Nestačí sa pekne usmievať, odkázal Uhliarik Zvolenskej

Zvolenská
Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská čelí v parlamente odvolávaniu. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 24. októbra (WEBNOVINY) – Exminister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) odkázal súčasnej šéfke Zuzane Zvolenskej, že na vedenie rezortu nestačí pekne sa usmievať a tváriť sa, že je všetko v poriadku.

„Zdravotníctvo potrebuje silného ministra,“ povedal Uhliarik na mimoriadnej schôdzi v parlamente, na ktorej Zvolenská čelí odvolávaniu.

Na odvolanie ministerky podľa Uhliarika existuje viacero dôvodov, či už ohrozenie bezpečnosti občanov, neriešenie platových požiadaviek zdravotných sestier, zadlžovanie nemocníc alebo iniciatíva zaviesť jednu štátnu zdravotnú poisťovňu.

Bastrnák vyzval Smerákov, aby Zvolenskú podržali pri rozpočte

Do zdravotníctva podľa vládou schváleného rozpočtu má ísť v roku 2014 o 100 až 120 miliónov eur menej ako v tomto roku a tieto peniaze budú chýbať pacientom.

Poslanec za Most-Híd Tibor Bastrnák preto v parlamente vyzval poslancov za Smer-SD, aby ministerku zdravotníctva Zuzanu Zvolenskú podržali pri schvaľovaní štátneho rozpočtu v národnej rade, ak ju podržia aj pri dnešnom odvolávaní.

„Lebo ak nie, tak ste ju zradili. Vyzývam vás preto, aby ste pomohli ministerke, aby v roku 2014 neklesla úroveň zdravotnej starostlivosti na Slovensku,“ konštatoval Bastrnák.

Bastrák nechce spájať tender so smrťou pacientky

Zvolenská podľa jeho slov musí silnejšie búchať do stola ministra financií Petra Kažimíra alebo o väčší balík lobovať u vládnych zákonodarcov. Za vládou navrhnutý rozpočet podľa poslanca za Most-Híd Zvolenská hlasovať nemala.

Bastrák zdôraznil, že Most-Híd z návrhu na odvolanie Zvolenskej nechce robiť politickú kampaň a zároveň nechce spájať tender na licencie pre záchrannú službu so smrťou pacientky.

„Prekážajú nám precedensy. Úradníci pochybili hneď na začiatku, urobili najväčšiu chybu, podcenili situáciu. Tender na záchranky je vždy zložitý, politicky sledovaný a komplikovaný,“ konštatoval Bastrnák.

Všetkých sa opýtal, čo by rezort robil, ak by sa stalo na území západoslovenského kraja akékoľvek väčšie nešťastie, ktoré sa našťastie nestalo.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan UhliarikTibor BastrnákZuzana Zvolenská
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR