Nitra porazila majstra, Košice uspeli v derby

Nitra - Zvolen
Filip Kuzma z HK Nitra (vľavo) a brankár Marek Šimko z HKM Zvolen (vpravo) počas 10. kola slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2013/2014 medzi HK Nitra - HKM Zvolen. Nitra, 11. október 2013. Foto: SITA/Martin Havran

BRATISLAVA 11. októbra (WEBNOVINY) – Výsledky 10. kola hokejovej Tipsport extraligy 2013/2014.

Hokej – Tipsport extraliga 2013/2014 – 10. kolo:

HK Nitra – HKM Zvolen 4:1 (3:0, 1:1, 0:0)

Góly: 1. M. Kováčik (T. Chrenko, L. Novák), 16. M. Hamrák (Bajtek), 19. Pupák (Kmeč), 36. H. Ručkay (R. Tománek, Stümpel) – 30. Puliš (L. Pokovič)

Vylúčení: 4:3 na 2 min, presilovky 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Stano – Jobbágy, Smrek, 2571 divákov

Nitra: Kristan – Nádašdi, D. Milo, Ordzovenský, P. König, F. Kuzma, M. Bača – M. Kováčik, T. Chrenko, L. Novák – R. Tománek, Stümpel, H. Ručkay – Bajtek, M. Hamrák, Martin Segľa – Pupák, Kmeč, Piačka – Štumpf

Zvolen: M. Šimko – L. Pokovič, Juraško, J. Hertl, Hraško, J. Mucha, Ťavoda, Pichnarčík, Síkela – Podkonický, Brabenec, P. Zuzin – Michal Chovan, Huňady, Škvaridlo – V. Baláž, M. Jurík, Puliš – Martin Ďaloga, Čanky, Ľ. Zuzin

Antonín Stavjaňa (tréner Nitry): „Prvý gól nasmeroval celý priebeh zápasu. Hostia potom robili chybu za chybou a my sme to využili. Potom sa moji zverenci chceli predvádzať a súťažili, kto dá krajší gól. Dúfali sme, že sa Zvolenu nepodarí u nás pretrhnúť zlú sériu a sme radi, že sme ju ešte natiahli. Zvolen však určite nepatrí tam, kde momentálne je.“

Dušan Kapusta (asistent trénera Zvolena): „Vedeli sme, že to bude v Nitre veľmi ťažké. Pripravovali sme sa na to, aby sme ustáli tlak domácich. V úvode sme však spravili hlúpe chyby a tie nás položili. Prvá tretina rozhodla o výsledku. Potom to už bolo z našej strany lepšie. Súper zápas nedohrával, ale hral naplno až do konca. Ďalšie dve tretiny boli vyrovnané, ale z našej strany to už bolo len chytanie unikajúceho zajaca za chvost.“

Obrazom: Zápas hokejovej extraligy medzi Nitrou a Zvolenom

Miroslav Kováčik z HK Nitra (vľavo) a brankár Marek Šimko z HKM Zvolen (vpravo) počas 10. kola slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2013/2014 medzi HK Nitra - HKM Zvolen. Nitra, 11. október 2013. Foto: SITA/Martin Havran

Miroslav Kováčik z HK Nitra (vpredu) a brankár Marek Šimko z HKM Zvolen (vzadu) počas 10. kola slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2013/2014 medzi HK Nitra - HKM Zvolen. Nitra, 11. október 2013. Foto: SITA/Martin Havran
Miroslav Kováčik (vpravo), Tomáš Chrenko (v strede) z HK Nitra a brankár Marek Šimko z HKM Zvolen (vľavo) počas 10. kola slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2013/2014 medzi HK Nitra - HKM Zvolen. Nitra, 11. október 2013. Foto: SITA/Martin Havran
Roman Tománek z HK Nitra (vľavo) a brankár Marek Šimko z HKM Zvolen (vpravo) počas 10. kola slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2013/2014 medzi HK Nitra - HKM Zvolen. Nitra, 11. október 2013. Foto: SITA/Martin Havran
Matej Hamrák z HK Nitra (vpravo) a Tomáš Škvaridlo z HKM Zvolen (vľavo) počas 10. kola slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2013/2014 medzi HK Nitra - HKM Zvolen. Nitra, 11. október 2013. Foto: SITA/Martin Havran

I. tretina

V elektrizujúcej atmosfére sa od úvodu stretnutia pustili Nitrania do úradujúceho majstra zo Zvolena bez rešpektu. Už po 58 sekundách hry bol gólman hostí Šimko prekonaný. Po biliardovej akcii domácich sa presadil Miroslav Kováčik.

