Nitra má našliapnuté do finále, vyhrala aj druhý zápas

Nitra - Banská Bystrica
Radosť hráčov HK Nitra z úvodného gólu počas 1. zápasu semifinále slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2013/2014 medzi HK Nitra - HC ´05 Banská Bystrica. Nitra, 26. marec 2014. Foto: SITA/Martin Havran

NITRA 27. marca (WEBNOVINY) – Hráči HK Nitra zvíťazili aj vo štvrtkovom druhom zápase semifinále Slovnaft play-off Tipsport extraligy v domácom prostredí nad HC ´05 Banská Bystrica, tentoraz 4:2. Hokejisti spod Zobora vedú 2:0 v sérii hranej na štyri víťazstvá.

Skóre druhého duelu otvoril v 6. min hosťujúci Keven Veilleux. Nitrania stihli ešte do prestávky vyrovnať ostrostrelcom Romanom Tománkom. V druhej tretine domáci predviedli trojgólovú smršť, na ktorú dokázali Bystričania odpovedať iba presným zásahom Whita na začiatku tretej tretiny.

Séria bude pokračovať dvomi duelmi na ľade Banskej Bystrice 30. a 31. marca.

HK Nitra – HC ´05 Banská Bystrica 4:2 (1:1, 3:0, 0:1) – stav série: 2:0

Góly: 11. R. Tománek (Stümpel, Miroslav Kováčik), 23. M. Novák (T. Chrenko), 32. Stümpel (R. Tománek, J. Ručkay), 36. P. König (Stümpel, R. Tománek) – 6. Veilleux (T. Matoušek), 41. White (M. Hudec)

Vylúčení: 8:8 na 2 min, navyše: James Martin 5+DKZ za seknutie, Veilleux (obaja Banská Bystrica) 10 min za nešportové správanie, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška, Lokšík – Tvrdoň, Výleta, 3229 divákov

Nitra: Kristan – Nádašdi, D. Milo, P. König, Ordzovenský, M. Novák, F. Kuzma, Hrazdíra, Ďurkech – J. Ručkay, Miroslav Kováčik, Bajtek – H. Ručkay, Stümpel, R. Tománek – M. Bača, T. Chrenko, Martin Segľa – Piačka, Lelkeš, R. Mráz

Banská Bystrica: Kalemba – Lepine, Macháček, James Martin, Bambúch, Rosandič, Kania – R. Konečný, White, Rapáč – Kafka, Heizer, Handlovský – Lamper, M. Hudec, Lunter – Veilleux, Zigo, T. Matoušek – Kadura

Antonín Stavjaňa (tréner Nitry): „Vstup do zápasu nám nevyšiel. Skoro sme inkasovali gól, čo nás trochu rozhodilo, rovnako ako aj provokácie zo strany hosťujúcich hráčov. Ďakujem svojmu tímu za predvedený výkon. Dnes sme to

dokázali vyhrať hokejom.“

Vladimír Országh (tréner Banskej Bystrice): „Mali sme veľmi dobrý vstup do zápasu. Dali sme rýchly gól a to nás povzbudilo. Zlomovým momentom stretnutia bola päťminútová presilovka domácich. Pribrzdila nás v aktivite a navyše sme tam stratili veľa síl. Nitra sa dostala na koňa, dala dva góly a to bol napokon aj jediný rozdiel v dnešnom stretnutí.“

Druhý semifinálový duel medzi Nitrou a Banskou Bystricou začali lepšie hokejisti spod Urpína, ktorých v 6. min po krásnej individuálnej akcii poslal do vedenia Veilleux. O dve minúty neskôr mohlo byť vyrovnané, avšak dravý Miroslav Kováčik dostal puk do siete rukou a gól nemohol platiť.

Na zmenu skóre si museli diváci počkať až do 11. min. Nedisciplinovanú hru „baranov“ potrestal pri presilovke piatich proti trom kanonier Roman Tománek a rozjasal domáce tribúny. Prostredná časť vyšla lepšie Nitre. V 23. min zaznamenal svoj prvý extraligový gól v tejto sezóne výborne hrajúci obranca Michal Novák, ktorý po utešenej strele od modrej čiary naklonil po prvýkrát v zápase misky váh na stranu Nitry.

Banskobystričania síce potom vyvinuli veľké úsilie aby svoje tesné manko vymazali, ale paradoxne boli to oni, ktorí opäť kapitulovali. V polovici zápasu poslal Tománek puk spoza Kalembovej svätyne do bránkoviska, kde následne svoj dôraz uplatnil Jozef Stümpel a domáci viedli o dva góly.

V 36. min sa „corgoňom“ naskytla ďalšia presilová hra o dvoch hráčov, ktorú využil nekompromisnou bombou od modrej obranca Peter König – 4:1. Do druhej prestávky už ďalší gól nepadol a to aj preto, že tvrdá strela Tomáša Chrenka skončila na žrdi hosťujúcej bránky, čo potvrdil aj videorozhodca.

Do tretej dvadsaťminútovky nastúpili „barani“ s cieľom ešte so zápasom niečo urobiť. Už po 14 sekundách tretieho dejstva zažali malú iskričku nádeje. V presilovej hre si White vymenil puk s Michalom Hudecom a následne strelou pod brvno znížil na rozdiel dvoch gólov. V zostávajúcom priebehu si zverenci trénera Antonína Stavjaňu umnou hrou udržiavali svoj dvojgólový náskok.

Necelé štyri minúty pred koncom sa hosťom naskytla zrejme posledná šanca vsietiť kontaktný gól. Presilovku štyroch proti trom ale nevyužili a o osude stretnutia bolo prakticky rozhodnuté. V závere sa ešte dosť nevyberaným faulom na domáceho kanoniera Tománka prezentoval Richard Rapáč, no na výsledku 4:2 sa už nezmenilo nič a Nitra pohodlne dokráčala k druhému semifinálovému víťazstvu.