Nitra rozbila Skalicu, Zvolenu chýbala vôľa po víťazstve

Nitra

BRATISLAVA 5. januára (WEBNOVINY) – Výsledky 36. kola hokejovej Tipsport extraligy 2013/2014.

HK 36 Skalica – HK Nitra 0:7 (0:1, 0:3, 0:3)

Góly: 20. L. Novák (R. Tománek, F. Kuzma), 27. R. Tománek (Nádašdi, Stümpel), 36. Nádašdi (L. Novák, D. Milo), 37. Pupák (F. Kuzma, Kmeč), 44. Nádašdi (R. Tománek, D. Milo), 60. Ordzovenský (Rzavský), 60. M. Segľa (Bajtek)

Vylúčení: 4:5 na 2 min, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Bundil, Jonák – Brath, Výleta, 1393 divákov

Skalica: M. Lipovský – L. Kozák, Vyrůbalík, Barák, Gründling, Srnec, Staňo, Krejčiřík, Mikéska – M. Kuľha, R. Školiak, Obdržálek – Lažo, Stieler, R. Kropáč – Šátek, F. Novák, Kutálek – M. Preisinger, M. Sloboda, Jankovič

Nitra: Kristan – Nádašdi, D. Milo, P. König, Ordzovenský, M. Novák, Ďurkech, F. Kuzma, M. Pavlíček – Miroslav Kováčik, Lelkeš, R. Tománek – H. Ručkay, Stümpel, L. Novák – Pupák, Kmeč, Piačka – M. Segľa, Bajtek, Rzavský.

Andrej Výboh (tréner Skalice): „Mali sme veľmi solídny vstup do zápasu, kde sme si dokázali vytvoriť tlak, strelecké príležitosti a boli sme výrazne aktívnejší avšak sa nám nepodarilo streliť gól. V druhej tretine súper nastúpil s úplne iným herným prejavom, kde korčuľovali a jednoducho prechádzali stredným pásmom a tu sme dostali lekciu z efektivity. V závere zápasu nám výrazne ubudli silia a súperovi sme umožnili skórovať.“

Karol Kolečáni (asistent trénera Nitry): „Napriek výraznému víťazstvu sme mali prvú tretinu veľmi zlú. Prehrávali sme väčšinu osobný aj korčuliarskych súbojov, mali sme veľmi zlý prechod do útoku a v tejto tretine sme uspeli len vďaka veľmi dobre chytajúcemu brankárovi Kristanovi. Do druhej tretiny vstúpilo z našej strany úplne iné mužstvo. Hrali sme s ľahkosťou, dobre sme korčuľovali, mali sme dobrý pohyb a až do konca zápasu sme jasne dominovali.“

V Hant aréne sa od začiatku hral od začiatku svižný hokej. Od úvodných minút mali viac z hry domáci hokejisti. Kristan už v 1. min musel riešiť neprehľadnú situáciu pred svojou bránkou a v 4. min sa pred ním nepresadil Kropáč. O minútu neskôr ani Kutálek nepretlačil puk cez ležiaceho Kristana.

Skaličania mali potom v rýchlom slede za sebou dvakrát výhodu presilovej hry, ale ani početné výhody nevyužili. Hostia sa dlho nevedeli presadiť cez fungujúcu obranu Záhorákov. Nepodarilo sa im to ani v 15. min, kedy dostali k dispozícii výhodu presilovej hry.

Napokon uspeli v poslednej minúte I. tretiny, keď najskôr spálil obrovskú šancu Kuľha a z následného protiútoku sa presadila Nitra. Tománek na seba naviazal pozornosť obrancov aj gólmana Lipovského, poslal puk na voľného L. Nováka, ktorému stačilo trafiť odkrytú bránku.

V druhej časti sa hra vyrovnala, chvíľami mali miernu prevahu hostia. Napriek snahe Skalice o vyrovnanie, ktorej nepomohli ani presilové hry, boli to hostia ktorý zvýšili náskok. V 27. min sa hostia opäť pohrali s obranou – tentokrát na seba naviazal pozornosť Nádašdi, naservíroval puk voľnému Tománkovi, pre ktorého nebol problém trafiť prázdnu bránku.

Od tejto chvíle hostia kontrolovali hru a domácim toho veľa nedovolili. Skalici nevychádzali ani početné výhody. Gól sa nepodarilo dať Lažovi ani Školiakovi. Ako sa využívajú presilové hry predviedli hostia v 36. min, keď tvrdú strelu L. Nováka tečoval do bránky Nádašdi. V 37. min už na 4:0 upravil Pupák, ktorý sa v oslabení dostal do úniku a ten efektne aj efektívne zakončil.

V III. tretine Nitrania kontrolovali hru. V 44. min v hre štyroch proti štyrom pridal Nádašdi piaty gól hostí. Od tejto chvíle sa zápas len dohrával. V 59. min ešte hostia dostali výhodu presilovej hry, ktorú bleskurýchle využil tvrdou strelou využil Ordzovenský a definitívu dal výsledku dal 15 sekúnd pred treťou sirénou Martin Segľa, ktorý doklepol puk za Lipovského chrbát.

Dukla Trenčín – HC´05 Banská Bystrica 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)

Góly: 28. T. Klíma (F. Nemček, Čerešňák), 41. D. Buc – 36. Bendík (M. Hudec)

Vylúčení: 9:9 na 2 min, navyše: M. Nemčík 5+10+DKZ za hrubosť a zhodenie rukavíc, Lašák a Pozník 5+DKZ za hrubosť – Wilson 5+10+DKZ za hrubosť a zhodenie rukavíc, M. Hudec a Saracino 5+DKZ za hrubosť, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Orolín – Gavalier, Tvrdoň, 1452 divákov

Trenčín: Lašák (60. A. Nagy) – Pozník, E. Bednár, Čerešňák, Novajovský, M. Nemčík, M. Habšuda, Ryzák – Šišovský, Róbert Petrovický, Komínek – O. Mikula, Troliga, D. Buc – D. Hudec, T. Klíma, F. Nemček – Šimíček, O. Rusnák, T. Lipták

Banská Bystrica: Kalemba – Rosandič, Lepine, Saracino, James Martin, Macháček, Predajniansky, Gachulinec, Šilovič – R. Konečný, Heizer, Lamper – Kadura, White, Handlovský – R. Macík, M. Hudec, Lunter – Bendík, Zigo, Wilson

Milan Staš (tréner Trenčína): „Prvú tretinu sme neodohrali podľa našich predstáv, až od druhej dvadsaťminutovky sme zlepšili náš pohyb a vytvárali sme si viac šancí, pričom po jednej z nich sa nám aj podarilo skórovať. Žiaľ v závere tretiny sme súperovi dovolili, aby vyrovnal, ale hneď na začiatku tretej tretiny nás Bucov gól znova posadil na koňa. Až do konca zápasu sme sa snažili udržiavať výsledok, museli sme však čeliť súperovým presilovkám, kvôli našim zbytočným vylúčenia. Museli sme sa o víťazstvo obávať až do konca, no napokon musím hráčom poďakovať za to, že dokázali víťazstvo udržať a potvrdiť tak tri body získané v predchádzajúcom kole na súperovom klzisku.“

Vladimír Országh (tréner Banskej Bystrice): „Súper podal bojovnejší výkon, preto sa mu podarilo v tomto zápase zvíťaziť. Domáci boli aktívny a dobre bránili, o výsledku rozhodlo zrejme to, že my sme naše presilové hry hrali bez tlaku a nedarili sa nám. V závere zápasu sme mali šancu na vyrovnanie, ale náš gól nebol uznaný, takže odchádzame bez bodového zisku.“

V prvej tretine sa síce hral rušný hokej, ale šancí na skórovanie príliš veľa nebolo, pretože obe mužstvá trápila nedôraznosť v zakončovaní. Do druhej dvadsaťminútovky vstúpili aktívnejšie domáci, ktorí protivníka výraznejšie pritlačili a po sérií dobrý príležitostí sa v 28. min ujali vedenia, keď T. Klíma trafil presne k žŕdke. Hostia sa dostali ku slovu až v závere tejto časti, kedy otupili súperov nápor a v 36. min vyrovnali aj skóre – až pred brankára sa natlačil Bendík a po jeho akcií následne puk preskočil až do siete.

Obrazom: Zápas 36. kola Tipsport extraligy medzi Dukla Trenčín a HC´05 Banská Bystrica

Dukla Trenčín - HC´05 Banská Bystrica
Zľava: Ondrej Mikula z Dukla Trenčín, James Martin z HC´05 Banská Bystrica a Dávid Buc počas hokejového zápasu 36. kola Tipsport extraligy medzi Dukla Trenčín a HC´05 Banská Bystrica. Foto: SITA/Tomáš Somr

Zane Kalemba z HC´05 Banská Bystrica počas hokejového zápasu 36. kola Tipsport extraligy medzi Dukla Trenčín a HC´05 Banská Bystrica. Foto: SITA/Tomáš Somr
Sprava: Filip Nemček z Dukly Trenčín a Rastislav Konečný z HC´05 Banská Bystrica počas hokejového zápasu 36. kola Tipsport extraligy medzi Dukla Trenčín a HC´05 Banská Bystrica. Foto: SITA/Tomáš Somr
Sprava: Róbert Petrovický z Dukla Trenčín a Patrick White z HC´05 Banská Bystrica počas hokejového zápasu 36. kola Tipsport extraligy medzi Dukla Trenčín a HC´05 Banská Bystrica. Foto: SITA/Tomáš Somr
Sprava: Milsav Rosandič z HC´05 Banská Bystrica, Ondrej Mikula z Dukly Trenčín a Zane Kalemba z HC´05 Banská Bystrica počas hokejového zápasu 36. kola Tipsport extraligy medzi Dukla Trenčín a HC´05 Banská Bystrica. Foto: SITA/Tomáš Somr

Už v 38. sekunde III. tretiny Buc delovkou spomedzi kruhov vrátil Trenčínu náskok, ktorý domáci začala obozretne strážiť a snažili sa nepúšťať súpera k výraznejším situáciám. Na ľade pribudlo nervozity a záver riadneho hracieho času bol dramatický – hostia sa snažili o zvrat, pričom dráma vyvrcholila tesne pred sirénou.

Bystričania odvolali brankára, počas závaru pred trenčianskou bránkou sa gólman Lašák ocitol na ľade a 20 sekúnd pred koncom hostia strelou do prázdnej bránky skórovali. Gól napokon rozhodca neuznal a po následnej hromadnej šarvátke putovali pod sprchy ďalší štyria hráči. Potom sa už stav nezmenil a tak Trenčín vydrel cenné víťazstvo.

MsHK DOXXbet Žilina – HK Poprad 4:1 (1:0, 3:0, 0:1)

Góly: 10. E. Bagin (Valášek), 28. Marek Slovák (Kalla, Valášek), 31. R. Tomas (Bene), 38. Valášek (Marek Slovák, Kalla) – 57. Štals (A. Lapšanský, R. Suchý)

Vylúčení: 4:3 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lokšík – Bogdaň, Smerek, 1112 divákov

Žilina: Koutský – Ostrčil, Marcel Šterbák, Dlouhý, Leško, E. Bagin, Látal, od 21. min Bajaník – Marek Slovák, Valášek, Kalla – T. Varga, Klouda, R. Tomas – Drevenák, Rehák, Linet – Čavrk, Bene, Horanský

Poprad: Sidor – R. Suchý, D. Brejčák, Kurali, Fabian, Gáborčík, Makovský, Jáchym – T. Sýkora, Štals, A. Lapšanský – A. Kroták, S. Takáč, Matúš Paločko – M. Nagy, Mlynarovič, Drábek – Belluš, L. Paukovček, Štrauch

Róbert Kaláber (tréner Žiliny): „Do zápasu sme vstúpili koncentrovane. Úvodné minúty však patrili hosťom. Základom nášho úspechu v tomto zápase bol výkon brankára Koutského. Jednogólové vedenie v prvej tretine pomohlo hráčom po psychickej stránke. V druhej tretine sme vsietili tri góly. V záverečnej tretine sme náskok udržali i keď gól v oslabení v závere mrzí. Ukázalo sa, že ak hráme koncentrovane, disciplinovane môžeme dosiahnuť dobré výsledky.“

Vladimír Turan (asistent trénera Popradu): „V úvode prvej tretiny sme mali prevahu, niekoľko príležitostí, ktoré sme nevyužili. Dokonca i presilovú hru. Paradoxne po jej skončení sme po chybe našej obrany inkasovali prvý gól. O výsledku rozhodla druhá tretina, kde domáci vsietili tri góly. V poslednej tretina sa stretnutie len dohrávalo, domáci udržiavali náskok, nám sa podarilo vsietiť len čestný gól. Žilina vyhrala zaslúžene.“

Hokejová Nitra rozstrieľala Žilinu 7:0

Žilinčania mali lepší vstup do zápasu, tri strelecké pokusy Vargu, Lineta a Drevenáka však zostali nevyužité.

V 8. min bol vylúčený domáci Šterbák a Koutský riešil závar pred vlastnou bránkou. Po naskočení žilinského obrancu na ľad unikol po ľavej strane Valášek, prihral Baginovi a ten svojím premiérovým gólom v drese Žiliny dostal domácich do vedenia.

Po inkasovanom góle hostia zabrali, v 13. min Koutský kryl dve nebezpečné popradské strely, Kuraliho pokus letel tesne vedľa žrde.

Žilinčania mohli zvýšiť náskok pri vylúčení Suchého, ale Kallove a Látalove strely sa neujali. V záverečnej minúte unikol Varga, ale neuspel.

V úvode druhej tretiny sa hral len priemerný hokej, viac snahy bolo na hokejkách Popradu. Boli to ale Žilinčania, ktorí strielali góly. Presilovku pri treste Popradu za príliš veľa hráčov na ľade využil Slovák, ktorý prestrelil Sidora – 2:0. Prešli 3 min a Tomas z bezprostrednej blízkosti zvýšil vedenie Źiliny – 3:0. V 38. min s prispením šťastia skóroval Valášek – 4:0. V závere druhého dejstva zostala nevyužitá šanca Lineta.

Úvod poslednej tretiny bol v réžii Popradu. Strely Takáča, Fabiana a Suchého však domáci brankár kryl. V 48. min unikol Bagin, ale v dobrej príležitosti nestihol zakončiť. V následnej minúte Źilinčania nepotrestali vylúčenie Paukovčeka. V 55. min išiel na trestnú lavicu na 2+2 min Ostrčil, Kroták najskôr mieril do žrde a následnú strelu Takáča kryl Koutský. Až do tretice sa v 57. min presadil Štals, ktorý tak zaznamenal aspoň čestný zásah hostí.

ŠHK 37 Piešťany – MHC Mountfield Martin 3:1 (1:0, 2:0, 0:1)

Góly: 7. Lušňák (Holovič), 24. Stupka, 26. Hamrák (Bučka) – 57. Matejka (Kolena, Markovič)

Vylúčení: 5:4 na 2 min, navyše: J. Cíger (Martin) 5+DKZ za faul kolenom, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lauff – Korba, Smrek, 1590 divákov

Piešťany: Šúrek – Rais, Brňák, Cuník, A. Hruška, Drgoň, Bučka, Škadra, Biro – Lušňák, Holovič, Stupka – T. Melichárek, Mišura, V. Nemec – S. Saliji, Hamrák, Chylo – Haring, Peško, Románek

Martin: J. Čech – Matejka, Brcko, I. Ďatelinka, A. Novotný, Tupý, Rusina – Markovič, Kolena, Važan – Rožník, Fujerík, L. Klíma – Themár, Dírer, J. Cíger – Šugár, Pokrivčák, Perniš

.

HK Poprad - ŠHK 37 Piešťany 3:5

Domáci hokejisti hrali hneď v úvode štvorminútovú presilovku, ale nepotrestali previnenie Brcka proti pravidlám. Podarilo sa im to až v 6. min počas ďalšej početnej výhody, keď na trestnej lavici sedel J. Cíger – po neprehľadnej situácii sa puk dostal k Lušňákovi a ten z pravého kruhu otvoril skóre duelu.

Ďalšie dva presné zásahy pridali „havrani“ na začiatku II. tretiny. v 24. min unikol hosťujúcim obrancom Stupka a s prehľadom zvýšil na 2:0. Tretí gól zaznamenal v 26. min Hamrák, ktorý za brankára Čecha usmernil strelu Bučku.

V ďalšom priebehu duelu mali Piešťany viac z hry, no Čecha už neprekonali. Definitívnu podobu výsledku dal v 57. min hosťujúci Matejka.

HKM Zvolen – HC Košice 1:3 (1:0, 0:3, 0:0)

Góly: 7. Michal Chovan (Brabenec, P. Zuzin) – 23. Hrnka (Gmitter, Šeda), 25. Hrnka (Cebák, Gmitter), 26. Boltun (Štrbák, Jokeľ)

Vylúčení: 1:2 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: J. Konc – Holienka, Valach, 2450 divákov

Zvolen: M. Šimko – Obšut, L. Pokovič, Hraško, Pichnarčík, Ťavoda, J. Mucha – P. Zuzin, Brabenec, Michal Chovan – Ľ. Zuzin, A. Podkonický, Škvaridlo – Mančák, Bortňák, Síkela – Štumpf (30. Puliš), M. Jurík, Čanky

Košice: Riečický – Klouček, M. Macejko, Štrbák, Deyl, Šeda, Cebák, M. Kolba – Sojčík, T. Marcinko, Svatoš – R. Jenčík, P. Bartoš, Spilar – Gmitter, Češík, Hrnka – Matúš Chovan, Boltun, Jokeľ

Júlus Šupler (tréner Zvolena): „Prvá tretina bola z našej strany najlepšia v zápase. Škoda, že sme v nej nevyužili okrem gólu ďalšie šance. Skóre v náš prospech mohlo byť výraznejšie. Hokej sa však nehrá na šance, ale na góly. V druhej tretine sme absolútne prepadli a to o stretnutí rozhodlo. V tretej tretine sme súpera síce prestrieľali, ale súper mal nebezpečnejšie šance z protiútokov. Do zápasu sme sa tak naspäť nevrátili. Chýbal mi u hráčov väčší entuziazmus i nasadenie ako aj väčšia vôľu po víťazstve. Rozhodla aj taktická hra Košíc a lepšia športová forma súpera. Zápas mal svoju kvalitu no skončil v náš neprospech bez bodového zisku.“

Anton Tomko (tréner Košíc): „Bol to veľmi dobrý zápas, musím sebakriticky priznať, že Zvolen tvrdil muziku v prvej tretine. Museli sme si v prestávke pred druhou tretinou niečo povedať, zmeniť taktické pokyny a padlo to na úrodnú pôdu. V strednej časti sme strelili tri rýchle góly za sebou a to rozhodlo o tomto zápase, pretože ďalšia časť sa hrala dosť takticky a to aj z našej strany. Zvolen sme nepúšťali do veľkých príležitostí a v záverečnej tretine sme práve my nepremenili rad vyložených príležitostí. Do Zvolena sme cestovali so zámerom, že zoberieme všetky tri body, čo sa nám podarilo splniť, takže môžeme byť spokojný s výsledkom.

Zvolen košice

Prvá tretina vyšla lepšie domácim. Mali aktivitu na hokejkách aj šance.

V 5. min neuspel Michal Chovan sám pred Riečickým, ale o dve minúty neskôr si to vynahradil, keď prešiel po ľavej strane a pri pravej žŕdke dostal puk za gólmana. Vedenie 1:0 mohli navýšiť aj ďalší zvolenskí hráči, často strieľali, ale puk do bránky neposlali.

Vyrovnanie mal na hokejke v 12. min Češík, puk strieľal do odkrytej bránky, no v poslednej chvíli ho tam nepustila hokejka Hraška. V 17. min sa ocitol v dobrej príležitosti Zvolenčan P. Zuzin, ale nemieril do voľnej časti Riečického svätyne.

Úplne odlišná bola druhá tretina. Košičania v nej strelili tri góly a boli aktívnejší. V 23. min po vyhratom vahdzovaní strieľal spoza kruhu Šeda, Šimko vyrazil puk, Gmitter z dorážky neuspel, no k opätovne odrazenému puku sa dostal Hrnka a ten už bol úspešný. Opäť Hrnka poslal hostí do vedenia 2:1, keď po prihrávke Gmittera strieľal spomedzi kruhov do horného rohu bránky.

O 37 sekúnd neskôr už svietilo na tabuli 1:3, tentokrát strelu Štrbáka tečoval pred bránkou Boltun. Tréner Šupler si zobral oddychový čas, ale neprebral svojich zverencov. Dve možnosti na zníženie nepriaznivého stavu mal síce P. Zuzin, ale oveľa väčšie šance zahodili Češík a Spilar.

Ani v III. tretine sa Zvolenčania nevypli k zvýšenej aktivite, nedostávali sa do vyložených šancí a líder si bezpečne udržiaval svoj náskok. Navýšiť ho mohol ešte Marcinko, ale neuspel sám pred Šimkom. V 51. min sa do dobrej príležitosti dostal domáci Škvaridlo v presilovke, no voľný z kruhu triafal puk do Riečického. Na opačnej strane sa dostal do krátkeho úniku Jenčík, ale nestihol ideálne zakončiť. V závere sa ešte snažili zmeniť skóre Zvolenčan Bortňák a Košičan Jenčík, ale puk za gólmanov nedostali.