V 4. min mohli „Corgoni“ viesť už o dva góly, ale Tománek sám pred Šimkom neuspel. Najväčšia šanca Zvolena sa zrodila v polovici prvej tretiny: chybu domácej defenzívy nepotrestal Michal Chovan. Sólový únik krídelníka hostí stroskotal na brankárovi Kristanovi.

V ďalšom priebehu prvej tretiny Nitrania vystupňovali tempo a svoju miestami až drvivú prevahu vyjadrili aj gólmi. V 16. min pretlačil v skrumáži puk do siete Hamrák a tesne pred koncom úvodnej dvadsaťminútovky sa do streleckej listiny zapísal aj Pupák – 3:0.

II. tretina

V prostrednej časti videli diváci dva góly, po jednom na oboch stranách. V polovici zápasu Puliš zužitkoval peknú prihrávku od Pokoviča a znížil na 1:3. Odpoveď domácich prišla v 36. min, keď Tománek našiel pred bránkou voľného Henricha Ručkaya a náskok Nitry bol opäť trojgólový.

III. tretina

Aj v tretej tretine sa bolo na čo pozerať. Hostia mohli znížiť Brabencom a Michalom Chovanom, ale brankár Kristan bol proti. Na opačnej strane sa zaskvel aj gólman Šimko pri tutovkách Bajteka a Tomáša Chrenka. Diváci však už gól nevideli a Nitra zdolala Zvolen 4:1.

HC Košice – HK Poprad 2:1 po predĺžení (1:0, 0:0, 0:1 – 1:0)

Góly: 6. Sojčík (Bicek, Svatoš), 64. Kolba (L. Nagy) – 59. A. Kroták (Matúš Paločko, S. Takáč)

Vylúčení: 6:7 na 2 min, navyše L. Nagy (Košiece) 10 min za nešportové správanie, presilovky 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lokšík – Bednár, Tornay, 4266 divákov

Košice: Hylák – Martin Chovan, Štrbák, Kolba, Macejko, Cebák, Šeda – Spilar, Marek Slovák, R. Jenčík – Svatoš, Češík, L. Nagy – Bicek, Marcinko, Sojčík – Jokeľ, P. Bartoš, R. Konečný

Poprad: Sidor – Gáborčík, R. Suchý, Kasík, McNamara, Fabian, M. Kurali, Makovský, Jáchym – P. Gápa, Mlynarovič, A. Lapšanský – Jabrocký, Štals, T. Sýkora – Matúš Paločko, S. Takáč,A. Kroták – Belluš, Paukovček, M. Nagy

Pavol Zůbek (asistent trénera HC Košice): „Naše mužstvo malo veľmi dobrý vstup do zápasu. Stretnutie sme mohli rozhodnúť už v prvej tretine. Utvorili sme si množstvo šancí, využili sme iba jednu v presilovej hre. Potom sa hra rozkúskovala, prišli vylúčenia na oboch stranach. V tretej tretine sme nehrali na výsledok, chceli sme rozhodnúť, ale naše šance zostali nevyužité. Potom prišiel trest za to, čo sme v zápase spálili alebo chytil brankár súpera. Nahodený puk nášmu brankárovi vypadol a nasledovalo predĺženie. V závere sa ukázala naša kvalita, keď sme rozhodli, že získame dva body.“

Milan Jančuška (tréner HK Poprad): „Vážim si bod z Košíc, lebo tu sa ťažko vyhráva. V prvej tretine sme málo korčuľovali, boli sme zakríknutí, v oslabení sme inkasovali. V druhej tretine sa naša hra zlepšila, či už kombinačne alebo takticky. Mohli sme vyrovnať. Myslím si, že remíza je zaslúžená, rozhodla hra štyroch proti trom. My sme ju v predĺžení nevyužili, Košice áno, a tak vyhrali. Mali sme dobré aj hluché momenty, ale tento výsledok je pre nás povzbudením do ďalších bojov.“

