Neuveriteľné, slovenský parlament sa zmenil na kostol

Modlitby v NR SR
Na modlitebných raňajkách sa zúčastnili viacerí poslanci NR SR za KDH a OĽaNO, spolu s asistentmi. Na stretnutie prišli zástupcovia katolíckej cirkvi, apoštolskej cirkvi i bratskej jednoty baptistov. Foto: Radovan Pavlík

BRATISLAVA 28. marca (WEBNOVINY) – Slovenský parlament sa zmenil na kostol. Za pokoj na Ukrajine a za prenasledovaných kresťanov sa v parlamentnej jedálni v piatok modlilo približne 50 veriacich rôznych vierovyznaní. Zároveň sa modlili aj za Slovensko a jeho politikov. Modlitby zazneli počas modlitebných raňajok, ktoré zorganizovali podpredsedovia NR SR Ján Figeľ a Erika Jurinová a europoslanci Branislav Škripek a Anna Záborská. Katolícky kňaz Ján Buc v príhovore zdôraznil, že byť spolu je veľká príležitosť. „Buď teraz, alebo nikdy. Nový deň je príležitosť začať,“ uviedol.

Podľa Buca v jednote je sila. „V čom sa môžeme ako kresťania zjednotiť? Jednota je v láske. Tú kresťania dlhujú svetu,“ povedal katolícky kňaz politikom s tým, že rozdelenie oslabuje. Podľa neho však jednota sa nedá predstierať. Medzi politikmi je podľa neho veľa rozdelenia, rovnako aj medzi kresťanmi. „Potrebujeme budovať vzťahy,“ zdôraznil.

Dôvodov na zorganizovanie modlitebných raňajok bolo podľa Jurinovej (OĽaNO) viac. Bol ním koniec pôstneho obdobia, ale aj výročie sviečkovej manifestácie či Deň učiteľov. „Prenasledovanie kresťanov je vážna téma,“ zdôvodnila výber témy modlitieb. Jurinová cíti aj potrebu modliť sa za politikov. „Niekedy sa hanbím požiadať ľudí, aby sa za mňa modlili, ale bez Božej pomoci sa nedočkáme zlepšenia,“ uviedla. Predseda KDH Ján Figeľ vidí cieľ modlitieb vo väčšej jednote v úsilí o pokoj a spravodlivosť vo svete.

Europoslankyňa Anna Záborská (KDH) upozornila na utrpenie kresťanov všade vo svete, ale najmä Blízkom východe, v Iraku a Sýrii. „Je legálne zastaviť agresora. Zišli sme sa, aby sme ho zastavili modlitbami,“ vyhlásila. Europoslanec Branislav Škripek (OĽaNO) vyjadril túžbu po objavení nových foriem spolupráce.

Na modlitebných raňajkách sa zúčastnili viacerí poslanci NR SR za KDH a OĽaNO, spolu s asistentmi. Na stretnutie prišli zástupcovia katolíckej cirkvi, apoštolskej cirkvi i bratskej jednoty baptistov. Na pôde slovenského parlamentu sa konajú modlitby každý štvrtok počas zasadania NR SR. Túto tradíciu začal poslanec NR SR za KDH Jozef Mikloško a ďalší poslanci v roku 2012.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anna ZáborskáBranislav ŠkripekErika JurinováJán FigeľJozef Mikloško
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky