Nitra nedala Martinu šancu a má isté miesto v play-off

Hckošice
Zľava: Marcel Holovič zo Skalice a Richard Jenčík z Košíc v zápase HC Košice - HK 36 Skalica 53. kola hokejovej Slovnaft extraligy. Foto: SITA/Ivan Fleischer

BRATISLAVA 18. februára (WEBNOVINY) – Súhrn výsledkov piatkových stretnutí 53. kola slovenskej hokejovej extraligy:

HK Nitra – MHC Mountfield 7:3 (2:0, 4:1, 1:2)

Góly: 7. Korhoň (T. Chrenko, Podstavek), 19. Michal Novák (Marek Slovák), 28. S. Saliji, 30. G. Saliji (M. Štefanka, Ďurák), 31. A. Podstavek (Korhoň), 36. H. Ručkay (G. Saliji), 52. Michal Novák (T. Chrenko, Podstavek) – 22. A. Novotný (M. Beran), 42. Macejka (A. Novotný, M. Beran), 45. Themár (Klepáč)

Vylúčení: 7:6 na 2 min, navyše: T. Chrenko (Nitra) 10 min za napadnutie hlavy a krku, Michal Novák (Nitra) 10 min. za nešp. správanie, Markovič (MHC) 10 min + DKZ za nešp. správanie, presilovky: 2:3, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška – Kubuš, T. Orolin, Horínek, 3905 divákov

Nitra: J. Laco – Fabian, König, Michal Novák, Duben, Gabriš, Ďurák, Joanidis, O. Janík – H. Ručkay, M. Štefanka, G. Saliji – Podstavek, T. Chrenko, Korhoň – Uhnák, Marek Slovák, S. Saliji – Štumpf, Hrnka, Šumichrast

MHC Mountfield: Dzubina (30. – 40. Volentier) – Drgoň, Hriňa, A. Novotný, I. Ďatelinka, Matejka, Klepáč, Velebný, Brcko – Themár, Markovič, Važan – Macejka, M. Beran, Šišovský – Učník, Galamboš, Zeliska – Rechtorík, Nátny, M. Jonák

Stretnutie mohli lepšie začať hostia, no nevyužili ani jednu z dvoch presiloviek z úvodu zápasu. V 7. min ich za to gólovo potrestal domáci Korhoň, ktorý využil dôraz Tomáša Chrenka – 1:0. Neskôr mali hráči MHC ďalšiu početnú výhodu, ale po jej skončení opäť inkasovali. Puk po strele obrancu Nováka videl gólman Dzubina až v bránke – 2:0.

Úvod druhej časti patril aktívnejším hosťom. Martinský tlak vyústil do gólu obrancu Novotného, ktorý v presilovke prestrelil Laca. Hostí tento moment povzbudil, no diváci hnali naďalej dopredu domáci tím. Dôležitý tretí gól pridal v 28. min Samir Saliji, keď využil chybu obrany MHC. O dve minúty pridal gól aj Samirov brat Garip po tom, čo presne namieril po Štefankovej prihrávke. Tento štvrtý gól znamenal striedanie brankárov v hosťujúcom tíme. Na Dzubinove miesto prišiel v polovici duelu mladík Volentier, no ani on nevydržal dlho bez inkasovaného gólu. Ako prvý ho zo samostatného nájazdu prekonal Podstavek, na ktorého nadviazal v 36. min aj H. Ručkay. Za stavu 6:1 sa druhá tretina dohrávala v réžii s chuťou hrajúcich domácich.

Do tretej tretiny sa do martinskej bránky vrátil Dzubina a hostia ešte zápas nevzdávali. Do hry ich vrátili dve presilovky. V 42. min zblízka skóroval Macejka a o tri minúty na to sa presnou strelou z pravej strany prezentoval Themár – 6:3. Nitrania reagovali oddychovým časom. V 50. min mohol pridať štvrtý gól hostí Važan, ale v dobrej pozícii neuspel. S pribúdajúcim časom už hostia nemali dostatok síl na zvrátenie nepriaznivého stavu. V 52. min pridal obranca Michal Novák svoj druhý gól a celkovo siedmy nitriansky, keď zužitkoval Chrenkovu prihrávku spoza bránky. Domáci si tak zabezpečili postup do play-off, pre Martinčanov sa sezóna po nedeľňajšom zápase skončila.

Branislav Okuliar (tréner Nitry): „Pre nás sa to nezačalo dobre, boli sme trikrát vylúčení. Škoda úvodov druhej a tretej tretiny, keď sme zaváhali a

inkasovali. Od kontaktného gólu sa chalani spamätali a zvládli koncovky tretín. Za dnešný výkon si naši chlapci postup do play-off zaslúžili.

Ladislav Spišiak (tréner MHC): „Prišli sme zabojovať, no prvá tretina udala ďalší vývoj. Nevyužili sme niekoľko presiloviek, len šesťkrát sme v prvej časti vystrelili na bránku. V tretej časti sa nám podarilo znížiť na 3:6, no Nitra už mala zápas vo svojich rukách. Domácim môžem len pogratulovať k postupu a popriať veľa úspechov.“

HC Slovan Bratislava – HC 05 Banská Bystrica 3:2 (0:0, 1:0, 2:2)

Góly: 29. D. Skokan (Frühauf, Cartelli), 45. D. Skokan (Cartelli, Uram), 47. Richard Huna (J. Kováčik, L. Hudáček) – 41. Vizváry (Cebák, M. Hudec), 60. Cebák (Tománek, M. Hudec)

Vylúčení: 4:7 na 2 min, presilovky: 2:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: P. Grečko – Brath, Výleta, 2851 divákov

Slovan: Konrád – Jackman, Hájek, Cartelli, Frühauf, J. Kováčik, Štajnoch, Jendek, Bohunický – M. Bakoš, Bulík, Hujsa – A. Nedorost, Lipiansky, Uram – Róbert Huna, L. Hudáček, Richard Huna – D. Skokan, Kapuš, Preisinger

Banská Bystrica: Fedor – Cebák, Vizváry, Kolba, Vantroba, Kubka, Biro – Tománek, M. Hudec, Ján Sýkora – Weissmann, Paľov, Hvila – Rumpel, Češík, Kútny – Koval, Petro, Bendík

Po úvodnom oťukávaní sa v polovici prvej tretiny ocitol sám pred brankárom hostí Bulík, ale gólman „baranov“ Fedor fantasticky zachránil. Odvtedy sa hral rýchly hokej s početnou streľbou na oboch stranách. V 12. min mohol skórovať Paľov, keď sa po chybe obrany domácich ocitol v útočnom pásme úplne osamotený, no spomedzi kruhov netrafil bránku. V ďalšom priebehu úvodného dejstva hostia pálili „slepými“ a domáci hokejisti nedokázali prekonať dobre chytajúceho Fedora.

Aj v druhej tretine pokračovali obe mužstvá v aktívnej hre, vyložené šance však opäť chýbali. V 29. min pri vylúčení hosťujúceho Bira neudržal brankár Fedor puk po strele Frühaufa a D. Skokan ho na dvakrát prekonal – 1:0. Aj po otváracom góle hrali Slovan aj Banská Bystrica aktívne a do tela, góly však nepribúdali.

Hosťom sa podarilo vyrovnať až na začiatku III. tretiny, v presilovke Konráda prestrelil obranca Vizváry – 1:1. Nerozhodný stav vydržal iba do 45. min, keď opäť v presilovke D. Skokan po prihrávke Cartelliho naklonil misky váh na stranu Slovana. O ďalších 63 sekúnd viedli belasí už o dva góly. Richard Huna prestrelil Fedora a upravil na 3:1. V zostávajúcom priebehu Slovan nevyužil 66-sekundovú presilovku o dvoch korčuliarov, v záverečnej minúte hostia už len skorigovali na konečných 3:2 zásluhou obrancu Cebáka. Slovan si víťazstvom definitívne zabezpečil 4. miesto po základnej časti extraligy.

Zdeno Cíger (tréner Slovana): „Duel mal dobrý náboj, nechýbala potrebná agresivita a pozorná hra v defenzíve. Mrzí ma naša nižšia efektivita, nepremieňali sme šance, ktoré sme si vytvorili. Dôležité je víťazstvo, chalani hrali trpezlivo, za čo im ďakujem.

Vladimír Országh (asistent tréner Banskej Bystrice): „Videli sme bojovné stretnutie, kvalitou a štýlom hry sa podobalo na play-off. Chýbalo nám síce niekoľko hráčov, ale do play-off by sme mali byť už kompletní. Slovan ukázal silu a zaslúžene zvíťazil. Niekoľkokrát nás podržal brankár Fedor, o výsledku rozhodli presilovky.“

MsHK DOXXbet Žilina – Dukla Trenčín 3:5 (1:3, 1:0, 1:2)

Góly: 4. Stupka (Heš, Rataj), 27. Stupka (Petruška), 55. Smotrila (Juraj Faith) – 10. Gašparovič (Bolf, Tybor), 13. Gašparovič (R. Tvrdoň), 18. Mikula (P. Kopecký, Martin Chovan), 41. Tybor (R. Tvrdoň, Hruška), 53. P. Kopecký (Mikula, Martin Chovan)

Vylúčení: 2:4 na 2 min, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:1, rozhodovali: D. Konc – Bundil, Navrátek, 858 divákov

Žilina: M. Laco – Rúfus, Dlouhý, Devečka, Milovanovič, Krčula, Heš, Ďurkech, Leško – Hájnik, Hreus, M. Kokavec – V. Nemec, Juraj Faith, Smotrila – Petruška, I. Rataj, Stupka – Valášek, T. Troliga, Drevenák

Trenčín: V. Kováč – Sekeráš, E. Bednár, Hruška, Bolf, Martin Chovan, S. Tomko, Jarábek, Trefný – Ružička, M. Daňo, Blatný – Tybor, Gašparovič, R. Tvrdoň – Mikula, P. Kopecký, Jánoš – M. Filo, O. Ďuriš, Koložváry

V úvodných minútach posledného majstrovského stretnutia v základnej časti na žilinskom ľade mali viac hry domáci. V 4. min sa presadil tretí najlepší strelec MsHK Stupka, keď odrazený puk dostal za Kováčov chrbát – 1:0. Rovnaká situácia sa opakovala v 10. min na druhej strane a Gašparovič tiež odrazený puk od mantinelu strelil do žilinskej bránky – 1:1. V 11. min bol vylúčený Trenčan Tomko. Po jeho naskočení na hraciu plochu unikol Gašparovič domácej obrane a samostatný nájazd zakončil druhým gólom. Tretí gól hostí dal v 18. min Mikula pri vylúčení Milovanoviča. Rozhodca Daniel Konc ho však pre údajné posunutie bránky uznal až po rozhovore s videorozhodcom.

Druhá tretina bola gólovo i hokejovo slabšia, viac príležitosti však mali Trenčania. V 27. min nastala kuriózna situácia, keď domáci Stupka strelil gól, hostia založili protiútok a Jánoš prekonal Laca. Hlavný rozhodca po porade s videorozhodcom uznal gól Žiline, ten trenčiansky anuloval – 2:3. V ďalšom priebehu duelu mohli upraviť skóre Trenčan Jánoš a aktívne hrajúci Stupka, ale stav sa nemenil.

Trenčania mali raketový nástup do tretej tretiny. Pri vylúčení Daňa unikol domácej obrane Tybor a štvrtýkrát prekonal domáceho gólmana. Kontaktný gól mohol 47. min streliť Drevenák, ale obrana hostí ho pripravila o šancu. Pri vylúčení Jarábka to boli hostia, ktorí Gašparovičom mohli zvýšiť náskok. To sa však podarilo až pri početnej prevahe pri vylúčení Heša, keď sa najlepšie pred bránkou zorientoval Kopecký a „vojaci“ viedli o tri góly 5:2. Onedlho sa opäť menil stav. V 55. min unikol Smotrila a presne mierenou strelou nedal Kováčovi šancu – 3:5. Záverečný tlak Žiliny bol len platonický, so svojimi fanúšikmi sa v základnej časti rozlúčili prehrou.

Július Pénzeš (tréner Žiliny): „Videli sme slušný extraligový hokej, dobrý a bojovný zápas. Mali sme pekné momenty, strelili sme tri góly, ale mohli sme ich pridať aj viac. Na druhej strane bolo z našej strany v stretnutí aj dosť hluchých miest. Inkasovali sme tak trochu zlepené góly. Zápas sa lámal pri stave 2:3, potom sme inkasovali. V ďalších dueloch v tejto sezóne chceme nadviazať na svetlé momenty z tohto stretnutia. Chceli sme dnes proti Trenčínu zvíťaziť, ale sa nám to nepodarilo.“

Dušan Gregor (tréner Trenčína): „Bol to zápas, v ktorom prakticky obom súperom o nič nešlo. Stretnutie malo slušnú extraligovú úroveň, moji zverenci hrali s chuťou, dobre korčuľovali. Som rád, že sme zvíťazili pred nastavajúcimi bojmi play-off, čo by sa malo prejaviť na pohode v mužstve. Víťazstvo proti Žiline si cením, lebo hrala do poslednej minúty.“

HKm Zvolen – HK Poprad 9:2 (3:0, 5:0, 1:2)

Góly: 2. Méry (M. Trochta), 7. L. Čierny (Hraško, Michal Chovan), 9. V. Škoda (M. Jurík, Otčenáš), 33. P. Barinka (Méry, J. Valach), 35. Ďaloga (L. Jurík, V. Baláž), 35. M. Trochta, 40. Kučný (V. Baláž), 40. P. Barinka (M. Trochta), 48. V. Baláž (Ďaloga, T. Bokroš) – 47. Škovira (Wanvig, D. Brejčák), 57. Wanvig (Rogers, Škovira)

Vylúčení: 5:5 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 2:0, rozhodovali: Jonák – J. Jankovič, Šefčík, 1420 divákov

Zvolen: Škrečko – L. Čierny, Hraško, T. Bokroš, Ďaloga, J. Valach, Hranáč, Kučný – Zuzin, P. Pucher, Michal Chovan – V. Baláž, L. Jurík, Kovář – P. Barinka, M. Trochta, Méry – V. Škoda, M. Jurík, Otčenáš

Poprad: Lipovský (35. – 40. Melicherčík) – Rogers, D. Brejčák, Kledrowetz, Kasík, Kramár, Bednár, Reitmayer – Škovira, P. Svitana, Wanvig – Kuľha, J. Klouda, Kopecký – A. Lapšanský, Takáč, Rapáč – Huszárik, Marušiak, Pospíšil

Vo Zvolene sa pod taktovkou nového trénera domácim podarilo bez väčších problémov zdolať Poprad, ktorý prišiel pod Pustý hrad s 9 juniormi. Hostia pôsobili v prvej tretine odovzdaným dojmom, korčuľovali v tréningovom tempe a nevytvorili si takmer žiadnu vyloženú šancu. Skóre otvoril v 2. min Méry, keď brankár Lipovský najprv riešil dve strely od Méryho a Trochtu, ale autor gólu druhýkrát zblízka nedal šancu gólmanovi Popradu. Ďalšie šance mali na hokejkách Pucher a L. Jurík, no druhý zásah pridal až v 7. min od modrej L. Čierny delovkou pod hornú žŕdku. V 9. min sa po rýchlej kombinačnej akcii presadil z prečíslenia Škoda – 3:0. Hostia mohli korigovať v 12. min Lapšanským, ktorý spomedzi kruhov preveril Škrečka. V 14. min prešiel Pucher v oslabení cez Svitanu, ale Lipovského neprekonal a v závere tretiny neuspel dvakrát ani Škoda.

Po zmene strán Popradčania predsa len zapli na vyššie obrátky. V 23. min v prečíslení Kopecký našiel Kasíka, no ten recept na zvolenského brankára nenašiel. Viac ako tisícku divákov však potešili góly v druhej polovici zápasu, keď sa najprv z presilovky presadil zblízka v 33. min Barinka a o 2 min neskôr po strele Juríka sa k vyrazenému puku dostal Ďaloga, ktorý ho z uhla poslal do odkrytej bránky – 5.0. O 37 sekúnd neskôr sa vo Zvolene zrodil kuriózny moment, keď hosťujúci junior Marušiak chcel priťuknúť puk Lipovskému, a na prekvapenie všetkých skončil za jeho chrbtom. Gól napokon rozhodcovia pripísali Trochtovi a nahnevaný Lipovský sa porúčal z bránky. Inkasoval však aj Melicherčík, paradoxne dvakrát v oslabení, keď na trestnej lavici sedel T. Bokroš. Štyridsaťpäť sekúnd pred klaksónom unikli Zvolenčania Baláž s Kučným, ktorí si poradili s jediným brániacim Popradčanom a autorom 7 gólu bol obranca Zvolena Kučný a následne o 12 sekúnd poslal Trochta pekný puk Barinkovi a skúsený hokejista Zvolena prešiel cez obrancu hostí ako nôž maslom a Melicherčíkovi nedal šancu – 8:0.

V tretej tretine hostia nepripustili zahanbujúcu desiatku. Do bránky sa vrátil naspäť Lipovský, pričom Melicherčík na striedačke nebol pripravený a nesedel so svojimi spoluhráčmi. Podtatranci v 47. min strelili Zvolenčania prvý gól v zápase, keď Brejčák z obranného pásma popri mantineli poslal puk do stredu, kde ho Wanvig posunul Škovirovi, ktorý celú akciu po ľavej strane zavŕšil stranou z uhla – 8:1. Zvolenčania odpovedali o 41 sekúnd, keď Ďaloga z obranného pásma vysunul prihrávkou na červenej čiare Baláža, a ten svoje sólo pretavil do gólovej podoby. Popradčania hrozili v závere zápasu v presilovke. Najprv v 56. min Kledrowetz a po ňom v 57. min Wanvig, ktorý z pravého kruhu peknou strelou prekonal Škrečka a uzavrel resumé zápasu na 9:2.

Jozef Škrak (tréner Zvolena): „Vyšiel nám vstup do zápasu. V prvej tretine sa nám podarilo zaznamenať tri góly, a to určilo ďalší vývoj a priebeh zápasu. Po dvoch tretinách už bolo 8:0 zásluhou dobrého tímového výkonu. Vychádzali nám kombinačné akcie, po ktorých sme dali pekné góly. Chcem sa hráčom poďakovať za predvedený výkon, no musím povedať že Poprad prišiel v oklieštenej zostave, takže by som nechcel preceňovať toto víťazstvo. Teší nás však a verím, že mužstvo naštartuje k tomu, aby pokračovalo v takých výkonoch aj naďalej.“

Róbert Spišák (asistent trénera Popradu): „Je veľmi ťažké hodnotiť toto stretnutie, ktoré sa nám absolútne nevydarilo. Nevychádzalo nám úplne nič. Aj napriek tomu sme dali priestor siedmim juniorom, no predstavovali sme si aj tak naše vystúpenie úplne inak. Urobili sme veľa praktických chýb najmä v defenzíve. Nechávali sme súperovi veľmi veľa priestoru, a to využil na strieľanie gólov.“

HC Košice – HK 36 Skalica 5:1 (1:1, 1:0, 3:0)

Góly: 19. Marcel Haščák (Martin Frolík, P. Huba), 25. Martin Frolík (Deyl, M. Šterbák), 43. S. Gron (J. Tabaček, Fabuš), 49. Zálešák (Homer, P. Bartoš), 56. Martin Frolík (Fabuš) – 12. Holovič

Vylúčení: 4:5 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lokšík – Štefik, Tornay, 6042 divákov

Košice: J. Hudáček – J. Tabaček, Homer, M. Šterbák, Deyl, Grman, Šeda, Slimák – Michel Miklík, Kristek, Pašek – Dravecký, S. Gron, P. Bartoš – Fabuš, Zálešák, Jenčík – Marcel Haščák, Martin Frolík, P. Huba

Skalica: Lakosil – Škadra, Gründling, Jankovič, Kloz, Gula, P. Kumstát, Jaborník, M. Školiak – Kutálek, T. Mikúš, T. Višňovský – Obdržálek, R. Jarolín, R. Konečný – J. Jurík, Lantoš, Mikušovič – Holovič, Šátek

Košičania začali aktívne, pomohlo im aj vylúčenie Višňovského už v 15. sekunde zápasu. Gron sa v 2. min ocitol sám pred Lakosilom, ale ten svoj tím podržal. Fabušova tvrdá strela spomedzi kruhov našla len dobre postaveného skalického brankára. V 3. min to skúšal z dobrej pozície Jurík, bránku však minul. Bekhend Konečného Hudáček reflexívne vyrazil. V 12. min sa však košický brankár musel červenať, z polovice ihriska ho bekhendovým oblúčikom prekonal Holovič. Hudáček potom vyrážal Jankovičov pokus a vzápätí aj Juríkov. V 15. min sa Dravecký dostal až pred Lakosila, puk mu prekĺzol za chrbát, ale skončil vedľa bránky. Domáci tím vyrovnal v 19. min po tom, ako Haščák zblízka poslal puk do bránky – 1:1. Výbornú možnosť mal v úvode druhej tretiny hosťujúci Višňovský, ale Hudáček bol pozorný aj vtedy, keď sa ho spomedzi kruhov snažil prestreliť Holovič. V 25. min po krásnej prihrávke Deyla zakončoval Frolík pohodlne do odkrytej časti skalickej bránky – 2:1. O vyrovnanie sa pokúšal Obdržálek, ale zasiahla Hudáčkova lapačka. Vzápätí na druhej strane Kristek mieril nad bránku a Gron v presilovke v 35. min v ideálnej príležitosti bekhendom puk do bránky nedostal.

V 43. min po peknej prihrávke Tabačeka poistil v presilovke vedenie svojho tímu Gron. Proti bývalým spoluhráčom sa strelecky presadil Zálešák. Brankár Lakosil vyrazil strelu Homéra. Dostala sa však k Zálešákovi, ktorý spoza bránky nahodil puk na chrbát Lakosila a ten si ho vrazil do bránky – 4:1. Posledné slovo v zápase mal Frolík, ktorý pečatil na konečných 5:1 pre majstra.

Rostislav Čada (tréner Košíc): „Predovšetkým v prvej tretine nám nevychádzali obranné činnosti, čo sa potom prenieslo aj do útoku. A k tomu všetkému sme dostali nešťastný prvý gól. Trpezlivosťou a naším úsilím však chlapci potom svoje šance využili.“

Peter Oremus (tréner Skalice): „Som rád, že sme odohrali tento zápas. Pred play-off to bola dobrá príprava. Aj napriek prehre som spokojný. Pri troche šťastia sme mohli dať najmä v druhej tretine nejaké góly. V treťom dejstve sme spravili tri chyby a dostali sme po nich tri góly.“

Viac k osobe Ján SýkoraJuraj FaithMarcel HaščákMichal ChovanMichel MiklíkRichard HunaRóbert HunaRostislav ČadaZdeno Cíger