Nishit Timothy do väzenia nepôjde, súd ho oslobodil v kauze smrteľného pobodania v Bratislave

Nishita Timothy
Obžalovaný Nishita T. počas príchodu na verejné zasadnutie vo veci odvolania sa prokurátora v kauze smrteľného pobodania z októbra 2017, na Krajskom súde v Bratislave. Bratislava, 11. júl 2019. Foto: SITA/Banislav Bibel

V kauze smrteľného pobodania, ktoré sa stalo na jeseň 2017 v centre Bratislavy, v stredu Krajský súd v Bratislave rovnako ako prvostupňový súd konštatoval nutnú obranu obžalovaného.

Sebaobrana pred rasistickým útokom

Zamietol tak odvolanie prokurátora voči oslobodzujúcemu rozsudku Okresného súdu Bratislava I z októbra minulého roku. Obžalobe v tomto prípade čelil slovenský občan indického pôvodu Nishit Timothy. Verdikt odvolacieho súdu je právoplatný.

Incident sa odohral v októbri 2017 v nočných hodinách v centre Bratislavy. Obžalovaný sa dostal s dvoma mužmi do fyzického konfliktu, pričom Timothy následne použil nôž. Poškodenému Branislavovi spôsobil zranenia na krku, ktorým podľahol.

Zároveň nožom poranil na brade a hrudi aj jeho kamaráta Volodymyra. Nishita Timothyho zadržali policajti po niekoľkých desiatkach minút. Pred súdom obžalovaný odmietol obžalobu z vraždy a ublíženia na zdraví v štádiu pokusu a argumentoval, že išlo o sebaobranu pred rasistickým útokom.

Smutný z celej záležitosti

Odvolací súd v stredu v tomto prípade skonštatoval, že okresný súd predtým postupoval správne, vykonal všetky dôkazy a správne ich vyhodnotil. Predseda senátu zároveň citoval z rozsudku okresného súdu, podľa ktorého nikto nie je povinný ustupovať pred neoprávneným útokom.

„V prípade nutnej obrany niekedy napadnutý musí použiť intenzívnejšie prostriedky ako útočník,“ povedal. Prokuratúra v odvolaní proti prvému oslobodzujúcemu rozsudku argumentovala práve tým, že použitie noža zo strany Timothyho bolo neprimerané. Podľa súdu však bolo dostatočne preukázané, že sa bránil útoku viacerých osôb.

Nishit Timothy v stredu vyjadril nad rozhodnutiami súdov spokojnosť. „Som smutný z celej záležitosti. Rok vo väzbe bol hrozný zážitok. Som smutný pre rodinu, ktorá niekoho stratila, ale nebolo mojím zámerom niečo zlé urobiť,“ dodal.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Nishita Timothy