Netflix uviedol seriál Jinn, pobúril ním jordánsku vládu aj armádu, ktorá ho chce vymazať

Netflix, logo
Foto: ilustračné, SITA/AP

AMMÁN 16. júna (WebNoviny.sk) – Viacerí ministri jordánskej vlády cez víkend protestovali proti novému seriálu spoločnosti Netflix. Ide o prvý čisto arabský seriál Netflixu s názvom Jinn (Džin), jeho dej sa odohráva v Jordánsku, kde sa aj natáčal.

Cenzúra alebo vymazanie

Podľa viacerých vplyvných jordánskych politikov je však potrebné seriál scenzúrovať a prinajmenšom z neho vystrihnúť viaceré „chúlostivé scény“, ktoré sa údajne nezlučujú s tradičným vnímaním sveta v tejto krajine.

Veľmi aktívne sa do tejto kauzy zapojila aj jordánska armáda, ktorá na svojej webstránke oznámila, že jej útvar boja proti kyberzločinu sa pokúša tento seriál vymazať z ponuky jordánskeho Netflixu. Akými prostriedkami sa o to snaží, armáda neuvádza.

Blízkovýchodná pobočka Netflixu na túto búrku nevôle v Jordánsku reagovala na Twitteri vyhlásením, že ide podľa nej ide o neprípustné zasahovanie do tvorby spoločnosti a o „vlnu zastrašovania“.

Džin so zlým úmyslom

Podľa neskoršieho stanoviska centrály Netflixu seriál pojednáva o „univerzálnych témach“, ktoré „môžu byť vnímané kontroverzne“. Spoločnosť síce uvádza, že sa podriadi prípadnej oficiálnej žiadosti o úpravu obsahu, dodáva však, že takéto žiadosti sú veľmi zriedkavé.

Seriál Jinn, ktorý Netflix zverejnil len tento štvrtok, pozostáva zatiaľ z jednej päťdielnej série. Ide o mysteriózny dobrodružný seriál pojednávajúci o partii tínedžerov, ktorým sa v jordánskom meste Petra zjaví džin. Jeho zámery však nie sú práve najmierumilovenšie a tínedžeri sa mu budú musieť snažiť zabrániť v zničení sveta.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom