NITRA: Na poľnej železnici bude premávať Mikulášsky vlak

Detská železnica Čermeľ
Foto: SITA

NITRA 5. decembra (WEBNOVINY) – Mikulášsky vlak bude premávať 6. decembra na Nitrianskej poľnej železnici. Historická železnica je súčasťou Slovenského poľnohospodárskeho múzea. Deti a ich rodičov čaká jazda s Mikulášom, anjelom a čertom v historických krytých vagónoch. V dobovom obchode – Konzume, ktorý je súčasťou skanzenu, vytvorí vianočnú atmosféru stromček a betlehem. Vstup na podujatie je voľný od 9:00 do 16:00 cez hlavnú bránu Výstaviska Agrokomplex. Odtiaľ návštevníkov do múzea odvezie turistický vláčik Nitriansky expres.

Ako informovala Mariana Hričová z múzea, „keďže táto akcia je určená najmä pre rodinky s deťmi a školy, múzeum v tento deň sprístupní aj výstavu určenú pre deti Na prvej koľaji pozor!, kde sa budú môcť detičky zahrať.“ Táto výstava mala u malých návštevníkov veľký úspech, preto ju predĺžili do 31. marca 2011.

Nitrianska poľná železnica oslávila v auguste 25 rokov svojej existencie. Dnes už storočný parný vlak po nej prvýkrát prešiel 23. augusta 1985. Počas troch týždňov výstavy Agrokomplex v roku 1985 sa ním previezlo 20 000 ľudí.

Prednostom železnice je už 25 rokov Wáclav Gidaszewski, ktorý sa pričinil aj o jej vznik. Trať pozostáva z dvoch častí – 1,6-kilometrového okruhu a trati dlhej jeden kilometer, spájajúcej skanzen s Výstaviskom Agrokomplex. Premávajú tu tri parné rušne a jeden motorový. Celková plocha areálu Slovenského poľnohospodárskeho múzea je viac ako 30 hektárov, expozície sa rozprestierajú na ploche 8 900 metrov štvorcových. Súčasťou múzea sú výstavné priestory, skanzen, Nitrianska poľná železná a knižnica.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom