Nie je citrus ako citrus: Viete, čo všetko dokáže?

žena, citrus
Thinkstock

Asi väčšina z nás vie, že keď potrebujeme doplniť vitamín C, treba siahnuť po citróne. No ako nám okrem toho prospievajú citrusové plody a čo dokážu i ostatné druhy? Prezradíme  vám v nasledujúcich riadkoch.

1. Grapefruit

Tento citrus podporuje tvorbu endorfínu- hormónu šťastia. Preto si v kozmetickom priemysle získal veľkú obľubu. Taktiež podporuje chudnutie, podporuje činnosť čriev a detoxikuje organizmus.

Semiačka grapefruitu pôsobia ako účinné antibiotikum, zvyšujú obranyschopnosť organizmu a majú silný protiplesňový účinok.

Ruby Grapefruit, High Angle View
Thinkstock

2. Mandarínky

Keďže obsahujú množstvo vitamínu C, ich konzumáciou sa posilňuje imunita a znižuje riziko rakoviny. Taktiež podporuje srdcovocievnu činnosť, predchádza zápche a zlepšuje stav kostí. Sú výborným pomocníkom pri chudnutí, nakoľko znižujú cholesterol a podporujú rast svalovej hmoty.

Mandarínky
Thinkstock

3. Pomaranče

Pomaranče priaznivo pôsobia na nervový systém, a preto sú súčasťou mnohých aroma olejov či parfumov. Jeho vôňa priaznivo ovplyvňuje spánok a navodzuje pocit dobrej nálady.

Pomaranč prečisťuje steny ciev od nadbytočného tuku, znižuje vysoký cholesterol a vysoký krvný tlak. Tiež mineralizuje kostné tkanivo, preto je vhodný ako prevencia pri osteoporóze. Vitamín C zase chráni pokožku pred voľnými radikálmi, čím jej dodáte pevnosť a pružnosť.

Pomaranc
Foto: SITA/AP

4. Citróny

Citrón na mastné vlasy.
Thinkstock www.thinkstock.com

Pôsobí antisepticky, dodá telu sviežosť i silu. Citróny vám dopomôžu i ku kráse. Pravidelné pitie teplej vody s odšťaveným citrónom na lačný žalúdok je vynikajúci spôsob ako svoju pleť omladíte, naštartujete svoj organizmus do nového dňa a zároveň sa tak prečistí krv v tele.

Citrónovú šťavu môžete použiť aj na nechty. Pravidelne ich potierajte a vaše nechty budú pevnejšie a belšie.

Lesklé vlasy dosiahnete záverečnou starostlivosťou v podobe citrónového oplachovania vlasov. Vlasové vlákno sa tak uzavrie a vaše vlasy ostanú hladké a krásne.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom