Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nezamestnanosť
Foto: ilustračné, Thinkstock
7. 12. 2018 11:01 EkonomikaSlovenskoEkonomika z lokality Slovensko od Webnoviny.skSITA Diskusia

Nezamestnanosť na Slovensku medziročne klesla, najviac ľudí bez práce je stále v Prešovskom kraji

BRATISLAVA 7. decembra (WebNoviny.sk) – Počet nezamestnaných sa podľa výberového zisťovania pracovných síl (VZPS) v 3. štvrťroku medziročne znížil o 45 tis. a dosiahol 175,2 tis. osôb. Štatistický úrad o tom informoval na svojej webovej stránke.

Pokles vo všetkých vekových kategóriách

Bola to najnižšia nameraná hodnota za obdobie od začatia zisťovania (VZPS). Miera nezamestnanosti sa medziročne znížila o 1,6 percentuálneho bodu (p. b.) na 6,4 %. U mužov klesla o 1,8 p. b. na 6 % a u žien o 1,4 p. b. na 6,8 %. V medzikvartálnom porovnaní klesla sezónne očistená nezamestnanosť o 13,6 tis. (o 7,3 %) na 173,8 tis. osôb.

Rast zamestnanosti v hospodárstve sprevádzal pokles nezamestnanosti, ktorého tempo sa oproti 3. štvrťroku 2017 zrýchlilo o 4,3 p. b. na 20,4 %.

Z hľadiska vekovej štruktúry tvorili najpočetnejšiu skupinu nezamestnaných osoby vo veku 35 – 49 rokov s počtom 58,2 tis. osôb a podielom 33,2 % na celkovej nezamestnanosti. Počet nezamestnaných sa znížil vo všetkých vekových skupinách, najvýraznejšie v kategórii 25 – 34 ročných o 14,2 tis. osôb.

Viac ľudí bez pracovnej skúsenosti

Nezamestnaní, ktorí ešte nikdy nemali zamestnanie, tvorili 27,9 % z celkovej nezamestnanosti, ich podiel sa medziročne zvýšil o 1,5 p. b. Z hľadiska ekonomickej činnosti posledného zamestnávateľa najviac osôb naposledy pracovalo v priemysle (19,7 %), obchode (7,6 %) a vo verejnej správe (7,5 %).

Nezamestnanosť medziročne klesla vo všetkých krajoch. Najvyšší počet nezamestnaných (41 tis. osôb) bol napriek najvýraznejšiemu poklesu o 12,6 tis. osôb v Prešovskom kraji. V ňom bola zároveň aj najvyššia regionálna miera nezamestnanosti (10,2 %) s najvýraznejším poklesom o 3,2 p. b. V ostatných krajoch sa miera nezamestnanosti pohybovala od 2,7 % v Bratislavskom kraji do 9,8 % v Košickom kraji.

V 1. až 3. štvrťroku 2018 nezamestnanosť medziročne klesla o 19,4 % na 183,6 tis. osôb. Miera nezamestnanosti sa znížila o 1,6 p. b. na 6,7 %.

Odporúčané články

Väčšina absolventov nepracuje vo svojom odbore, Ondruš hovorí aj o chýbajúcich profesiách Rómom treba dať šancu, podľa Richtera sa vedia naučiť aj relatívne zložitejšie práce

Neprehliadnite

Kotlebovci: Ignorovať alebo spolupracovať? Foto: Autobus plný ľudí zišiel z cesty a havaroval, zasahovali aj leteckí záchranári (aktualizovaný) Prečo slovenské mestá ešte nie sú smart? (podcast) Video: Matovič odstúpil z eurovolieb a vyzval ľudí, aby dali hlas Pollákovi (aktualizované) Dôchodkyňa naletela podvodníkovi a prišla o tisíce eur, policajti upozorňujú na ďalšie triky Vydierač obral obeť o 10-tisíc eur, muž si na vyplatenie peňazí vzal úver v banke Foto: Trnavčan vyhodil z balkóna na 8. poschodí mačku, vo väzení by mohol stráviť až päť rokov Peter Sagan si po pretekoch na Okolo Kalifornie polepšil v etapovom rebríčku UCI

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.