Nikto nepatrí do starého železa

Lienka pomoci zbierka
Lienka pomoci zbierka

BRATISLAVA 30. septembra (WBN/PR) – Nadácia SOCIA rozbieha 2. ročník kampane a verejnej zbierky LIENKA POMOCI, ktorá pomáha seniorom, aby mohli čo najdlhšie žiť v prostredí, ktoré majú najradšej – doma.

“Našou snahou je dostať seniorov do centra našej pozornosti. Chceme klásť otázky o našich postojoch k seniorom. Prežívajú medzi nami prijatie, bezpečie a lásku, alebo sú pre nás záťažou? Najhorší je pocit starších ľudí, že patria už len do starého železa.”

Vladislav Matej, výkonný riaditeľ nadácie SOCIA

Naša spoločnosť sa bude musieť vyrovnávať s vývojom, ktorý kopíruje celkový trend v Európe. Budeme žiť dlhšie a podiel seniorov bude stále vyšší. Pred nami stojí výzva, aby sme prežili záver svojho života aktívne. Starších ľudí môže do starého železa poslať mladšia generácia, ale môžu sa tam ocitnúť aj z vlastného rozhodnutia. Európska komisia vyhlásila rok 2012 za Európsky rok aktívneho starnutia a solidarity medzi generáciami, pričom zdôraznila, že kľúčom k riešeniu demografického vývoja je starnúť aktívne.

Zbierkou Lienka pomoci chce SOCIA už druhýkrát podporiť vznik, rozvoj a skvalitnenie terénnych a ambulantných sociálnych služieb pre seniorov. Okrem verejnej zbierky 7.10. vo viacerých mestách na Slovensku môže verejnosť podporiť zbierku ďalšími spôsobmi – poslať SMS na číslo 877 v tvare DMS(medzera)LIENKA, prispieť cez portál dakujeme.sk, do pokladničiek v predajniach kníhkupectva Panta Rhei alebo vkladom na účet. Viac o kampani nájdete na www.lienkapomoci.sk alebo na www.socia.sk.

Širšiu verejnosť pozývame na Deň seniorov dňa 13.10 v Auparku v Bratislave. Odborná konferencia (20.10.) bude zameraná na možnosti aktívneho starnutia, ktoré je založené na prevencii závislosti seniorov na sociálnych, zdravotných a iných službách. Nadácia oslovila základné a materské školy s iniciatívou podporiť medzigeneračnú solidaritu zavedením Dňa starých rodičov (druhá októbrová nedeľa).

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom