Niekdajšiu dočasnú prezidentku Bolívie a ministrov zatkli pre prevrat proti Moralesovi

Jeanine Anez, Carlos Eduardo Del Castillo, Jhonny Aguilera
Bývalú dočasnú prezidentku Bolívie Jeanine Áňez a niekoľko exministrov zatkli. Foto: archívne, AP Photo/Juan Karita

Bývalú dočasnú prezidentku Bolívie Jeanine Áňez a niekoľko exministrov zatkli. Podľa prokurátorov sa v roku 2019 zúčastnili na prevrate proti vtedajšiemu prezidentovi Evovi Moralesovi. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Obeť pomsty

Áňez zatkli v sobotu ráno v meste Trinidad, oznámil na sociálnej sieti Facebook minister Eduardo Del Castillo Del Carpio. Letecky ju previezli do La Paz.

Politička, ktorá tvrdí, že je obeťou politickej pomsty, neskôr na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter napísala, že sa začala „politická perzekúcia“ a dokumenty o jej zatknutí obsahovali obvinenia z terorizmu, podnecovania vzbury a sprisahania.

Bolívijská televízia tiež odvysielala zábery zo zatknutia bývalého ministra pre energetiku Rodriga Guzmana a exministra spravodlivosti Alvara Coimbru.

Morales rezignoval

Morales rezignoval na svoju funkciu a ušiel z Bolívie v novembri 2019 po protestoch a obvineniach z volebného podvodu. Ako najvyššie postavená senátorka sa potom Áňez stala dočasnou prezidentkou.

Členovia Moralesovho Hnutia za socializmus (MAS) ju však obvinili, že spolu s policajnými a vojenskými predstaviteľmi pripravila jeho zvrhnutie.

MAS sa dostalo naspäť k moci vlani po víťazstve v októbrových kongresových a prezidentských voľbách, v ktorých vyhral Moralesov kolega Luis Arce. To umožnilo Moralesovi návrat do Bolívie aj do vedenia strany.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Evo MoralesJeanine Áňez