Nitra nestačila na Trenčín, Poprad zdolal Skalicu

Nitra trencin
Sprava: Matúš Rais z HK Nitra a Jaroslav Koma počas 10. kola Tipsport extraligy Dukla Trenčín - HK Nitra. Trenčín, 12. október 2012. Foto: SITA/Tomáš Somr

BRATISLAVA 12. októbra (WEBNOVINY) – Výsledky desiateho kola hokejovej extraligy.

HC’05 Banská Bystrica – MsHK DOXXbet Žilina 4:3 (2:1, 1:2, 1:0)

Góly: 10. Heizer (Novajovský), 13. Novajovský (Kubka, Heizer), 26. Kubka (F. Nemček), 41. Novajovský (F. Nemček, Heizer) – 9. Troliga (T. Varga, M. Kokavec), 34. Škoda (D. Devečka), 37. Važan (D. Devečka, Škoda)

Vylúčení: 4:3 na 2 min, navyše: Lažo (Žilina) 10+DKZ za nešportové správanie, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lokšík – M. Valach, Zvrškovec, 1252 divákov

Banská Bystrica: Slipčenko – Richter, Bambúch, J. Predajniansky, Michal Grman, Kubka, Novajovský, Ketner, Styk – Jabrocký, M. Hudec, Hvila – Jankovič, Češík, Šimun – Lamper, Heizer, F. Nemček – Zigo, Petro, Jaroš

Žilina: Johanes – Harant, Rúfus, D. Devečka, Brcko, Niník, Dlouhý – T. Varga, Troliga, M. Kokavec – Lažo, Škoda, R. Krajči – T. Sýkora, Valášek, Drevenák – Važan, Hajnik

Miroslav Chudý (asistent trénera Banskej Bystrice): „Získali sme cenné tri body, ale dnes sme utrpeli víťazstvo. Náš výkon nebol dobrý, to musíme otvorene priznať. Tento herný prejav sa nepodobal na náš prejav v zápase v Trenčíne. Chýbal mi lepší kolektívny výkon. Mali sme problém so zostavou, to nás však neospravedlňuje. Nehrali sme dobre ako kolektív, čo ma mrzí. Tri body nás samozrejme tešia, ale nad dnešným výkonom sa budeme musieť trochu hlbšie zamyslieť.“

Róbert Rehák (asistent trénera Žiliny): „Po včerajšom zápase, v ktorom sa nám podarilo dať deväť gólov, sme prišli s túžbou vyhrať. Dali sme síce v prvej tretine rýchly gól, ale herne to nezodpovedalo tomu, na čom sme sa v šatni dohodli. Prvá tretina bola z našej strany veľmi slabá. V druhej tretine už chlapci začali robiť to, na čom sme sa dohodli, mali pohyb aj za nepriaznivého stavu. Zmobilizovali sa a ukázali, že vedia a chcú hrať hokej. Vyrovnali sme, škoda nešťastného gólu po chybe nášho obrancu na začiatku tretej tretiny. Mrzí nás aj nevyužitá šanca do prázdnej bránky v posledných minútach. Bod sme si zaslúžil, no nemáme ho.“

HKm Zvolen a HC´05 Banská Bystrica

Úvodné minúty zápasu patrili domácim hokejistom, ale prvá vážnejšia šanca prišla až v 8. min, keď Šimun neposlal puk do odkrytej bránky.

O minútu neskôr udreli hostia – Varga poslal do úniku Troligu, ktorý svoj nájazd premenil.

Bystričania otočili nepriaznivý stav počas troch minút. Najprv po strele Novajovského Johanes vyrazil puk a po otočke ho poslal Heizer za jeho chrbát a v 13. min pri avizovanom vylúčení si obaja aktéri úlohy vymenili, keď Novajovský strieľal pod hornú žŕdku spoza kruhu – 2:1.

Tretí gól mal v prvej tretine ešte na hokejke Nemček, ale netrafil puk pre poloprázdnou bránkou Žiliny.

Domáci zvýšili vedenie na 3:1 až v druhej tretine, ťažili z rýchleho prechodu do útoku, spätnú prihrávku od Nemčeka dostal Kubka a trafil presne. Potom prevzali iniciatívu Žilinčania, nerozhodilo ich ani vylúčenie Laža, ktorý sa za nešportové správanie porúčal pod sprchy.

V 34. min Škoda lišiacky poslal puk odzadu na chrbát Slipčenka, odkiaľ putoval do bránky a na 3:3 vyrovnal Važan po predchádzajúcej žŕdke Devečku, keď ťažil z dezorientovanej domácej defenzívy.

III.tretina

Domáci išli opäť do vedenia na začiatku tretej tretiny v hre štyroch proti štyrom. Novajovský vystrelil spoza kruhov tvrdo, presne a pripísal si už druhý gól v zápase. Oba tímy potom nevyužili presilovky, hoci v nich zatlačili súpera. V 49. min mal ku gólu blízko Nemček, no dvakrát neprekonal Johanesa.

Hostia v závere zvýšili aktivitu, vyrovnať sa pokúšali Varga, Drevenák, či Troliga, ktorému zmaril šancu brankár Slipčenko. Banskobystričanom sa otvorila obrana súpera v 59. min, Petro išiel sám na Johanesa, ale nedal gól a v hre hostí bez brankára minul niekoľko sekúnd pred klaksónom prázdnu svätyňu Žiliny Češík.

HK Poprad – HK 36 Skalica 3:2 po predĺžení (1:0, 0:2, 1:0 – 1:0)

Góly: 9. D. Buc (Balán, Vandas), 49. M. Šterbák (Sabolič, Nikkilä), 62. Vandas (Balán) – 25. R. Konečný (Holovič, J. Jurík), 26. Školiak (Kutálek, Vyrúbalík)

Vylúčení: 7:5 na 2 min, navyše Klouda 10 min za nešportové správanie, D. Buc 10+DKZ+trest v hre za nešportové správanie, D. Skokan 5+DKZ za pichnutie – R. Školiak 10 min za nešportové správanie a 10+10 za vyhodenie hokejky z ľadu, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jonák – Kalina, Smrek, 1404 divákov

Poprad: Nikkilä – M. Šterbák, J. Špelda, Kovačevič, R. Suchý, Pentikäinen, Jáchym, M. Kurali, D. Kramár – Sabolič, Klouda, R. Tomas – Vandas, Balán, D. Buc – D. Skokan, Koskinen, B. Rapáč – Gríger, S. Takáč, Homa

Skalica: Kotvan (32. Trenčan) – Vyrúbalík, Trška, I. Jankovič, L. Kozák, Barák, Gábriš, Srnec, Jaborník – Kutálek, R. Školiak, Klejna – T. Višňovský, A. Kudrna, Preisinger – J. Jurík, Holovič, R. Konečný – M. Romančík

Jozef Škrak (tréner Popradu): „Dokázali sme si vytvoriť tlak, z ktorého sme vyťažili jeden gól. Potom sa však diali divné veci a takmer celú druhú tretinu sme odohrali v oslabení, celkovo sedemnásť minút, z toho viackrát o dvoch hráčov. Chcem sa poďakovať hráčom za nasadenie a za to, že bojovali do poslednej

Peter Oremus (tréner Skalice): „V našej situácii poteší každý bodík, najmä v Poprade, aj keď prehra po predĺžení mrzí, pretože nám do kolónky prehier pribudla ďalšia. Máme sedem zranených hráčov, preto sme hrali na tri päťky.“

Hokej

Skalica hneď v druhej minúte hrala presilovku, no unikol Tomas a takmer narobil Skalici problémy.

Hostia presilovku nevyužili, ale aj tak mohli otvoriť skóre, no Vyrúbalík v 5. min namieril len do Nikkiläho.

V 9. min sa puk ocitol v popradskej bráne, no predtým fauloval Kutálek a skalický zásah tak nemohol platiť.

Na opačnej strane udrel Poprad, po trinástich sekundách vo výhode sa presadil pred nedôraznou hosťujúcou obranou Buc. Poprad pokračoval v nápore a Balán mal na hokejke druhý gól domácich.

V úvode druhej časti sa v nájazde ocitol Tomas, no stroskotal na Kotvanovi. Potvrdilo sa opäť známe nedáš-dostaneš: v rozmedzí štyridsiatich sekúnd sa presadili Konečný a Školiak a Záhoráci viedli. V 32. min musel pre zranenie z hry odstúpiť brankár Kotvan a v skalickej bráne ho nahradil Trenčan. V závere druhej tretiny si Skaličania zahrali presilovku piatich proti trom.

III. tretina a predĺženie

Výhoda hostí pokračovala aj v tretej časti. Poprad navyše stále bojoval s nedisciplinovanosťou a útočný faul Skokana znamenal ďalšiu výhodu Skalice piatich proti trom. Záhoráci tlačili, no ich snaha bola márna a svojou obrovskou výhodou pohrdli. Naopak, udrelo na druhej strane, keď v 49. min vyrovnal Šterbák na 2:2 a začínalo sa odznovu.

Homa mohol Poprad poslať do vedenia, spomedzi kruhov minul bránku. Ďalšiu príležitosť nepremenil Sabolič, Jáchym iba takmer vymietol roh Trenčanovej bránky. V predposlednej minúte dal Balán gól, no hlavný rozhodca Jonák ho po protestoch Skalice išiel šiel konzultovať na videu a kvôli posunutej bráne napokon neplatil. Poprad napokon rozhodol v predĺžení Vandasom.

Dukla Trenčín – HK Nitra 4:3 po sam. nájazdoch (0:0, 1:2, 2:1 – 0:0, 1:0)

Góly: 40. Tybor (J. Gašparovič, Lelkeš), 45. Tybor (Broska, Sojčík), 54. Jakúbek (Marosz, Koma), rozhodujúci sam. nájazd Lelkeš – 24. Stümpel (S. Hudec, R. Tománek), 33. T. Chrenko (M. Segľa), 47. R. Tománek (Stümpel, Rais)

Vylúčení: 7:13 na 2 min, navyše: T. Bokroš (Trenčín) 5+DKZ za narazenie na mantinel, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Štefik, V. Baluška – P. Šefčík, Junek, 1720 divákov

Trenčín: Kristín – T. Bokroš, M. Nemčák, Koma, E. Bednár, Habšuda, Biro, 24. L. Markovič – Pardavý st., Marosz, J. Gašparovič – Tybor, Lelkeš, Sojčík – Jakúbek, Broska, Šišovský – Koyš, M. Adamec, Pardavý ml.

Nitra: M. Valent – König, Trefný, Vosátko, Ordzovenský, Rais, S. Hudec, M. Bača – M. Kováčik, T. Chrenko, Martin Segľa – R. Tománek, Stümpel, Mašlonka – Kadura, Hamrák, Podstavek – Pupák, Bene, Kmeč

Róbert Kaláber (tréner Trenčína): „V prvej tretine sme hrali aktívne a prinútili sme súpera robiť fauly, následné presilovky sme však nedokázali využívať napriek množstvu dobrých šancí. Potom nám súper dvoma gólmi odskočil, ale dôležitý bol náš kontaktný gól sedem sekúnd pred koncom druhej tretiny. Chlapci si začali viac veriť a hoci sa potom súper ešte raz ujal vedenia, dokázali sme tento ťažký zápas dotiahnuť aspoň do predĺženia. V samostatných nájazdoch sme boli tento raz šťastnejší, čo nás samozrejme teší.“

Antonín Stavjaňa (tréner Nitry): „Chceli sme v tomto zápase určite bodovať, pretože potrebujeme zbierať body aj vonku. Viackrát sme v zápase viedli, takže výsledný jediný získaný bod je pre nás málo. V našej hre bolo priveľa nervozity a nedisciplinovanosti, z čoho pramenili naše časté vylúčenia. Trenčín dokázal aspoň niektoré zo svojich presiloviek zužitkovať. Ešte raz, škoda bodov, ktoré nám v tomto zápase doslova utiekli z rúk.“

Úvodná tretina sa niesla v znamení trenčianskej prevahy, z veľkej časti aj zásluhou viacerých presilových hier, z toho dvoch zhruba minútových dokonca s prevahou o dvoch hráčov.

Trenčín však napriek niekoľkým sľubným situáciám pred súperovou bránkou nedokázal skórovať. Hostia tomuto vývoju však dokázali odolať a sami tiež párkrát útočne pohrozili.

V 24. min bol za prehnane tvrdý zákrok pri mantineli vylúčený domáci Bokroš na 5 min plus dokonca zápasu a Nitra svoju dlhú presilovku dokonale zužitkovala.

Už po 15 sekundách Stümpel prepasíroval puk do siete. Onedlho musel brankár Kristín skvelým zákrokom likvidovať Podstavkovu tutovku z bezprostrednej blízkosti a hostia protivníka dôrazne pritlačili.

Domáci sa potom síce spod tlaku vymanili, ale v 33. min nechali medzi kruhmi manévrovať Tomáša Chrenka, ktorý nezaváhal a zavesil druhý nitriansky gól.

Trenčania dlho neboli schopní zužitkovať ďalšie presilovky a doplácali na problémy s efektivitou v zakončovaní. Až 7 sekúnd pred druhou sirénou, Tybor strelou zblízka z uhla vyťažil z početnej výhody kontaktný presný zásah.

Pardavy trencin

V tretej časti nabral zápas spád a diváci sledovali dramatický priebeh.

V 45. min Tybor na dvakrát bekhendom zblízka vyrovnal, ale už o dve minúty Tománek perfektným rýchlym blafákom vrátil Nitre náskok. Bojovnosť a zaujímavé akcie na ľade nechýbali ani v ďalšom priebehu.

V 53. min domáci dosiahli gól, ktorý nebol uznaný, keďže Nemčíkova strela bola tečovaná rukou. O pol druha minúty už Trenčín vyrovnal regulárne, Jakúbek využil presilovku strelou zblízka k žŕdke. Obe mužstvá urputne bojovali o víťazstvo, v poslednej sekunde riadneho hracieho času mohol rozhodnúť domáci Koma, jeho delovka však tesne minula bránku.

Predĺženie a samostatné nájazdy

V predĺžení hrali obe mužstvá presilovú hru, gól visel na vlásku, pol minúty pred koncom neskóroval zo sólového nájazdu domáci Tybor, preto sa hektický duel musel rozhodnúť až v následných samostatných nájazdoch.

V nich zvíťazil Trenčín v pomere 2:1, keď rozhodujúci premenil Lelkeš.

ŠHK 37 Piešťany – MHC Mountfield Martin 2:3 po sam. nájazdoch (1:1, 1:1, 0:0 – 0:0, 0:1)

Góly: 11. J. Ručkay (H. Ručkay, Otčenáš), 25. T. Melichárek (V. Urban, Brňák) – 20. T. Petruška (M. Beran, Markovič), 38. J. Perniš (Fadrný, Slávik), rozhodujúci sam. nájazd Markovič

Vylúčení: 3:3 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: J. Konc – J. Tvrdoň, Výleta, 2310 divákov

Piešťany: Tomek – V. Urban, Brňák, Drgoň, R. Filip, Cuník, Bučka, A. Hruška, Lintner – Stupka, Mertel, T. Melichárek – J. Ručkay, Otčenáš, H. Ručkay – Chylo, Peško, Haring – B. Jánoš, V. Nemec, S. Saliji,

Martin: Šúrek – A. Novotný, A. Beňa, R. Pukalovič ml., Tupý, Zukal, J. Perniš, Alexejev, M. Danko – Markovič, M. Beran, T. Petruška – Murček, M. Hollý, Mikušovič – Slávik, Fadrný, L. Vartovník, Slávik – Hús, Dírer, Kentoš

Milan Klement (tréner Piešťan): „Odohrali sme dobrú len prvú tretinu, potom to už z našej strany nebolo ono. V úvodnej tretine sme mali dať viac gólov, no naopak v záverečných sekundách sme inkasovali. Od druhej tretiny náš tlak už nebol taký výrazný, napriek tomu sme si šance vytvorili, no využili len jednu. Samostatné nájazdy sú lotériou, chceli sme však dnes tri body, ale máme iba jeden.“

Róbert Pukalovič (tréner Martina): „Aj so šťastím sme ustáli úvodný tlak domácich. Pomohol nám gól v záverečných sekundách prvej tretiny. V druhej časti sa nám s patričnou dávkou šťastia podarilo vyrovnať a nerozhodný stav sa do konca už nezmenil. V samostatných nájazdoch sme mali pevnejšie nervy a hlavne zásluhou dobre zrealizovaného nájazdu Markoviča si odvážame dva body.“

Slovan - Martin 2:3 po predĺžení

Prvá tretina sa niesla viac v znamení Piešťan, o čom svedčil aj pomer striel (18:3).

Už v 2. min mohli Piešťany viesť zásluhou J. Ručkaya, no sám zoči-voči Šúrekvi neuspel.

Veľkú šancu vsietiť vedúci gól mal aj domáci Jánoš, no po akcií z ľavého krídla trafil iba dobre postaveného martinského brankára. V 11. min sa po krásnej akcii domácich presadil J. Ručkay.

Piešťany pokračovali v tlaku, no Šúreka nedokázali prekonať. Keď už sa zdalo, že prvá časť vyznie jednoznačne v podaní Piešťan, na druhej strane skóroval po prihrávke Berana a Markoviča Petruška.

V úvode II. tretiny sa zopakovala situácia z prvej časti, keď sa v samostatnom úniku rútil na brankára Martinčanov J. Ručkay, no nepremenil šancu.

Čo sa nepodarilo J. Ručkayovi, vyšlo Melichárekovi, ktorý sa natlačil pred brankára, oklamal ho telom a Piešťany viedli 2:1. Domáci hráči už pravdepodobne boli mysľou v šatniach, no pred druhou sirénou vyrovnal na 2:2 J. Perniš.

V 44. min Markovič nepotrestal chybu domácej obrany, keď po dôraznom napádaní vypichol puk, no túto šancu nedokázal zužitkovať.

V 53. min Stupka neprekonal pozorne chytajúceho Šúreka. Takisto Mertel sa nepresadil v 57. min pred matinským brankárom a neúspešný bol aj H. Ručkay. Po tejto vyrovnanej tretine nasledovalo predĺženie.

To bolo z oboch strán veľmi opatrné, čo vyústilo do sam. nájazdov. Až v druhej sérií skóroval hosťujúci Markovič a hostia si od nováčika z Piešťan odvážajú dva body.

Tabuľka slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2012/2013 po piatkových dueloch 10. kola:

HK Orange 20 10 0 0 0 0 0 10 17:51 0

Poznámka: (počet zápasov, výhry – 3 body, výhry po predĺžení – 2 body, výhry po samostatných nájazdoch – 2 body, prehry po predĺžení – 1 bod, prehry po samostatných nájazdoch – 1 bod, prehry – 0 bodov, skóre, body).