Obrazom: Zápas hokejovej extraligy medzi Košicami a Popradom

HC Košice - HK Poprad
Zľava: Mário Kurali z Popradu, Marek Slovák z Košíc a Dušan Sidor z Popradu v zápase 10. kola hokejovej Tipsport extraligy medzi HC Košice - HK Poprad. Košice, 11. október 2013. Foto: SITA/Ivan Fleischer

Zľava: Jaroslav Kasík z Popradu, Rastislav Konečný z Košíc a Dušan Sidor z Popradu v zápase 10. kola hokejovej Tipsport extraligy medzi HC Košice - HK Poprad. Košice, 11. október 2013. Foto: SITA/Ivan Fleischer
Radosť košických hráčov z gólu v zápase 10. kola hokejovej Tipsport extraligy medzi HC Košice - HK Poprad. Košice, 11. október 2013. Foto: SITA/Ivan Fleischer
Zľava: Rastislav Konečný z Košíc a Samuel Takáč z Popradu v zápase 10. kola hokejovej Tipsport extraligy medzi HC Košice - HK Poprad. Košice, 11. október 2013. Foto: SITA/Ivan Fleischer

I. tretina

Prvá tretina bola v absolútnej réžii Košíc. Po nepremenených príležitostiach Nagya a Jenčíka sa domáci dočkali. V 6. min v presilovke našiel Bicek spoza bránky Sojčíka, a ten po pohotovom zakončení prekonal Sidora – 1:0. Jenčík v 8. min mieril vedľa, rovnako aj osamotený Češík. Spilar sa v 11. min prezentoval peknou individuálnou akciou, ktorej chýbala len presná koncovka. V oslabení to potom skúšal Nagy.

II. tretina

Poprad sa útočne osmelil až po prvej prestávke. Kroták v presilovke otestoval pozornosť brankára Hyláka. Po ňom to od modrej čiary vyskúšal aj Suchý, ale lapačka košického gólmana vyletela včas. V polovici stretnutia sa zaskvel Sidor po zakončení Sojčíka. Pri hre štyroch proti štyrom Češík pálil tvrdo, ale Hylák bol pozorný.

Vyrovnanie mal na hokejke Paločko, ale vyloženú šancu nepremenil. v 35. min po Marcinkovom pokuse zostal puk na bránkovej čiare, ale „kamzíci“ ho včas upratali. Podobná situácia bola aj na opačnej strane v poslednej minúte druhej tretiny. Popradčania sa v presilovke pokúšali o vyrovnanie. Puk sa síce ocitol za Hylákovým chrbtom, ale obranca Martin Chovan ho poslal do bezpečia.

„Oceliari“ mali v tretej tretine niekoľko vyložených príležitostí na strelenie druhého gólu. Nepochodili Svatoš, Nagy, Jenčík, Marcinko a ani Nagy v presilovke v 58. min. „Kamzíci“ vyťažili z minima maximum, keď Kroták v 59. min poslal zápas do predlženia. O víťazstve Košíc rozhodol v 64. min. Kolba, ktorý v presilovke prestrelil Sidora.

MsHK DOXXbet Žilina – Dukla Trenčín 3:5 (0:2, 1:1, 2:2)

Góly: 32. Drevenák (Linet, F. Macejka), 47. Marcel Šterbák (Klouda), 60. Kalla (Valášek) – 7. Rastislav Pavlikovský (Komínek), 19. O. Rusnák, 35. Mikula (Novajovský, Rastislav Pavlikovský), 46. Komínek (Mikula, Rastislav Pavlikovský), 52. Kútny (D. Hudec, Pozník)

Vylúčení: 4:4 na 2 min, navyše Dornič (Žilina) 10 min za napadnutie zozadu, Lašák (Trenčín) 10 min za nešportové správanie, presilovky 1:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: D. Konc – Sčensný, Holienka, 1315 divákov

Žilina: M. Laco (21. Mikoláš) – Rúfus, Marcel Šterbák, Ostrčil, Bajaník, Dlouhý, Sluka – T. Varga, Klouda, F. Novák – Dornič, Kalla, D. Buc – F. Macejka, Linet, Drevenák – Čavrk, Valášek, Kropáč

Trenčín: J. Lašák – R. Lintner, M. Nemčík, E. Bagin, Pozník, Čerešňák, Novajovský – Komínek, Rastislav Pavlikovský, Mikula – Kútny, O. Rusnák, Marek Kalus -T. Klíma, Nemček, L. Klíma – Vaculin, Broska, D. Hudec

Jan Neliba (tréner Žiliny): „Dobre sme vstúpili do zápasu, žiaľ, súper po nevinnej akcií dal prvý gól. Na našich hráčov prišla trochu nervozita. Dva góly sme dostali v oslabení po zbytočných chybách. Tento duel bol o šťastí, no nebolo na našej strane. Musíme pracovať ďalej.“

Róbert Kaláber (tréner Trenčína): „Dnes to nebolo tak ako v ostatnom zápase proti Banskej Bystrici. Urobili sme veľa chýb. Pod výsledok sa podpísali dve dôležité veci, keď v tlaku domácich sme dali dva góly a odskočili sme. Podržal nás brankár Lašák, ktorý zachránil aj nemožné. Tri body zo Žiliny si veľmi cením.“

I. tretina

Žilinčania po dvoch prehrách začali aktívnejšie. V 2. min korčuľoval Buc sám na Lašáka, ale svoje sólo nepremenil. O dve minúty neskôr sa neujali ani strely Dlouhého a Drevenáka. Hostia potom založili rýchly protiútok a skúsený Rasitslav Pavlikovský po prvý krát prekonal domáceho gólmana. Žilinčania pokračovali v tlaku, ale Lašák bol pri strelách Rúfusa a Drevenáka pozorný. „Vlci“ mali v závere prvej tretiny 86-sekundovú presilovku piatich proti trom, ale vyrovnať sa im nepodarilo. Hostia rovnako ako pri prvom góle z ničoho nič udreli a Rusnák zvýšil na 2:0.

II. tretina

V úvode druhej tretiny to bolo o presilovkách. Najskôr Trenčania nevyužili vylúčenie Ostrčila, potom však boli opäť neúspešní Žilinčania. V 32. min aktívny Drevenák prekvapil Lašáka a strelil kontaktný gól. O tri minúty neskôr hlavný rozhodca poslal na trestnú lavicu obrancu Marcela Šterbáka na 2+2 minúty a Trenčín zásluhou Mikulu po osemnástich sekundách zvýšil svoje vedenie na 3:1.

V tretej tretine bol hneď v úvode vylúčený Dornič, ktorý oslabil svoje mužstvo. Trenčania zásluhou Komínka v 46. min zvýšili svoj náskok na rozdiel troch gólov. Vzápätí to boli domáci, ktorí využili svoju prvú presilovú hru a zásluhou Šterbárka bolo 2:4. V 52. min Žilinčania inkasovali lacný gól, keď striedajúceho Mikoláša prekonal Kútny. Domáci sa snažili, ale dokázali už len skorigovať nepriaznivý stav gólom Kallu 34 sekúnd pred koncom.

MHC Mountfield Martin – HK 36 Skalica 5:4 po sam. nájazdoch (1:2, 3:2, 0:0 – 0:0, 1:0)

Góly: 20. Važan (Fujerík, Tupý), 21. Važan (Zlocha ml., Galamboš), 27. Fujerík, 37. Themár (J. Cíger), rozhodujúci sam. nájazd Markovič – 3. R. Školiak (L. Kozák, Obdržálek), 8. Vyrůbalík (Romančík, Dvonč), 25. Stieler (Kutálek), 34. Kalináč (Dvonč, Romančík)

Vylúčení: 5:6 na 2 min, navyše M. Lipovský (Skalica) 10 min za nešportové správanie, presilovky 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lauff – Bogdaň, Smerek, 1500 divákov

Martin: Dzubina (65. Šúrek) – A. Novotný, I. Ďatelinka, Tupý, Matejka, Smrek, Brcko – Markovič, M. Beran, Fujerík – Zlocha ml., Galamboš, Važan – Themár, Dírer, J. Cíger

Skalica: M. Lipovský – Vyrůbalík, L. Kozák, Trška, Barák, Ketner, M. Srnec – Lažo, R. Školiak, Obdržálek – Jankovič, Stieler, Preisinger – Kutálek, B. Mráz, Šátek – Dvonč, Kalináč, Romančík

Daniel Babka (tréner Martina): „Po štvrtkovej prehre sme nastúpili s veľkým odhodlaním. Napriek tomu sme prehrávali 0:2, ale dokázali sme súpera gólovo dobehnúť. Odohrali sme asi najlepší zápas v tejto sezóne. Škoda, že sme sa v závere nedokázali strelecky presadiť. Mrzia nás najmä nevyužité presilovky v tretej tretine.“

Štefan Mega (asistent trénera HK 36 Skalica): „Mali sme dobrý úvod do zápasu, viedli sme o dva góly. Hostia sa však kontaktným gólom dostali do hry a v druhej tretine boli lepším mužstvom. Dôležité pre nás bolo, že sme sa dokázali ubrániť v dvoch presilových hrách súpera piatich proti trom. V Martine sme chceli vyhrať, ale vzhľadom na priebeh stretnutia sme so získaným bodom maximálne spokojní.“

I. tretina

Martinu opäť nevyšiel úvod zápasu. V 3. min sa šikovne otočil Školiak okolo Dzubinovej bránky a poslal „Záhorákov“ po prvý raz do vedenia. Na hokejky domácich sa vkradla nervozita, hráči zneisteli a v 8. min Vyrůbalík prestrelil Dzubinu – 0:2. V 11. min sa martinský gólman blysol, keď sa vrhol do Kalináčovej strely.

O dve minúty si nakorčuľoval pred Lipovského v oslabení Markovič, ale tiesnený nestihol presne zakončiť. Potom prevzali iniciatívu Martinčania. V 18. min zastavil Lipovský hokejkou na bránkovej čiare Beranovu dorážku. V záverečnej minúte prvej tretiny mali domáci veľký tlak a Važan znížil náskok hostí.

II. tretina

Po 47 sekundách druhej tretiny sa po Važanovej gólovej strele začínalo od začiatku. Mužstvá hrali obojstranne ofenzívny hokej a góly utešene pribúdali na oboch stranách. V 25. min využil Stieler ďalšiu dieru v obrane „kosačiek“ a skóroval – 2:3. O dve minúty sa opäť menilo skóre, lebo Fujerík potrestal hrubú Vyrůbalíkovu chybu – 3:3. Dírerovu šancu potom chytil Lipovský. Na druhej strane boli Skaličania efektívnejší a Kalináč zabezpečil hosťom vedenie. Strelecký účet prvých dvoch tretín uzavrel Themárov vyrovnávajúci gól.

V 45. min bol blízko k hetriku Važan, o dve minúty sa mohol tešiť na druhej strane Dvonč, no obaja gólmani svoje mužstvá podržali. Domáci potom trestuhodne nevyužili dve početné výhody o dvoch hráčov, a tak sa zápas posunul do predĺženia. Nadstavený čas nepriniesol rozuzlenie, o víťazstve Martina rozhodol v samostatných nájazdoch Markovič.

HC‘05 Banská Bystrica – ŠHK 37 Piešťany 1:2 po sam. nájazdoch (0:0, 0:0, 1:1 – 0:0, 0:1)

Góly: 41. Matúš Chovan (M. Hudec, Kafka) – 60. R. Filip (M. Bartánus), rozhodujúci sam. nájazd Šišovský

Vylúčení: 1:2 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kubuš – Tvrdoň, Výleta, 1232 divákov

Banská Bystrica: Kalemba – Saracino, Meland, Macháček, Rosandič, Zošiak, Bambúch – R. Macík, White, Handlovský – Kafka, M. Hudec, Matúš Chovan – Lamper, Zigo, Lunter – Hegyi, Heizer, Dolník

Piešťany: T. Tomek – Bučka, R. Filip, A. Drgoň, Brňák, Škadra, Biro, A. Hruška – S. Saliji, Melichárek, J. Románek – J. Ručkay, V. Nemec, M. Bartánus – Lušňák, Holovič, Lelkeš – Haring, Mišura, Toman

Vladimír Országh (tréner Banskej Bystrice): „V prvom rade to bol boj. Oba tímy sa sústredili na tesné bránenie. Šancí tak bolo pomenej. My sme mali nejaké vyložené, ktoré sme však nepremenili. V tretej tretine sme šli do vedenia a mali sme aj ďalšie príležitosti, v ktorých sme mohli rozhodnúť. Žiaľ, nestalo sa a v samom závere sme inkasovali, čo by sa nám nemalo stávať. Takýto zápas musíme dotiahnuť do konca. Mrzí ma, že sme stratili dôležité body. Musíme sa otriasť a zmobilizovať sa už v nedeľu v Skalici.“

Roman Sýkora (asistent trénera Piešťan): „Z našej strany bola najlepšia prvá tretina, v ktorej sme si utvorili šance. V druhej časti začali Bystričania lepšie korčuľovať a dostali nás pod tlak. Veľmi dôležité bolo, že sme v nej neinkasovali. Do tretej tretiny sme si povedali, že ideme hrať zodpovedne dozadu. Bohužiaľ v prvej minúte si domáci vypracovali dve či tri šance, a tá tretia sa skončila gólom, čo nás trochu položilo. Až bojovnosťou v závere, keď už sme nemali čo stratiť, sme vrhli všetky sily do útoku a Filip prestrelil všetko, čo sa dalo a vyrovnali sme. V samostatných nájazdoch je to o šťastí a my sme ho mali. Sme radi, že si z Banskej Bystrice vezieme dva body.“

I. tretina

Úvod zápasu bol opatrný. Prvá vážnejšia šanca prišla až v presilovke domácich, ale skórovať mohol súper. V 7. min sa pred Kalembom nepresadil Samir Saliji a o pár sekúnd neuspel pri pravej žrdi Melichárek. V 12. min si Banská Bystrica utvorila mohutný tlak, najbližšie ku gólu mal Zigo, no nepresadil sa. Hráči spod Urpína boli aktívnejší a mohli Piešťancom zasadiť úder do šatne: Zigo vykorčuľoval z trestnej lavice, dostal sa do prečíslenia so svojím spoluhráčom, ale miesto puku skončil v bránke hostí samotný hráč.

II. tretina

Po prvej prestávke boli opäť viac nabudení „barani“. Na začiatku druhej tretiny mieril Macík do žŕdky. V 24. min Tomek zle rozohral puk, ale Handlovský sa pri ľavej žrdi nepresadil. V polovici zápasu mal dva góly na hokejke kapitán Banskej Bystrice Hudec, ani on však na Tomeka nenašiel účinný recept. Až potom prišli šance Piešťan. Haring sa ocitol pred Kalembom, ale v dobrej šanci padol na ľad a v 38. min netrafil puk do bránky ani voľný Holovič.

Domácim vyšiel nástup do tretej tretiny a dostali sa do dobrých príležitostí. Po pár sekundách preveril Tomekove kvality White. Gólmana Piešťan zaskočila až nečakaná strela Matúša Chovana, keď si puk našiel cestu medzi telom a žrďou – 1:0. V 45. min mohli ísť domáci do dvojgólového vedenia, no Lunter neposlal puk do odkrytej bránky.

Hostia v závere vyvinuli väčšiu snahu o vyrovnanie. V poslednej minúte odvolali brankára a tento ťah im napokon aj vyšiel. Štyridsať sekúnd pred klaksónom pekne vystrelil spoza kruhu Filip a vynútil si predlženie. V ňom mali tiež navrch Bystričania. V dvoch šanciach bol Heizer, ale rozhodovalo sa napokon až v samostatných nájazdoch. V nich dal víťazný gól Piešťan „vychladnutý“ Šišovský, ktorý sa predtým počas 65 minút neobjavil na ľade.