Niektoré firmy aj zákazníci platia faktúry neskoro, Slovensko skončilo v rebríčku úplne posledné

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
faktúra, účty, platby
Foto: ilustračné, Getty Images

Slovensko skončilo na poslednom mieste v rebríčku platobnej disciplíny firemných aj koncových zákazníkov. Vyplýva to zo štúdie European Payment Practices 2019, ktorú si nechala vypracovať skupina EOS.

Úplne nevymožiteľné pohľadávky

Tá zaznamenala na Slovensku až 24 % neskorých platieb a úplne nevymožiteľných pohľadávok. Priemer vo východnej Európe bol pritom 21 %, v západnej len 17 %. Západoeurópske krajiny si v porovnaní s rokom 2018 polepšili o dva percentuálne body, východoeurópske o jeden.

Čo sa týka Slovenska, úhrady faktúr sa udiali neskôr než v stanovenom termíne v 21 % prípadov, 3 % pohľadávok spadajú medzi úplne nevymožiteľné. Rovnako nedisciplinovaní pri platení faktúr boli firemní aj koncoví zákazníci.

„Tohoročný prieskum skupiny EOS zdokumentoval platobnú disciplínu v 17 európskych krajinách. To, že Slovensko skončilo ako úplne najhoršie, je nepekná vizitka. Vrhá to zlé svetlo na renomé tamojších podnikateľských subjektov, pokiaľ potenciálni záujemcovia zvažujú obchodovať s nimi. Rovnako tak môžu vzhľadom na tento fakt upustiť od svojich investičných zámerov,“ upozornil konateľ spoločnosti EOS KSI Slovensko Michal Šoltes.

Vzťahy medzi platobnými zvyklosťami

Prieskum analyzuje vzťahy medzi platobnými zvyklosťami, podmienkami a vplyvom peňažných tokov na európsku ekonomiku a spoločnosť. Na otázky o svojich skúsenostiach s platbami, hospodárskom vývoji krajiny a rizikách v manažmente pohľadávok odpovedalo po 200 firiem z Nemecka, Dánska, Belgicka, Švajčiarska, Veľkej Británie, Španielska, Francúzska, Poľska, Slovenska, Českej republiky, Slovinska, Chorvátska, Maďarska, Bulharska, Ruska, Grécka a Rumunska.

Spoločnosť EOS Group je jedným z popredných medzinárodných poskytovateľov finančných služieb. Jej hlavnou činnosťou je správa a manažment pohľadávok.

S viac ako 8 000 zamestnancami zaisťuje finančnú bezpečnosť pre približne 20 000 zákazníkov v 26 krajinách po celom svete prostredníctvom viac ako 60 dcérskych spoločností vrátane Slovenska.

Agentúra SITA oslovila k danej téme aj Podnikateľskú alianciu Slovenska.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Michal Šoltes