Netanjahu vyhral primárky v Likude, plánuje aj víťazstvo v ďalších parlamentných voľbách

Benjamin Netanjahu
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Foto: SITA/AP

Štvrtkové dôležité primárky v izraelskej vládnucej strane Likud presvedčivo vyhral jej aktuálny predseda, izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Podľa výsledkov, ktoré v piatok zverejnila stranícka centrála Likudu, získal Netanjahu 72 percent odovzdaných hlasov a vysoko tak porazil svojho protikandidáta, politického veterána a významnú osobnosť v strane, Gideona Saara.

Svoj hlas v primárkach odovzdala ani nie polovica z celkového počtu 116-tisíc registrovaných členov Likudu, čo izraelské médiá pripisujú najmä zlému počasiu.

Komplikovaná situácia

Nastal čas zjednotiť sa a zabezpečiť veľké víťazstvo Likudu a pravice vo voľbách do Knesetu,“ reagoval na výsledky primárok Netanjahu. Parlamentné voľby sa uskutočnia v marci a budú už tretie v poradí za necelý rok, pričom po tých predchádzajúcich dvoch sa žiadnemu politikovi nepodarilo sformovať vládu.

Predvolebné prieskumy naznačujú, že situácia môže byť opäť podobne komplikovaná aj po nadchádzajúcich voľbách. Netanjahu si napriek tomu verí: „Konečné a ohromujúce výsledky primárok boli veľkým vyjadrením dôvery pre moju cestu, pre našu cestu,“ povedal v piatok.

Nerada mení vedenie

Netanjahu má na krku vyšetrovanie v dvoch veľkých korupčných kauzách, napriek tomu sú mu však jeho straníci verní, a podobne aj veľká časť izraelskej populácie.

Likud je stranou, ktorá je vždy verná svojmu aktuálnemu predsedovi a len veľmi nerada mení svoje vedenie. To dokumentuje aj fakt, že počas jej už 46-ročnej histórie sa na jej čele vystriedali len štyria politici.

Rozširovanie židovských osád

Netanjahu je šéfom Likudu už takmer desať rokov, pričom za ten čas sa, a spolu so sebou aj stranu, posunul výrazne smerom k nacionalizmu a ku krajnej pravici. Reálne nebezpečenstvo, ktoré Izraelu po celý čas jeho existencie hrozí zo strany palestínskych militantov, Netanjahu stále viac zneužíva na vyrábanie vnútorného nepriateľa zo všetkých izraelských Arabov.

Súčasný izraelský premiér je okrem iného vášnivým podporovateľom ďalšieho zaberania územia Palestínčanom prostredníctvom ďalšieho rozširovania židovských osád, v čom ho podporuje aj súčasná americká administratíva pod vedením Donalda Trumpa.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Benjamin NetanjahuGideon Saar
Firmy a inštitúcie Likud