

Petíciu Ľudia pre lesy podpísalo za šesť mesiacov 16 756 ľudí. Zástupcovia petičného výboru ju 27. januára odovzdali v Národnej rade SR. Chceli sa stretnúť s premiérom Robertom Ficom, ten rokovaniami poveril ministra Chovana, ktorý lesníkom oznámil, že sa ich požiadavkami do konca volebného obdobia nestihne zaoberať. Lesníci v legislatívnom zámere okrem iného navrhujú, aby budúce vedenie štátneho podniku nebolo závislé od jedného podpisu ministra, ale aby budúce orgány boli kreované širšie, ich funkčné obdobie nekopírovalo jednotlivé volebné obdobia.

Petičný výbor založili v lete minulého roka vtedajší pracovníci Generálneho riaditeľstva Lesov SR, jeho členmi sú okrem lesníkov a bývalých lesníkov aj osobnosti slovenskej kultúry ako spisovatelia Ladislav Ťažký, Tomáš Janovic, Ľubomír Feldek, výtvarník František Guldan, herec Ladislav Chudík či lesnícky profesor Milan Saniga. „Žiadame, aby lesnícke organizácie a podniky obhospodarovali lesy na Slovensku zodpovedne, odborne a transparentne, bez koristníctva, bez politického vplyvu a vplyvov lobistických a záujmových skupín. Sme proti tomu, aby lesy boli predmetom politického obchodovania!“ uvádza sa v petícii.

Petícia nadviazala na otvorený list, ktorým koncom júna zamestnanci riaditeľstva Lesov SR upozornili premiéra a vtedajšieho ministra pôdohospodárstva na neschopnosť manažmentu tohto podniku, predaje majetku bez korektných výberových konaní a ovplyvňovanie rozhodnutí vedenia podniku klientelizmom a lobistickými skupinami. List podpísalo 58 zo 128 pracovníkov Generálneho riaditeľstva Lesov SR a na mimoriadnom zasadnutí sa s ním stotožnili aj predstavitelia odborov v Lesoch SR.

Začiatkom júla pracovníci komunikačného odboru riaditeľstva Lesov SR podali trestné oznámenie vo veci spáchania trestného činu nehospodárneho nakladania so štátnym majetkom, v ktorom uviedli 27 prípadov nakladania s majetkom v Lesoch SR, pri ktorých majú podozrenie z trestnej činnosti. Týkajú sa prenajímania poľovných revírov, predajov nehnuteľného majetku, zmlúv na poskytovanie služieb aj predajov dreva. Odvtedy sa vymenil minister pôdohospodárstva, dvakrát sa vymenil riaditeľ Lesov SR a autori trestného oznámenia už v tomto podniku nepracujú. Väčšina dostala výpovede ku koncu minulého roka a Ján Mičovský dal 12. januára výpoveď sám na protest proti neschopnosti vedenia podniku doteraz sa vyjadriť k podozreniam z klientelizmu a nehospodárneho nakladania s majetkom a prijať opatrenia, ktorými by sa takýmto praktikám zabránilo.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Ivan GašparovičJán MičovskýLadislav ChudíkĽubomír FeldekTomáš JanovicVladimír Chovan