Nikola a Margita čelia obvineniam z prevádzačstva, za sobáš s cudzincami dostali peniaze

nevesta, peniaze
Foto: ilustračné, Getty Images

BRATISLAVA 31. januára (WebNoviny.sk) – Vyšetrovateľ Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii obvinil dve Slovenky, ktoré sa za peniaze vydali za cudzincov.

Zámienkou bola práca v Írsku

Obidve už čelia obvineniu z prevádzačstva spáchaného formou účelového manželstva. Prvou z nich je Nikola, ktorá mala v čase sobáša len 21 rokov. Podľa zistení polície s 30-ročným Egypťanom sa zoznámila na sociálnej sieti.

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Prezídia PZ Denisa Baloghová, cudzinec ju oslovil pod zámienkou ponuky práce v pizzerii v Írsku. Dievčina sa tu za neho neskôr za zatiaľ presne nezistenú sumu vydala.

Vďaka sobášu jej manžel mohol požiadať o povolenie na pobyt za účelom zlúčenia rodiny na území členského štátu Európskej únie, a tým aj možnosť voľného pohybu v krajinách Európskej únie.

Vôbec spolu nežili

Aj druhý prípad účelového manželstva bol uzatvorený v Írsku. Štyridsaťdvaročná Margita si za 500 eur zobrala 28-ročného Pakistanca. Podľa policajných zistení tento manželský pár spolu vôbec nežil a cudzincovi bol na základe tohto sobáša povolený pobyt v Írsku.

Polícia znovu upozorňuje, že za uzavretie takéhoto manželstva hrozí väzenie, sobáš sa nedá anulovať a je potrebné rozviesť sa podľa zákonov Slovenskej republiky.

Účelové manželstvo je Trestným zákonom definované ako prevádzačstvo. Občanom Slovenska hrozí za fiktívny sobáš trestná sadzba na dva až osem rokov, cudzincovi hrozí vyhostenie na päť rokov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie PZ Policajný zbor SR