Nezvolenie kandidátov je podľa Baránka ústavná kríza, parlament si neplní svoju zákonnú úlohu

Voľba kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR
Atmosféra počas voľby kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR v rámci rokovania pokračujúcej 40. schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 14. február 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel.

BRATISLAVA 14. februára (WebNoviny.sk) – Opätovné nezvolenie kandidátov na ústavných sudcov je podľa politického analytika Jána Baránka ústavnou krízou.

„Celkovo to znamená, že parlament si neplní svoju zákonnú úlohu. Jeho základnou úlohou totiž je, aby fungoval štát a všetky jeho zložky,“ povedal pre agentúru SITA.

Predĺženie mandátu súčasných sudcov

Zároveň pripomenul, že ak by sa mal naplniť medializovaný scenár s predĺžením mandátu súčasných ústavných sudcov, koalícia na to potrebuje ústavnú väčšinu.

Podľa analytika by tiež mohol zo strany koalície nastať pokus aplikovať teóriu, že mandát sudcov trvá pokým nebudú zvolení noví. To však podľa neho nemá oporu v zákone.

Koalícia nemusí skončiť

Baránek zároveň zdôraznil, že si sám nevie predstaviť, ako sa táto situácia vyrieši. Nemyslí si však, že to znamená automaticky koniec koalície.

Pokiaľ ide o údajnú dohodu, že koalícia mala zvoliť aspoň šesť kandidátov, Baránek zdôraznil, že ju nebral vážne. „Dalo sa očakávať, že to takto dopadne,“ povedal s tým, že opäť prevážil politický záujem nad záujmom štátu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikyÚstavný súd SR