Nitra chce prevádzkovať krematórium, nevlastní však kremačné pece ani špeciálne vozidlá

pohreb, rakva
Foto: ilustračné, Getty Images

NITRA 5. novembra (WebNoviny.sk) – Mesto Nitra chce prevádzkovať krematórium. V súčasnosti ho prevádzkuje firma PSKS s.r.o., ktorej sa koncom októbra končila nájomná zmluva. Mesto pôvodne zamýšľalo, že už od 1. novembra krematórium prevezme.

Mesto nemá kremačnú pec ani špeciálne vozidlá

Hrozil však výpadok služby, pretože samospráva nie je vlastníkom kremačnej pece a nemá zatiaľ ani vybavené potrebné povolenia.

Mestskí poslanci preto na poslednom zastupiteľstve rozhodli o predĺžení zmluvy s firmou PSKS na šesť mesiacov za nájomné 10 000 eur, pričom ako podmienku stanovili uzatvorenie kúpno-predajnej zmluvy na kremačnú pec. Majetkom mesta sa má stať k 30. aprílu 2019.

Spoločnosť PSKS prevádzkuje nitrianske krematórium už 15 rokov, od jeho otvorenia v roku 2003. Konateľ spoločnosti Vladimír Rossa na poslancov apeloval, aby mesto zostalo pri spolupráci s ich firmou.

Myslím si, že sme jediná voľba. Máme na trhu veľmi dobrú pozíciu, svoje záväzky si plníme riadne a včas, platíme aj celkom slušné nájomné 20 000 eur ročne. Mesto nemá kremačnú pec ani špeciálne vozidlá,“ povedal Rossa.

Firma nie je ideálnym partnerom

Prednosta nitrianskej radnice Igor Kršiak mu oponoval, že firma PSKS nie je ideálnym partnerom pre mesto Nitra, pretože sa dostala do konkurzu. „My sme mali z právneho hľadiska dokonca aj právo vypovedať zmluvu z dôvodu, že ste sa dostávali do konkurzu,“ adresoval Rossovi.

Ďalším problémom bol vývoj tržieb, ktorý podľa Kršiaka nenasvedčuje korektnosti zo strany firmy. „Mesto predsa nemôže prevádzkovať takéto zariadenie so 600-tisícovou stratou a firma so 100-tisícovým ziskom,“ uviedol.

Podľa Kršiaka je mesto pripravené prevádzkovať krematórium a poukázal na to, že samospráva spravuje aj cintoríny či tržnicu. „Z prevádzkovania tržnice máme zisk 350-tisíc až 400-tisíc eur. Tržnica je živým príkladom toho, že sa to dá,“ skonštatoval prednosta.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom