Aktualizované: Minister Richter sa opäť chválil nižšou nezamestnanosťou, prácu si našlo ďalších vyše 100 ľudí

Ján Richter
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 22. januára, 13:45

BRATISLAVA 22. januára (WebNoviny.sk) – Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku ku koncu decembra minulého roka oproti novembru klesla o 0,01 percentuálneho bodu na 5,94 %. Medziročne bola miera nezamestnanosti minulý mesiac nižšia o 2,82 percentuálneho bodu. Na pondelkovej tlačovej besede o tom informoval generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR Marián Valentovič.

Úrady práce evidovali na konci minulého mesiaca 161 915 disponibilných uchádzačov o zamestnanie. V porovnaní s novembrom vlaňajška ide o pokles o 172 ľudí. Medziročne počet uchádzačov, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce, klesol o 76 062 osôb.

Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o prácu, a to vrátane ľudí na „péenke“ alebo na absolventskej praxi, dosiahla minulý mesiac 7,18 %. Medzimesačne to znamenalo pokles o 0,01 percentuálneho bodu, medziročne to bolo menej o 2,98 percentuálneho bodu. Celkový počet evidovaných uchádzačov o prácu predstavoval na konci minulého roka 195 583 osôb. Medzimesačne to bol pokles o 472 osôb, v porovnaní s decembrom 2016 je to menej o 80 548 ľudí.

Trend poklesu bude pokračovať

„Som veľmi rád, že sme nestúpli, ako napríklad naši kolegovia v Čechách, tam pribudlo za december 15 tisíc evidovaných na úradoch práce, z 3,5 percenta podľa národných štatistík stúpli na 3,8 percenta,“ povedal na tlačovej besede k vývoju nezamestnanosti v minulom mesiaci minister práce a sociálnych vecí Ján Richter.

Je pritom presvedčený o tom, že trend poklesu miery nezamestnanosti na Slovensku bude pokračovať aj v tomto roku. „Sme niekde, kde sme na Slovensku nikdy neboli,“ povedal. Upozornil na to, že podľa údajov zo Sociálnej poisťovne v minulom roku na Slovensku pribudlo 72 tisíc nových pracovných miest.

V evidencii úradov práce pritom počas vlaňajška ubudlo takmer 14 tisíc nezamestnaných do 25 rokov, takmer 25 tisíc uchádzačov o zamestnanie do 29 rokov a 18,6 tisíc nezamestnaných nad 50 rokov. Dlhodobo nezamestnaných, ktorí sú bez práce viac ako jeden rok, bolo ku koncu minulého roka medziročne menej o 50,5 tisíca.

Povolenia na príchod pracovnej sily

V evidencii úradov práce podľa ministra zostáva stále vyše 100-tisíc ľudí so stredoškolským vzdelaním a 17,5-tisíca osôb s ukončeným vysokoškolským vzdelaním. Očakáva však, že aj v tomto roku bude potrebné udeľovať povolenia na príchod pracovnej sily z tzv. tretích krajín, teda z krajín mimo Európskej únie. V tejto súvislosti pritom vláda plánuje upraviť tzv. sociálny damping.

„Odmietam, aby zamestnávatelia zamestnancov z cudziny preferovali na úkor domácich zamestnancov, aj o tom je sociálny damping,“ zdôraznil Richter. Ministerstvo chce podľa neho kontrolami dosiahnuť, aby zamestnávatelia nezvýhodňovali pracovnú silu z cudziny na úkor domácich zamestnancov. „Aby sa nestávalo, že zamestnávatelia budú preferovať cudzincov len kvôli lacnejšej pracovnej sile,“ povedal.

V tomto roku chce ministerstvo práce presadiť nový zákon o sociálnych podnikoch a sociálnom podnikaní, ktorým sa má vytvoriť medzitrh práce pre nízkokvalifikovaných zamestnancov. Poslaneckou novelou Zákonníka práce, ktorú do parlamentu predložili poslanci za Smer-SD, sa má zadefinovať zoznam profesií, ktoré pre nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily nedokážu zamestnávatelia na Slovensku obsadiť.

Spolu s ministerstvom zahraničných vecí a ministerstvom vnútra rezort práce pripravuje opatrenia na odbúranie náročných administratívnych povinností pri príchode pracovnej sily zo zahraničia. Minister práce tiež avizuje vytvorenie Rady vlády pre politiku zamestnanosti. Pre zamestnancov zo Srbska pracujúcich na Slovensku pripravilo ministerstvo práce manuál o ich právach a povinnostiach.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján RichterMarián Valentovič
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SRÚPSVaR Úrad práce sociálnych vecí a rodiny