Netanjahu obvinil Irán z vývoja jadrových zbraní, zaznela pochvala aj tvrdenia o propagande

Netanjahu Trump
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu (vpravo) s prezidentom USA Donaldom Trumpom. Foto: archívne, SITA/AP

JERUZALEM/WASHINGTON/TEHERÁN 30. apríla (WebNoviny.sk) – Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondelok obvinil Irán, že sa snažil v minulosti vyvíjať jadrové zbrane. Majú to dokazovať materiály, ktoré sa podarilo získať izraelským tajným službám.

Irán mal oklamať svet

Netanjahu v príhovore, ktorý vysielali naživo izraelské televízie, hovoril o takzvanom iránskom projekte Amad, ktorého cieľom mal byť vývoj jadrových zbraní.

Izraelským tajným službám sa podľa Netanjahua podarilo získať „pol tony“ tajných iránskych materiálov. Tie podľa neho okrem iného dokazujú, že Irán oklamal celý svet, keď v roku 2015 podpísal so svetovými mocnosťami jadrovú dohodu.

Čaká sa na verdikt USA

Americký prezident Donald Trump už dávnejšie avizoval, že chce od tejto dohody s Iránom, ktorú Spojené štáty podpísali za jeho predchodcu Baracka Obamu, odstúpiť.

Trump má do 12. mája oznámiť, či od zmluvy odstupuje alebo nie, vo všeobecnosti sa však skôr očakáva, že od nej odstúpi. To mu vo svetle prezentovaných údajných nových dôkazov v pondelok odporučil aj Netanjahu.

Chvála aj kritika

Trump izraelského premiéra vzápätí pochválil a vyhlásil, že jeho vystúpenie bolo „dobré“ a že Netanjahu „má v súvislosti s Iránom stopercentnú pravdu“.

Iránska štátna tlačová agentúra IRNA krátko po Netanjahuovom vystúpení napísala, že izraelský premiér je „známy smiešnymi vystúpeniami“, ďalšia iránska tlačová agentúra Fars označila Netanjahuov prejav za „čistú propagandu“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Benjamin NetanjahuDonald Trump