Nezamestnanosť na Slovensku sa drží pod desiatimi percentami

Nezamestnanosť
Foto: Shutterstock

BRATISLAVA 21. júla (WebNoviny.sk) – Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla na konci júna tohto roka 9,45 %. Miera nezamestnanosti tak zostala na najnižšej úrovni od januára 2009, kedy predstavovala 9,03 %.

V porovnaní s koncom mája sa miera evidovanej nezamestnanosti minulý mesiac nezmenila, medziročne bola nižšia o 2,10 percentuálneho bodu. Na stredajšej tlačovej besede o tom informoval generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR Marián Valentovič.

Úrady práce evidovali na konci minulého mesiaca 256 615 disponibilných uchádzačov o zamestnanie. Oproti koncu mája tohto roka ide o pokles o 127 ľudí. Medziročne množstvo uchádzačov, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce, kleslo o 54 808 osôb.

Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o prácu, a to vrátane ľudí na „péenke“ alebo na absolventskej praxi, dosiahla minulý mesiac 11,02 %. Medzimesačne to znamenalo pokles o 0,11 percentuálneho bodu, medziročne to bolo menej o 2,10 percentuálneho bodu.

Najviac evidovaných absolventov je zo škôl s humanitným zameraním

Celkový počet evidovaných uchádzačov o prácu predstavoval na konci júna tohto roka 299 427 osôb. Oproti koncu mája tohto roka je to pokles o 2 837 osôb, v porovnaní s júnom minulého roka je to menej o 54 417 ľudí.

Minister práce a sociálnych vecí Ján Richter na tlačovej besede poukázal na to, že podľa európskeho štatistického úradu Eurostat sa sezónne očistená miera nezamestnanosti na Slovensku dostala pod priemer členských štátov eurozóny. „Priemer eurozóny je dnes 10,1 percenta, Slovensko je na 10 percentách,“ povedal.

Minulý mesiac prišlo podľa ministra práce do evidencie úradov práce takmer 10,2 tisíca absolventov vysokých škôl (VŠ), čo je štvrtina z celkového počtu tohtoročných absolventov VŠ. Vlani v júni pritom na úrady práce prišlo takmer 10,5 tisíca absolventov VŠ, z ktorých takmer 9 tisíc z evidencie nezamestnaných odišlo do konca vlaňajška. „Obdobne predpokladám ten vývoj aj v tomto roku,“ tvrdí Richter. Vyše 90 % evidovaných absolventov VŠ z minulého roka pritom tvoria absolventi škôl s humanitným zameraním.

Po zamestnaní sa skoro vracajú na úrad práce

Šéf rezortu práce upozornil na to, že počet dlhodobo evidovaných nezamestnaných na Slovensku klesá. Na konci júna išlo o 152 tisíc nezamestnaných, ktorí sú bez práce viac ako jeden rok. Oproti júnu je to menej o 4010 osôb, medziročne ich počet klesol o 37,9 tisíca osôb. Počet nezamestnaných, ktorí sú v evidencii úradov práce viac ako štyri roky, sa minulý mesiac znížil o 1,6 tisíca. Medziročne ich počet klesol o 8053 osôb.

Ministrovi Richterovi sa však nepáči to, že sa mnohí nezamestnaní, ktorí si nájdu prácu, príliš skoro vracajú do evidencie úradov práce. „Uchádzač prijme vhodné zamestnanie, aby nebol v súlade so zákonom vyradený z evidencie kvôli odmietnutiu vhodnej práce, no s prácou skončí veľmi rýchlo a znovu sa zaeviduje na úrade práce ako nezamestnaný,“ objasnil minister. V minulom roku podľa neho prišlo na úrady práce celkovo 241 tisíc uchádzačov o prácu, z toho 40 tisíc z evidencie nezamestnaných odišlo, avšak do troch mesiacov sa do evidencie vrátilo.

„Len fiktívne prijmú ponuku, aby splnili literu zákona, ale reálne záujem pracovať nemajú,“ zdôraznil. Tento stav chce minister riešiť so sociálnymi partnermi a prípadne nájsť k tomu vhodné legislatívne riešenie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján RichterMarián Valentovič
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SRÚPSVaR Úrad práce sociálnych vecí a rodiny