Neziskovky sa boja, výroky Zemana o migrantoch sú nebezpečné

Miloš Zeman
Český prezident Miloš Zeman. Foto: SITA/AP

PRAHA 3. augusta (WEBNOVINY) – Obavy z možnosti, že výroky prezidenta ČR Miloša Zemana o utečencoch, ktorých nikto nepozýval do Česka, môžu posilniť odporcov imigrácie vyjadrili predstavitelia tamojších neziskových organizácií.

Podľa názoru Martina Rozumka, riaditeľa Organizácie pre pomoc utečencom, sa najvyšší český predstaviteľ „snaží populisticky reagovať na to, čo spoločnosť žiada“, informoval v pondelok internetový server Lidovky.cz. „Takéto slová sú nebezpečné a môžu povzbudiť extrémistov. Nám posielajú nadávky takmer každý deň a slová prezidenta by im mohli dodať silu,“ dodal Rozumek.

Prezident ČR v rozhovore pre server Blesk.cz utečencom na českom území odkázal, že ich do Česka nikto nepozýval. Utečenci podľa neho musia rešpektovať pravidlá tejto krajiny. Miloš Zeman vyzval utečencov, že ak sa im to nepáči, „nech bežia preč“. Dodal, že „týmto ľuďom najlepšie pomôžeme na ich území“.

Prezident ČR ocenil aj nasadenie českej polície pri pohybe utečencov po českom území a podporil aj záujem zosilniť tieto opatrenia. Uviedol, že armáda je schopná poslať na hranice asi 1500 vojakov.

„Pán prezident ako inokedy predviedol, že nemá dostatočnú dávku empatie. Síce má pravdu, že ľudia, ktorí sem prídu, by mali dodržiavať zákony a chovať sa podľa našich zvyklostí, ale odkazovať toto utečencom, ktorí sa snažia zachrániť si životy útekom, je dosť nemiestne a proti európskym hodnotám,“ cituje server Lidovky.cz Lukáša Houdka z projektu HateFree.

Podľa jeho slov prieskumy tejto organizácie už v minulosti preukázali, že Miloš Zeman patrí medzi politikov, ktorí sa o imigrantoch vyjadrujú najviac negatívne. „Keďže patrí medzi najobľúbenejších politikov, tak jeho slová môžu mať veľkú silu,“ upozornil Houdek.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miloš Zeman