Netanjahu predstavil svoj plán. Palestínčania si budú vládnuť sami, bezpečnosť zaistí Izrael

Benjamin Netanyahu
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Foto: archívne, SITA/AP

DAVOS 25. januára (WebNoviny.sk) – Izraelský premiér Benjamin Netanjahu predstavil vo štvrtok na Svetovom ekonomickom summite vo švajčiarskom Davose nový plán budúceho štátoprávneho usporiadania na Blízkom východe.

Podľa náznakov, ktoré od Netanjahua zazneli na jednej z diskusií na summite, by mal tento plán spočívať v tom, že Palestínčania si budú síce na územiach, ktoré obývajú, vládnuť sami, no starostlivosť o bezpečnosť aj na týchto územiach bude v kompetencii Izraela.

Netanjahu v diskusii odmietol priamo odpovedať na otázku, či podporuje takzvané „dvojštátne riešenie„, teda scenár, ktorý ráta s vytvorením samostatného palestínskeho štátu a jeho mierovým spolunažívaním s Izraelom. Práve tento plán podporuje prevažná väčšina štátov medzinárodného spoločenstva, ako aj samotní Palestínčania. S výnimkou radikálov, ktorí majú problém s tou časťou plánu, ktorá hovorí o mierovom spolunažívaní s Izraelom.

V každom prípade je však podľa agentúry AP takmer nereálne, že by Palestínčania s Netanjahuovým novým plánom súhlasili.

Svoj vlastný, údajne tiež inovatívny plán riešenia situácie na Blízkom východe, by mala čoskoro predstaviť aj administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa. Podľa amerických médií nie je vylúčené, že bude rovnaký alebo podobný ako plán, ktorý vo štvrtok v hrubých obrysoch predstavil Netanjahu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Benjamin Netanjahu