Nie je nikde zákon, že musím byť premiérom, vyhlásil Babiš

Andrej Babiš
Český premiér Andrej Babiš. Foto: archívne, SITA/AP

PRAHA 17. januára (WebNoviny.sk) – Český premiér Andrej Babiš, ktorého vláda v stredu podala demisiu po tom, čo v utorok nezískala dôveru parlamentu, po prvýkrát pripustil, že by nemusel byť premiérom.

Prezumpcia neviny

Práve to bola hlavná podmienka prípadnej spolupráce zo strany niektorých parlamentných strán. Tie Babiša odmietali okrem iného preto, že čelí trestnému stíhaniu v kauze Čapí hnízdo, ktorá súvisí s údajným zneužitím eurofondov. Babiš v stredu v rozhovore pre Českú televíziu (ČT) vyhlásil, že s takýmto postojom politických strán nesúhlasí, no netrvá na tom, aby bol premiérom.

„Mali by (strany – pozn. SITA) ctiť prezumpciu neviny, ale uvidíme, ako sa k tomu postavia. Je to otázka na hnutie ANO. Ja som nemal sen byť premiérom, ale je to na diskusiu. Nie je nikde zákon, že tam musím byť,“ vyhlásil Babiš. Informáciu, že by ho na poste premiéra mal údajne nahradiť vicepremiér Richard Brabec, Babiš nepotvrdil. „Ja mu to hovorím, ale on z toho má veľký stres,“ povedal.7

Programové zhody s SPD

ANO sa podľa Babiša stále nevzdáva snahy prehovoriť niektoré parlamentné strany na koaličnú spoluprácu. „Dnes máme rokovanie s Českou stranou sociálno demokratickou (ČSSD), ktorá sa v médiách vyjadrila, že by o vláde uvažovala,“ informoval Babiš.

Vo štvrtok sa podľa neho predstavitelia ANO stretnú so stranou Sloboda a priama demokracia (SPD). V tomto prípade však pôjde len o rokovania o prípadných programových zhodách, keďže koaličnú spoluprácu s touto stranou ANO stále vylučuje, podobne ako koaličnú spoluprácu s Komunistickou stranou Čiech a Moravy (KSČM).

Okrem sociálnych demokratov chce ANO podľa Babiša rokovať o prípadnej koaličnej spolupráci ešte s Občianskou demokratickou stranou (ODS) a Kresťanskou a demokratickou úniou – Československou stranou ľudovou (KDU-ČSL).

Diskusia so zvyšnými tromi parlamentnými stranami (TOP 09, Piráti a Starostovia a nezávislí), už podľa Babiša nemá zmysel.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Babiš