NICHOLSONOVÁ: Problém s múrmi je často nafúknutý

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nicholsonová
Foto: Ilustračné foto SITA/Ivan Fleischer

PREŠOV 17. septembra (WEBNOVINY) – Osem metrov dlhý betónový múr s bránou na zámku, ktorý oddeľuje v Prešove rodinnú zástavbu od lokality Stará Tehelňa, kde žije v bytových domoch vyše tisíc Rómov, nepovažuje štátna tajomníčka ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Lucia Nicholsonová za „niečo strašné“. Netreba ho vnímať hystericky, je to podľa nej iba kozmetická chyba. Celý problém s múrmi vníma ako zbytočne nafúknutý. Skôr si treba sadnúť a navrhnúť komplexné riešenia, ktoré odstránia príčiny problému. Povedala to dnes pri návšteve Prešova pri múre na Murárskej ulici. „Keď sa do toho obujú všetci tí ľudskoprávni bojovníci, tak to zrazu vyzerá ako segregácia. Stačí prísť a pozrieť si to, a zrazu vidíte, že to nie je vôbec také strašné. Ak to vyrieši iba časť problémov každodenného života – možno na oboch stranách – tak to má svoje opodstatnenie,“ vyjadrila svoje pocity pri problematickom múre Nicholsonová.

Ako uviedla, chápe, že sa týmto opatrením zamedzilo, aby Rómovia využívali skratku, ktorú si sami urobili. Dôvody, ktoré viedli k postaveniu múru, považuje za legitímne. „Čo ma zaráža, je to, prečo musia obyvatelia Starej Tehelne okľukou chodiť do škôlky, na poštu a za ďalšími službami, ktoré potrebujú k dennému životu. Prečo to nemajú v Starej Tehelni. Pokiaľ viem, mesto im to sľubovalo a mesto to nesplnilo,“ povedala. Na druhej strane pripúšťa, že na to mohlo byť viacero dôvodov.

Betónový múr na Murárskej ulici postavilo mesto. Z dopravného hľadiska ide o slepú ulicu, ktorá pokračovala poľným chodníkom do Starej Tehelne. Cieľom zátarasy bolo zabrániť prechádzaniu obyvateľov z lokality Stará Tehelňa skratkou k rodinným domom. Betónový múr vznikol po sťažnostiach občanov a petícii. Majorita poukazovala na plienenie záhrad, prepady a vulgárne správanie sa Rómov. Obyvatelia Starej Tehelne sa vyjadrili, že to vnímajú ako prejav diskriminácie a chcú osloviť európske inštitúcie.
Podľa Nicholsonovej je to problém, ktorý pred sebou tlačíme 50 rokov. Doteraz sa riešil iba čiastkovými opatreniami. Vláda ho chce riešiť komplexne. Realizovať navrhnuté riešenia však nebude ľahké a nebude to stáť málo financií. Nestihne sa to ani za štyri roky. Potrebná bude práca komunitných centier, terénni pracovníci budú musieť na individuálnej báze pracovať s rodinami, ktoré pochádzajú zo sociálne vylúčeného spoločenstva. Za nevyhnutú považuje predškolskú výchovu detí z osád, ktoré musia prichádzať do škôl pripravené. Kriticky sa vyjadrila k nesprávnemu zaraďovaniu detí do špeciálnych škôl, odkiaľ vychádzajú bez šance zaradiť sa do pracovného procesu. Riešiť tento problém je úlohou štátu, ale vysoký podiel zodpovednosti má aj samospráva.

Vláda uvažuje aj so zaradením mesta Prešov do pilotného projektu zavedenia e-pay kariet, z ktorých si budú môcť Rómovia čerpať iba postupne dávky. Štátna tajomníčka by privítala, keby mali v projekte zahrnuté popri malých a veľkých obciach aj jedno veľké mesto. Na túto tému hovorila aj s vedúcim odboru sociálnych služieb Mestského úradu v Prešove Mariánom Bačom.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Lucia Nicholsonová
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR