Niektorým Slovákom zostane viac z výplaty, schválili úľavu

Peniaze, euro
Foto: Shutterstock

BRATISLAVA 28. novembra (WEBNOVINY) – Zamestnanci, ktorých hrubý príjem je nižší ako 570 eur mesačne, budú mať od budúceho roka vyššiu čistú mzdu. Parlament totiž v piatok schválil novelu zákona o zdravotnom poistení, ktorou sa zavádza odpočítateľná položka na zdravotné odvody v sume 380 eur.

Toto opatrenie, ktoré schválili poslanci v zrýchlenom legislatívnom konaní, by sa pozitívne malo dotknúť viac ako 600 tisíc ľudí. Odpočítateľná položka sa zavádza vzhľadom na to, že od začiatku budúceho roka minimálna mzda stúpne zo súčasných 352 eur na 380 eur.

Vláda chcela rýchlym konaním predísť škodám

Kompenzujú sa tak ňou zvýšené mzdové náklady zamestnávateľov. Skrátené konanie obhajovala vláda práve tým, že je potrebné, aby sa odvodová úľava dostala do účinnosti spolu s nárastom minimálnej mzdy, inak by hrozili veľké ekonomické škody v podobe prepúšťania a hospodárskych ťažkostí podnikov.

Na odvodovú úľavu budú mať nárok tí zamestnanci, ktorí zarobia menej ako 570 eur mesačne, resp. 6 840 eur ročne. Zamestnanci s vyššími príjmami platiť odvody rovnako ako doteraz. Odvodová odpočítateľná položka bude v tej istej výške ako budúcoročná minimálna mzda, čiže 380 eur mesačne, respektíve 4 560 eur ročne. Suma sa bude alikvotne krátiť podľa odpracovaného obdobia.

Zamestnanec s minimálnou mzdou nebude platiť žiadne zdravotné odvody. S rastom príjmu o jedno euro, klesne suma odpočítateľnej položky o dve eurá. Človek, ktorého mzda bude napríklad 450 eur v hrubom, uhradí na zdravotných odvodoch 8,4 eura, namiesto súčasných 18 eur. Zamestnávateľ za takéhoto pracovníka odvedie namiesto 45 eur po novom len 21 eur.

Odpočítateľná položka sa bude vzťahovať na jedného zamestnávateľa

Odpočítateľná položka sa bude uplatňovať len na príjmy zo zamestnania a nemôže prekročiť sumu zárobku z klasického pracovného pomeru. Na určenie výšky odpočítateľnej položky sa budú posudzovať všetky príjmy zo zárobkovej činnosti.

„Pri platení preddavkov na poistné sa odpočítateľná položka bude môcť uplatniť iba u jedného zamestnávateľa. Ak má zamestnanec viacerých zamestnávateľov, alebo je samostatne zárobkovo činnou osobou, odpočítateľná položka sa uplatní až v ročnom zúčtovaní poistného,“ konštatuje ministerstvo zdravotníctva.

Väčšina opozičných návrhov neprešla

Zamestnanec bude povinný oznámiť zamestnávateľovi, že má nárok na uplatnenie odvodovej úľavy. V nadväznosti na zavedenie odpočítateľnej položky sa zvýši sadzba za poistencov štátu. Tá bude kompenzovať výpadok príjmov zdravotných poisťovní, ktoré im spôsobí odvodová úľava. Platba za poistencov štátu sa navrhuje vo výške 4,16 percenta z vymeriavacieho základu. Štát bude zavedenie odvodovej úľavy kompenzovať sumou 152 miliónov eur.

Parlamentom neprešla väčšina z pozmeňujúcich návrhov opozičných poslancov. Medzi inými sa potrebnej podpory nedostalo návrhu nezaradeného poslanca Miroslava Beblavého. Jeho zámerom bolo zvýšiť disponibilný príjem zamestnanej rodiny s dvoma deťmi o 500 eur ročne v roku 2015. Dosiahnuť to chcel zvýšením daňového bonusu na jedno dieťa o 120 eur a zvýšením nezdaniteľnej časti základu dane z príjmov o 680 eur. Ako tvrdí, návrh bude presadzovať aj naďalej.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky