New York cvičí „vírusových detektívov“, majú zabrániť opätovnému vypuknutiu ochorenia

Detektiv
Foto: ilustračné, Getty images

Americký štát New York spúšťa výcvikový plán pre takzvaných vírusových detektívov, ktorých plánuje využiť pri hľadaní ľudí, ktorí sa mohli dostať do kontaktu s koronavírusom.

Výcvik sa uskutoční prostredníctvom päť až šesťhodinového online kurzu. Ten je dostupný od pondelka a zúčastniť sa na ňom môže ktokoľvek, aj ľudia, čo nechcú byť hľadačmi nákazy. Nasadenie takýchto hľadačov má pomôcť zabrániť opätovnému vypuknutiu ochorenia, keď sa nákaza dostane pod kontrolu.

Chcú najať tisíce ľudí

V prípade, že sa objaví nový prípad nákazy, hľadačov poveria, aby zistili s kým sa nakazený mohol dostať do kontaktu, zavolali daným osobám a poradili im, ako absolvovať karanténu, až kým si nebudú istí, že nie sú chorí.

Viac o téme: Koronavírus

Úsilie si však bude vyžadovať najatie niekoľkých tisíc ľudí a keďže sa veľké skupiny ľudí nemôžu zhromažďovať na jednom mieste, výcvik sa presunul na internet.

Kurz, ktorý je dostupný na vzdelávacej platforme Coursera, pripravila Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health v spolupráci s nadáciou Bloomberg Philanthropies niekdajšieho starostu mesta New York Michaela Bloomberga.

Výcvik prostredníctvom videí

Výcvik sa uskutoční prostredníctvom videí, v ktorých herci ukážu, ako majú viesť rozhovory v rámci stopovania kontaktov nakazených ľudí. Takéto rozhovory sa budú uskutočňovať najmä telefonicky alebo cez videohovor.

Bloombergova nadácia pre plán sledovania kontaktov v štáte New York vyhradila 10,5 milióna dolárov (v prepočte 9,6 milióna eur).

Newyorský guvernér Andrew Cuomo stanovil, že opätovné otvorenie ktorejkoľvek časti štátu si vyžaduje najatie prinajmenšom 30 hľadačov kontaktov na 100-tisíc obyvateľov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom