Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Rómovia
Foto: ilustračné, SITA/Viktor Zamborský

Nezákonná sterilizácia rómskych žien je porušením ľudských práv, tvrdí Durbáková

BRATISLAVA 23. januára (WebNoviny.sk) – Skupina nezákonne sterilizovaných rómskych žien zo Slovenska a Českej republiky v spolupráci s Poradňou pre občianske a ľudské práva spúšťa podpisovú akciu, ktorej cieľom je upozorniť zodpovedné inštitúcie v oboch krajinách aj širokú verejnosť, že téma násilných sterilizácií rómskych žien nie je doteraz uzavretá a je dôležité, aby sa s ňou obe krajiny vyrovnali.

Poškodené ženy by mali byť odškodnené

Ako agentúru SITA informoval programový koordinátor Poradne pre občianske a ľudské práva Štefan Ivanco, v súlade s odporúčaniami medzinárodných inštitúcií dotknuté ženy a aktivisti za ľudské práva žiadajú, aby vlády v oboch krajinách prevzali za danú prax zodpovednosť a zriadili nezávislý orgán, ktorý prešetrí rozsah tejto praxe a zabezpečí primerané odškodnenie pre všetky poškodené ženy.

„Vlády oboch krajín už konečne musia začať konať. Je hanbou, že mnohé ich občianky tak dlho čakajú na spravodlivosť. Nezákonná sterilizácia je závažné porušenie ľudských práv, za ktoré štáty nesú jednoznačnú zodpovednosť. Súdy však nie sú účinnou cestou, ako zabezpečiť spravodlivosť pre všetky poškodené ženy,“ povedala v tejto súvislosti Vanda Durbáková, advokátka, ktorá zastupovala niektoré z poškodených žien v súdnych konaniach.

Vyvodenie zodpovednosti za násilnú sterilizáciu

Podľa Ivanca sa úroveň každej demokracie odvíja od toho, ako dokáže zabezpečiť ochranu ľudských práv a prístup k spravodlivosti príslušníkom a príslušníčkam menšín a znevýhodnených skupín. „Je najvyšší čas, aby vlády na Slovensku a v Českej republike konali spôsobom, ktorý sa od demokratických krajín očakáva – aby za prešetrenie praxe nezákonných sterilizácií prevzali zodpovednosť a zabezpečili všetkým poškodeným ženám prístup k spravodlivosti. Obdobným spôsobom sa s praxou nezákonných sterilizácií žien z etnických menšín či zdravotne znevýhodnených osôb vyrovnávali v minulosti aj iné krajiny ako Švédsko, Švajčiarsko či Nórsko,“ zdôraznil.

V roku 2003 vydala Poradňa pre občianske a ľudské práva v spolupráci s medzinárodnou organizáciou Centrum pre reprodukčné práva dokument s názvom „Telo a Duša“, ktorá upozornila na prax násilných sterilizácií rómskych žien na Slovensku a bývalom Československu.

Rozsah tejto praxe však podľa aktivistov dodnes nebol dôsledne vyšetrený a drvivá väčšina poškodených žien sa stále nedočkala spravodlivosti. Argumentujú tiež, že odporúčania v tomto smere opakovane adresovalo slovenskej a českej vláde množstvo medzinárodných ľudskoprávnych inštitúcií.

Niektoré prípady sa dostali až do Štrasburgu

„V Českej republike sa o odškodnení nezákonne sterilizovaných žien v ostatných rokoch už diskutovalo na vládnej úrovni, avšak navrhovaná legislatíva nakoniec nebola prijatá. Obe vlády tak doteraz v plnej miere nenaplnili odporúčania medzinárodných inštitúcií v tejto oblasti,“ konštatujú aktivisti.

Pripomínajú tiež, že niektoré z nezákonne sterilizovaných žien sa obrátili na slovenské aj české súdy. V niektorých prípadoch rozhodoval aj Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu, ktorý v rokoch 2011-2013 rozhodol, že nezákonnou sterilizáciou boli porušené práva žien a priznal poškodeným ženám aj náhradu nemajetkovej ujmy.

Odporúčané články

Európske centrum pre práva Rómov podalo žalobu na Kaliňákovo ministerstvo za policajnú diskrimináciu Tretina Rómov na Slovensku pociťuje diskrimináciu, problémy majú aj migranti v Európskej únii

Neprehliadnite

Prezident Kiska sa stretol so zástupcami cirkví, Židia nazvali Slovensko oázou pokoja Aktualizované: Deviata etapa 41. ročníka Rely Dakar už bola bez Svitka s Jakešom, smolu mal van Beveren Plechovky a PET fľaše sa budú na Slovensku zálohovať. Ako to ovplyvní ceny v obchodoch? Aktualizované: Šufliarsky nevylúčil obvineného Mariána K. z kruhu osôb, ktoré by mali záujem o jeho likvidáciu Putin obvinil USA a určité západné krajiny z destabilizácie Balkánu Video: Slovákov vystrašili správy o údajných únosoch detí, polícia hovorí o hoaxoch Video: Briti húfne nakupujú „brexit box“, tieto veci za 300 libier ich majú zachrániť po odchode z EÚ Aktivisti bojujú za lepší život pre sliepky v klietkach, podľa hydinárov je to nezmysel
string(379) ", , , "

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Aktuálne správy

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.