Nezamestnanosť dosiahla najnižšiu úroveň v tomto roku, Heger vyzdvihol vládnu pomoc

AZZZ SR: Rokovali s premiérom SR
Vďaka pomoci od štátu sa podľa premiéra nezamestnanosť na Slovensku podarilo udržať pod kontrolou počas celej pandémie. Foto: SITA/AP

Trh práce na Slovensku sa postupne zotavuje. Na tlačovej besede pred rokovaním vlády to povedal premiér Eduard Heger. V minulom mesiaci miera evidovanej nezamestnanosti podľa neho dosiahla 7,76 percenta, čo je najnižšia nezamestnanosť v tomto roku.

Slovensko má pritom podľa premiéra za sebou ťažký pandemický rok, pričom pandémia sa ešte neskončila. Zamestnávateľom sa Heger poďakoval za to, že s finančnou pomocou od štátu udržali pracovné miesta.

Viac o téme: Koronavírus

„Vďaka pomoci, ktorú sme nasadili, nezamestnanosť sa nám podarilo udržať pod kontrolou počas celej pandémie,“ povedal. Samotná pomoc na udržanie pracovných miest, ktorú poskytujú úrady práce, zatiaľ dosiahla dve miliardy eur. Upozornil na to, že Európa vstupuje do tretej vlny pandémie, ktorú vyvolá delta variant. „Na tretiu vlnu je štát pripravený a verím, že ju zvládneme,“ dodal.

Nožnice zostávajú otvorené

Minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak poukázal na to, že hromadnými prepúšťaniami bolo na Slovensku v tomto roku ohrozených 4,3 tisíca pracovných miest, z ktorých sa však dve tretiny podarilo odvrátiť.

„Reálne zamestnávatelia prepustili iba 1 535 ľudí,“ povedal. Podľa neho sa tak stalo vďaka opatreniam vlády. Upozornil tiež na rastúci počet voľných pracovných miest na Slovensku a zvyšujúci sa počet zamestnancov, dohodárov a živnostníkov. Kým v apríli až júni minulého roka si podľa neho našlo prácu 29,6 tisíca ľudí, v apríli až júni tohto roka to bolo 39,7 tisíca ľudí.

Na rozdiel od predchádzajúcich mesiacov bol júnový pokles nezamestnanosti pomerne rovnomerne rozložený medzi regiónmi Slovenska, uviedol analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák. Silnejší trh práce na západe krajiny i slabší trh práce na juhu stredného a na východnom Slovensku zaznamenali podľa neho v porovnaní s májom približne rovnaký pokles nezamestnanosti.

„To však znamená, že nožnice z obdobia pandémie ostávajú stále otvorené,“ tvrdí. Ako upozornil, kým oproti obdobiu spred vypuknutia pandémie miera nezamestnanosti na západe krajiny narástla o 2,11 percentuálneho bodu, na juhu stredného a na východnom Slovensku až o 3,64 percentuálneho bodu.

Trh práce sa zotavuje

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku v júni medzimesačne klesla o 0,16 percentuálneho bodu na 7,76 percenta. Úrady práce evidovali koncom júna 212 635 disponibilných uchádzačov o zamestnanie. Oproti máju tohto roka ide o pokles o 4 527 osôb.

Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o zamestnanie za jún tohto roka predstavovala 8,37 percenta. Oproti máju tohto roka klesla o 0,10 percentuálneho bodu. Úrady práce evidovali v júni celkovo 229 394 ľudí bez práce, čo je o 2 835 osôb menej ako v máji tohto roka.

Pracovné uplatnenie si podľa ústredia práce počas minulého mesiaca našlo takmer 15-tisíc nezamestnaných, čo bolo o 1 622 nezamestnaných viac ako v máji. „V porovnaní s júnom 2019, keď Slovensko nepociťovalo dopady pandémie, je to dokonca nárast o 2 003 osôb,“ upozornilo ústredie práce.

Úrady práce z evidencie v júni vyradili 19 962 uchádzačov o zamestnanie. Pribúdajú aj voľné pracovné miesta. Úrady práce ich počas minulého mesiaca ponúkali viac ako 73-tisíc. „Je to jasný signál, že trh práce sa zotavuje už tretí mesiac po sebe,“ tvrdí ústredie práce.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard HegerMilan Krajniak