Niektorí lekári preferujú jedného výrobcu liekov

Lieky,  lekáreň
Foto: Ilustračné foto: SITA/Dušan Hein

BRATISLAVA 10. mája (WEBNOVINY) – Niektorí lekári na Slovensku uprednostňujú pri predpisovaní lieky jedného výrobcu. Na oplátku od „spriaznených“ farmaceutických firiem získavajú výhody. Na problém tzv. indukovanej preskripcie upozornil v pondelok po stretnutí s predstaviteľmi Asociácie dodávateľov liekov aj minister zdravotníctva Richard Raši.

Pri takejto činnosti lekára je bežné, že predpisuje lieky vo väčšom množstve, ako je potrebné alebo lieky, ktoré si zdravotný stav pacienta nevyžaduje. Poisťovniam tak spôsobuje škody. Ako však poznamenal minister, tie sa proti takémuto konanou môžu brániť kontrolami, lekárom pritom hrozia finančné postihy, ale aj ukončenie zmluvného vzťahu.

Napríklad štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa podľa Rašiho postupuje tak, že si v rámci určitého regiónu vyberie lekárov jednej špecializácie a sleduje ich preskripciu. Ak je niekto výrazne nad priemerom, je to dôvod na prešetrenie, v rámci ktorého sa dokáže, či je tento stav spôsobený napríklad vysoko chorľavým kmeňom, alebo naopak tlakom farmafiriem.

Ako pre agentúru SITA spresnila hovorkyňa poisťovne Petra Balážová, Všeobecná zdravotná robí kontroly u poskytovateľov špecializovanej ambulantnej starostlivosti zamerané na dodržiavanie indikačných a preskripčných obmedzení podľa platnej legislatívy, pričom v minulom roku revíznou činnosťou ušetrila 55 mil. eur.

Súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera zase každého lekára pravidelne informuje, ako predpisuje lieky v porovnaní s kolegami v tej istej odbornosti v rámci Slovenska. „Ak je príliš nad alebo pod štandardnou odchýlkou, pozrieme sa na to, kde je chyba. Toto je zároveň naviazané na platby. Prílišné nadliečovanie, ale aj podliečovanie znamená nižšiu platbu v porovnaní s priemerom a štandardnou odchýlkou,“ uviedla PR manažérka poisťovne Zuzana Horníková.

Dôvera vykonala v uplynulom roku 795 externých revízií, pri ktorých boli vyčíslené nedostatky v celkovej sume 616 486 eur. Vo viacerých prípadoch bola podľa Horníkovej vyčíslená škoda, keď lekár neoprávnene predpísal lieky.

Podľa predsedu sekcie distribútorov Asociácie dodávateľov liekov Sína Niku je jej cieľom, aby k prípadom indukovanej preskripcie neprichádzalo. V rámci asociácie sa tejto problematike venuje etická komisia, na ktorú sa môžu jednotlivé spoločnosti v prípade podozrenia, že iná firma takéto konania prevádzkuje, obrátiť.

Už samotné podanie Niku vníma ako veľkú nepríjemnosť a poškodenie dobrého mena farmaceutickej spoločnosti. Sankcie sú tak podľa neho podstatne vyššie ako prípadné benefity z vyššej preskripcie. Koľko takýchto podaní komisia zatiaľ zaevidovala, však spresniť nevedel.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Richard Raši