Niskanen majstrom sveta na 15 klasicky, Fínsko má prvé zlato

Iivo Niskanen
Fínsky reprezentant Iivo Niskanen sa teší zo zisku zlatej medaily v pretekoch na 15 km klasickou technikou s internetovým štartom na svetovom šampionáte. Lahti, 1. marec 2017. Foto: SITA/AP

LAHTI 1. marca (WebNoviny.sk) – Iivo Niskanen sa stal majstrom sveta v pretekoch na 15 km klasickou technikou s internetovým štartom a postaral sa o prvé zlato pre Fínsko na šampionáte v klasických lyžiarskych disciplínach v Lahti.

Niskanen zvíťazil suverénne s náskokom 17,9 s pred nórskym favoritom Martinom Johnsrudom Sundbym, ktorý sa opäť nedočkal individuálneho triumfu na majstrovstvách sveta. Bronzovú medailu si zlepšeným záverom vybojoval ďalší Nór Niklas Dyrhaug (+31,3). Jediný slovenský reprezentant Andrej Segeč obsadil 67. priečku s odstupom 6:27,5 min na víťaza.

Niskanen mal dobre pripravené lyže

Dvadsaťpäťročný Niskanen pridal k zlatu z tímšprintu zo zimných olympijských hier v Soči 2014 aj prvý individuálny triumf na podujatí najvyššieho rangu.

Zlatá medaila z klasickej pätnástky je pre člena klubu Vuokatti Ski Team Kainuu zadosťučinením za smolný záver nedeľňajšieho tímšprintu, kde prišiel o možné víťazstvo nešťastnou kolíziou s Nórom Emilom Iversenom tesne pred cieľom a spolu s krajanom Samim Jauhojärvim musel sa uspokojiť s bronzom.

„Byť majstrom sveta doma v Lahti pre mňa znamená veľmi veľa. Mal som dobre pripravené lyže, rýchly som bol v zjazdoch, na rovine som nezaostával. Vedel som o tom, že som vpredu. Šiel som naplno, znalosť tratí mi pomáhala. Na konci to už bol boj, ale zvládol som to,“ uviedol Niskanen v prvom interview pre TV sekciu FIS.

Podmienky nesadli viacerým favoritom

V štartovnej listine jednej z najpočetnejšie obsadených disciplín svetového šampionátu figurovalo 89 pretekárov. Mäkký sneh a plusové teploty vzduchu nesadli viacerým favoritom.

Prvú tretinu pretekov mal najlepšiu Fín Iivo Niskanen, ktorý na medzičase 5,7 km viedol o 16,5 s pred Nórom Martinom Johnsrudom Sundbym a 28,3 s pred Rusom Alexandrom Bessmertnychom. Aj medzičas na 9,5 km potvrdil výbornú formu Niskanena, vtedy mal už 25 sekúnd na Sundbyho. Tento náskok už bol rozhodujúci. Niskanen nepovolil v stanovenom tempe a zlatou medailou nadviazal na triumf krajana Mattiho Heikkinena na 15 km klasicky z Osla 2011.

Líder Svetového pohára Sundby síce v závere čosi stiahol zo svojho manka, ale napokon ho o 18 sekúnd slabší výkon ako v prípade Niskanena odsunul na druhé miesto. Nórsko sa teda nedočkalo stej zlatej medaily z majstrovstiev sveta.