Nezamestnanosť na Slovensku presiahla sedem percent, úrady evidovali aj tisícky vysokoškolákov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
úrad práce
Foto: ilustračné, SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 20. júla, 13:52

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku v júni tohto roka stúpla o 0,20 percentuálneho bodu na 7,40 %. Medziročne bola miera nezamestnanosti v minulom mesiaci vyššia o 2,43 percentuálneho bodu. V tlačovej správe o tom informovalo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Úrady práce evidovali na konci šiesteho mesiaca tohto roka 203 586 disponibilných uchádzačov o zamestnanie. V porovnaní s májom ide o nárast o 5 330 ľudí. Medziročne počet uchádzačov, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce, v júni stúpol o 66 960 osôb.

Stúpa aj počet zamestnaných

Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o prácu, a to vrátane ľudí na „péenke“ alebo na absolventskej praxi, dosiahla minulý mesiac 8,20 %.

V porovnaní s májom tohto roka išla nahor o 0,24 percentuálneho bodu, medziročne stúpla o 2,16 percentuálneho bodu. Úrady práce evidovali v júni celkovo 225 508 ľudí bez práce, čo je v porovnaní s májom tohto roka o 6 349 osôb viac.

Minulý mesiac si na Slovensku našlo prácu 13 986 ľudí. „V porovnaní s májom 2020, keď sa zamestnalo 9 665 uchádzačov o zamestnanie, je to o 4 321 zamestnaných ľudí viac. Je to dokonca viac ako v júni minulého roka, keď do zamestnania nastúpilo 12 973 ľudí,“ uviedlo ústredie práce v tlačovej správe. Už druhý mesiac tak podľa ústredia práce stúpa počet úspešných uchádzačov na trhu práce.

Úrady práce v minulom mesiaci vyradili z evidencie 16 956 uchádzačov o zamestnanie, z toho 13 986 sa umiestnilo na trhu práce, pre nespoluprácu odišlo 63 osôb a ďalších 2 907 osôb bolo vyradených z ostatných dôvodov, ako sú starostlivosť o dieťa do 10 rokov, starostlivosť o blízku osobu alebo odchod do členského štátu EÚ a cudziny na dlhšie ako 15 dní a podobne.

Najviac absolventov pribudlo z ekonomických vied

V júni sa už do evidencie prihlásilo aj 4 713 absolventov vysokých škôl, ktorí ukončili vysokoškolské štúdium v tomto roku. Najviac sa ich evidovalo na úradoch práce v Prešove – 402, Košiciach – 373, Bardejove – 225 a v Nitre – 217.

Podľa odboru vzdelania pribudlo najviac evidovaných absolventov z ekonomických vied – 735, lekárskych vied – 514, nelekárskych zdravotníckych vied – 419 a pedagogických vied – 331.

Po troch mesiacoch evidujú úrady práce mierny nárast počtu voľných pracovných miest. Ku koncu júna tohto roka úrady práce evidovali 68 045 voľných pracovných miest, čo je medzimesačný nárast o 95 miest.

Najviac voľných pozícií bolo v Bratislavskom kraji, a to 21 359, najmenej v Prešovskom kraji, kde ich bolo 3 998.

Postupné otváranie ekonomiky

„V júni sme mohli sledovať už určité zlepšenie vývoja na našom trhu práce, keďže rast počtu nezamestnaných bol o dosť pomalší ako v máji,“ uviedla pre agentúru SITA analytička Poštovej banky Jana Glasová.

Podľa nej to súvisí s postupným otváraním našej ekonomiky. „Už v máji sa totiž postupne znovu otvorila väčšina obchodov a prevádzok služieb a rovnako aj priemyselné podniky, ktoré počas najväčšej vlny pandémie prerušili výrobu, začali opäť vyrábať,“ upozornila.

Ľudia sa preto mohli opäť vrátiť do práce. Tieto obchody a firmy začali opäť prijímať zamestnancov, zrejme aj tých, ktorých počas zatvorenia prepustili, tvrdí analytička. K nárastu nezamestnanosti podľa Glasovej dochádza v priemysle aj v sektore služieb.

„Očakávame, že nárast nezamestnanosti sa sústreďoval predovšetkým do druhého kvartálu a v treťom kvartáli by sa mala situácia začať upokojovať,“ povedala. Ak sa pandémiu podarí dostať pod kontrolu a nepríde jej druhá vlna, tak v druhom polroku by sa naša ekonomika podľa nej mohla začať oživovať a aj situácia na trhu práce by sa mohla začať zlepšovať.

„K znižovaniu nezamestnanosti ale bude dochádzať pomalšie, nakoľko trh práce zvykne reagovať na ekonomický vývoj s určitým časovým oneskorením,“ dodala Glasová.

O prácu prišli hlavne ľudia v priemysle

Aj analytička Slovenskej sporiteľne Katarína Muchová pre agentúru SITA upozornila na to, že o prácu prišli ľudia hlavne v priemysle, službách a obchode. Dopad podľa nej vidieť v oblastiach silne zasiahnutých reštrikciami a slabším dopytom kvôli pandémii a tiež často v takých pracovných pozíciach, pri ktorých práca z domu nie je možná.

„Takmer pätinu prítoku v júni tvorili absolventi stredných a vysokých škôl, pričom ich odtok z evidencie bol v júni len pomerne malý, takže celkovo viditeľne prispeli k čistému nárastu miery nezamestnanosti,“ povedala. V nadchádzajúcich mesiacoch očakáva nárast miery nezamestnanosti, aj keď skôr miernym tempom.

„September prinesie znovu viditeľný nárast v prítoku absolventov, čo môže oproti letu navýšiť mieru nezamestnanosti,“ tvrdí Muchová. Negatívny vplyv na trh práce môžu podľa nej zmierniť štátne opatrenia na ochranu pracovných miest, ale veľa závisí od miery a rýchlosti ich využitia.

„Zároveň bude dôležité sledovať, ako sa bude vyvíjať situácia u zamestnávateľov po skončení poberania štátnej pomoci kvôli koronakríze,“ dodala.

Druhá vlna nezamestnanosti

Nárast nezamestnanosti sa v júni zmiernil a tento trend by mohol pretrvávať aj počas leta, tvrdí analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák. Ustupujúca pandémia, zmiernenie opatrení a pozvoľný reštart slovenskej i európskej ekonomiky pomohli čiastočne stabilizovať aj trh práce.

„Naďalej však očakávame, že nezamestnanosť by mala aj počas leta pozvoľna narastať, v júli by ju mohla podporiť ešte aj oneskorená registrácia absolventov vysokých škôl,“ upozornil.

Na jeseň by sme podľa Koršňáka mohli zaznamenať aj druhú vlnu nezamestnanosti, kedy by mohli (po stabilizácií ekonomiky a zreálnení očakávaní) pristúpiť k znižovaniu stavu zamestnancov aj niektoré väčšie spoločnosti, ktoré zatiaľ využívali svoje rezervy a neprepúšťali. V septembri by nezamestnanosť mali zvýšiť aj absolventi stredných škôl, ktorý nepokračujú v ďalšom štúdiu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ÚPSVaR Ústredie práce sociálnych vecí a rodiny