Nitra tretím semifinalistom Slovnaft extraligy

Bez názvu
Radosť Miroslava Ďuráka z HC K-Cero Nitra (v strede) po prekonaní brankára Martina Vojteka z HC 05 Banská Bystrica (vpravo) a vyrovnáva na 3:3 počas 6. štvrťfinálového zápasu hokejovej play off medzi HC K-Cero Nitra - HC 05 Banská Bystrica Foto: SITA/Martin Havran

NITRA 23. marca (WEBNOVINY) – Hokejisti Nitry sa druhýkrát v klubovej histórii prebojovali do semifinále najvyššej slovenskej súťaže. Utorkovou výhrou 4:3 po samostatných nájazdoch uspeli hráči HC K Cero v sérii s HC 05 Banská Bystrica 4:2 na zápasy a v boji o postup do finále sa od pondelka 29. marca stretnú s víťazom základnej časti Slovanom Bratislava. Po utorku majú jednu istotu aj ďalší semifinalisti z Košíc, ktorí už určite začnú sériu proti Martinu alebo Skalici v stredu 31. marca na vlastnom štadióne.

Nitrania vstúpili do play-off zo 7. priečky po základnej časti, v konečnom účtovaní sezóny budú najhoršie štvrtí. Nitra tak dosiahne druhé najlepšie umiestnenie v extralige v klubovej histórii, v sezóne 2005/06 získala po prvenstve v dlhodobej súťaži a predčasnom konci v semifinále s neskôr majstrovskou Žilinou bronzové medaily.

Banská Bystrica obsadí v sezóne 2009/2010 konečnú 5. priečku, čo je pre tím spod Urpína tiež historický úspech. Banskobystričania rovnako ako vlani neuspeli vo štvrťfinále play-off.

Výsledok – utorok – Slovnaft extraliga 2009/2010 – štvrťfinále play-off – šiesty zápas (hralo sa na 4 víťazstvá):

HK K Cero Nitra – HC’05 Banská Bystrica 4:3 po sam. nájazdoch (1:0, 1:2, 1:1 – 0:0, 1:0) – konečný stav série 4:2, do semifinále postúpila Nitra

Góly: 8. Širokovs (M. Slovák, Jass), 25. S. Saliji (T. Chrenko, Ďurák), 56. Ďurák (Ďurkech), rozh. sam. nájazd premenil T. Chrenko – 24. Bambúch (Ľ. Sabol, R. Paľov), 29. Bulík (Pardavý, Frühauf), 46. Vantroba (Pardavý)

Vylúčení: 5:9 na 2 min, navyše: Šinkovič (Nitra) na 10 min za nešp. správanie – Ľ. Sabol (B. Bystrica) na 10 min za nešp. správanie, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Ország, Lokšík – Stano, M. Orolín, 5002 divákov

Nitra: Lakosil – Ďurák, Špelda, Širokovs, Jass, König, V. Vlk, Ďurkech, Rais – S. Saliji, T. Chrenko, H. Ručkay – M. Slovák, M. Kováčik, Čaládi – Gráčik, M. Štefanka, Kmeč – Šinkovič, M. Novák, Dobrý

B. Bystrica: Vojtek – Frühauf, R. Paľov, Kolba, Biro, Vizváry, Vantroba, Kubka, Bambúch – Rumpel, Bulík, Pardavý – Padělek, M. Dian, M. Hlinka – R. Tománek, Češík, Kútny – Liščák, Ľ. Sabol, Drotár

Dôležitý zápas začali obe mužstvá veľmi opatrne. V úvodných minútach zaujali len šance Bystričana Tománeka a domáceho Gráčika, no ani jeden z pravákov skóre neotvoril. V 8. min hrali domáci presilovku a jemne tečovaná strela Širokovsa zapadla Vojtekovi k pravej žrdi – 1:0. V 9. min zblízka dorážal Bambúchovu strelu Sabol, ale Lakosil sa vyznamenal. V 15. min narobila prácu videorozhodcovi Hlinkova príležitosť, skóre sa však už do prvej prestávky nezmenilo.

V druhej časti prevzali iniciatívu Bystričania. V 24. min sa hostia dočkali aj vyrovnania, keď sa ujala strela obrancu Bambúcha z ľavej strany. O dve minúty na to však v presilovke vrátil domácim jednogólový náskok Saliji, keď po Chrenkovej prihrávke nezaváhal pred odkrytou bránkou. V 28. min bolo znovu vyrovnané, Pardavého strieľanú prihrávku usmernil do domácej bránky Bulík – 2:2. Tridsiata štvrtá minúta priniesla pekný hokejový moment, keď Drotárov pokus v samostatnom úniku efektne zmaril Lakosil.

Aj do tretej časti vstúpili aktívnejšie hostia. Ich prevahu potvrdil v 46. min gólom od modrej čiary obranca Vantroba, čím prvýkrát v zápase poslal svoj tím do vedenia. Vyrovnať mohol hneď vzápätí domáci zadák Jass, ale neuspel pred odkrytou Vojtekovou bránkou. Radosť domácich tribún nastala opäť v 56. minúte. Ďurkechovo nahodenie puku od modrej čiary usmernil do bránky cloniaci Ďurák – 3:3. Na nerozhodnom výsledku v riadnom hracom čase nič nezmenila ani ľavá žrď Vojtekovej bránky po Salijiho strele.

V predĺžení sa najskôr neujali pokusy domáceho Kováčika, ani hosťujúceho Paděleka. V 68. min nevyužil Bulík svoju možnosť, keď po Pardavého prihrávke bekhendovou kľučkou neprekonal Lakosila. O víťazovi sa muselo rozhodnúť v samostatných nájazdoch. V nich sa postupne presadili domáci útočníci Chrenko a Kováčik. Nitrania tak využili hneď prvý postupový mečbal a v semifinále nastúpia proti Slovanu Bratislava.

Peter Oremus (tréner Nitry): „Cítili sme veľkú zodpovednosť. Uspieť proti takému kvalitnému mužstvu ako Banská Bystrica je veľká vec. V sérii boli náležitosti, ktoré patria k zápasom play-off. Konfrontácia s Bystričanmi bola v znamení Vlasta Lakosila, ktorý odchytal výborné zápasy a chlapci v nich spravili veľmi veľa.“

Milan Staš (tréner B. Bystrice): „Dnes to bol veľmi ťažký zápas čo sa týka fyzických, ale aj psychických síl. Vývoj stretnutia nebol pre nás priaznivý, no aj tak sme ešte pred koncom duelu viedli. Individuálne chyby nás však dnes stáli víťazstvo. Na samostatné nájazdy sme si verili, v sezóne sme ich zvykli vyhrávať. Súperovi chcem pogratulovať k víťazstvu a popriať Nitre veľa šťastia v ďalších bojoch.“