Niektoré školy vyvesili št. symboly proti smernici

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
škola
Foto: Ilustračné foto SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 1. septembra (WEBNOVINY) – Zákon o štátnych symboloch, ktorý oddnes prikazuje vlasteneckú výzdobu v každej školskej triede, zamestnával riaditeľov aj cez prázdniny. Niektorí však smernicou predpísané parametre nedokázali dodržať. Lámali si hlavu najmä nad umiestnením symbolov na čelnej stene vľavo. „V niektorých triedach sme to nemohli dodržať, pretože máme dlhé tabule a museli by sme ich odrezať a presúvať,“ povedal agentúre SITA riaditeľ SPŠ stavebnej Prešov Stanislav Repeľ. Panely s vlasteneckou výzdobou v problematických učebniach preto umiestnili po pravej strane. Podobnú situáciu riešilo aj vedenie ZŠ na Mudroňovej v Bratislave. „V predpísanom priestore majú naši učitelia skrinky s vecami, takže buď ich posunieme, alebo to nebude presne podľa predpisu,“ konštatoval riaditeľ školy na Mudroňovej Richard Savčinský. Podľa hovorkyne ministerstva školstva Miriam Žiakovej by školské úrady nemali postihovať riaditeľov, ktorí z legitímnych dôvodov neumiestnia symboly na centimeter presne. „Smernica má odporúčací charakter, takže toto iste nebude dôvod na to, aby sme perzekvovali školy za tento detail,“ uviedla pre agentúru SITA Žiaková.

Prešovská SPŠ stavebná objednávala panely s grafickým znázornením štátnej zástavy, textu štátnej hymny a preambuly Ústavy SR ešte koncom školského roka, pretože rátala s dovolenkami firiem počas leta. Za 25 súborov zaplatila vyše 500 eur z peňazí zo vzdelávacích poukazov. „Pôvodne sme nimi plánovali pokryť kancelárske potreby pre krúžkovú činnosť, o náhradu týchto peňazí budeme musieť požiadať rodičov alebo sponzorov,“ poznamenal Repeľ. Alternatívu, ktorú navrhovala predsedníčka vlády Iveta Radičová, aby štátne symboly vyrobili žiaci, odmietol. Obával sa, že by ručne zhotovená zástava ako aj texty hymny a ústavy vyznievali dehonestujúco. Repeľ si pred kúpou urobil prieskum trhu. Rozhodoval sa podľa ceny, ale i kvality. „Boli ponuky aj za 300 eur, ale išlo to na úkor kvality. Zvolili sme strednú cestu, aby boli panely z kvalitného materiálu a trvanlivé,“ povedal Repeľ. Lacnejšie symboly boli podľa neho menej kvalitné, z papiera.

Riaditeľ Savčinský hovorí, že bratislavská základná škola zaplatila za 28 panelov 100 eur. Výhodná cena podľa neho pravdepodobne odráža fakt, že škola objednávala symboly len necelý mesiac pred začiatkom školského roka. „Čakali sme do poslednej chvíle, či nový minister nezmení zákon,“ odôvodnil Savčinský. Do e-mailovej schránky dostal ponuky od viacerých firiem, avšak jediným kritériom bola cena a zákonné parametre symbolov. Zvolil panely z hrubšieho umývateľného papiera. V prvom momente uvažovala škola i nad vlastnoručnou výrobou. „Z hľadiska dôstojnosti a aj tejto cenovej ponuky sme sa rozhodli pre nákup,“ uviedol Savčinský.

V zrušenie legislatívnej úpravy, respektíve v zmenu jej účinnosti dúfal aj zástupca riaditeľky na Cirkevnom gymnáziu sv. Jána Krstiteľa v Trebišove Marek Čižmár. Z tohto dôvodu nakupovala škola symboly na poslednú chvíľu. Vlastenecká výzdoba do siedmich tried ju vyšla na 25 eur. „Pôvodne sme chceli kopírovať podľa predlohy, ale cena ponuky nás presvedčila,“ povedal Čižmár. Zvíťazila najnižšia cena, škola požadovala aj zalaminovanie. Podľa Čižmára mal prikázané symboly v triedach zaplatiť štát. Za šťastné nepovažuje ani prikázané umiestnenie, ktoré upravuje smernica na centimetre.

Štátne školy od 1. septembra umiestnia na vhodnom mieste štátnu zástavu, text štátnej hymny a preambulu Ústavy SR. V miestnostiach, v ktorých sa vyučuje, bude grafické znázornenie štátnej zástavy, text štátnej hymny a preambuly ústavy. Školy majú oddnes hrať hymnu na začiatku a konci školského roka. Minister školstva Eugen Jurzyca (nominant SDKÚ-DS) pre agentúru SITA ešte 10. augusta povedal, že do budúcnosti nevylučuje kontrolu dodržiavania zákona v školách. „Každý zákon treba vymáhať, každý zákon platí,“ povedal Jurzyca. Dúfa, že ak niekedy do školy pošle kontrolu, problém núteného vlastenectva už bude vyriešený na úrovni 21. storočia. Napriek tomu, že legislatíva neráta so sankciami, Jurzyca v kontrolách vidí význam. „Keď niekto poruší zákon, tak môže byť riešený svojimi nadriadenými alebo zriaďovateľom,“ poznamenal začiatkom augusta minister.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Eugen JurzycaIveta Radičová