Nitra v nájazdoch ukončila čiernu sériu, finále Tipsport ligy sa vracia k „baranom“

HK Nitra, HC ‘05 iClinic Banská Bystrica
Samuel Buček z HK Nitra (vpravo) počas štvrtého finálového zápasu play-off hokejovej Tipsport ligy 2018/2019 medzi HK Nitra - HC ‘05 iClinic Banská Bystrica. Nitra, 14. apríl 2019. SITA/Martin Havran

NITRA 14. apríla (WebNoviny.sk) – Hokejisti Nitry zdolali hráčov Banskej Bystrice 2:1 po samostatných nájazdoch vo štvrtom zápase finále play-off slovenskej Tipsport ligy. Nitrania znížili stav finálovej série na 1:3.

V zápase vysokej úrovne v riadnom hracom čase gól Nitry strelil v 39. min Erik Čaládi, za hostí vyrovnal v 50. min na 1:1 Tomáš Zigo.

Dramatické predĺženie nerozhodlo, a tak prišli na rad nájazdy. Ten rozhodujúci premenil 27-ročný kanadský obranca v službách HK Nitra Graeme McCormack. Brankára Banskej Bystrice Stephona Williamsa prekonal strelou pomedzi betóny.

Nitrania sa dočkali víťazstva nad Banskou Bystricou po 17 prehrách v sérii. Finálová séria bude pokračovať v utorok 16. apríla od 18.00 h na ľade Banskej Bystrice. Domáci budú mať druhú možnosť na dovŕšenie majstrovského hetriku.

Tipsport liga 2018/2019

• finále play-off – štvrtý zápas

HK Nitra – HC ’05 iClinic Banská Bystrica 2:1 po sam. nájazdoch (0:0, 1:0, 0:1 – 0:0, 1:0) – /stav série: 1:3/
Góly: 39. Čaládi (Hrušík), rozhod. sam. nájazd McCormack – 50. Zigo (Faille)
Vylúčení: 7:9 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Rozhodovali: Stano, Snášel – Gajan, Šefčík, 3600 divákov (vypredané)
samostatné nájazdy: Buček (NR) – nedal,Faille (BB) – premenil /0:1/, Lantoši (NR) – nedal, Asselin (BB) – nedal, Kerbashian (NR) – premenil /1:1/, Zigo (BB) – nedal, Fominych (NR) – nedal, Higgs (BB) – nedal, McCormack (NR) – premenil /2:1/, Lunter – nedal, koniec 2:1

Nitra: Šimboch – McCormack, Mezei, Morrison, Korím, M. Versteeg, Rais, A. Sloboda, Štefanka – Hrušík, M. Slovák, Fominych – Kerbashian, Šiška, Scheidl – Lantoši, Bortňák, Buček – Minárik, Čaládi, Pätoprstý
Banská Bystrica: S. Williams – Mihálik, Marshall, K. Sloboda, Southorn, Kubka, Ďatelinka, Nemčík – Asselin, Faille, Selleck – Bartánus, Higgs, M. Lunter – Lamper, A. Šťastný, Zigo – Koper, Češík, Matoušek – T. Surový

Banská Bystrica bola najmä v závere prvej tretiny blízko ku gólu. Hostia sa v Nitre dostali do presilovky piatich proti trom po vylúčeniach Versteega a McCormacka, ktorí putovali na trestnú lavicu v rozpätí 35 sekúnd.

Asselin bol v samom závere úvodného dejstva najbližšie ku gólu, ale netrafil do odkrytej časti bránky Nitry. Domáci sa napokon ubránili.

Na začiatku druhej tretiny bol vylúčený za hrubosť hosťujúci Zigo, ale najväčšiu šancu pri presilovke Nitry mal „baran“ Češík. V polovici zápasu bolo na ľade viac vzruchu. Domáci Slovák sa už-už dostával do stopercentnej šance, ale puk sa k nemu nedostal po skvelom obrannom zákroku Marshalla.

Vzápätí sa rútil na domáceho brankár Šimbocha Higgs, ktorého nedovolene zastavil Sloboda. Rozhodca nariadil trestné strieľanie, ale Higgs nevyzrel na Šimbocha.

V závere druhej tretiny hráči Nitry pritlačili svojho súpera a vyplatilo sa im to. V čase 38:35 min otvoril skóre Erik Čaládi, ktorý po viackrát odrazenom puku v pokľaku prekonal Williamsa. Bolo to vôbec najdlhšie čakanie na gól vo finálovej sérii.

V úvode tretej tretiny mali Nitrania výhodu presilovky o dvoch mužov, ale napriek kolotoču Williamsa neprekonali.

V polovici tretej tretiny musel druhýkrát v zápase na trestnú lavicu nitriansky obranca McCormack a hosťom trvalo iba 20 sekúnd, kým skórovali. Po strele Failleho zasunul odrazený puk za Šimbocha Zigo – 1:1.

Predĺženie a nájazdy

V 5. min predĺženia sa Buček „preštrikoval“ až pred Williamsa, ale neprekonal ho. Na druhej strane mohol rozhodnúť Zigo, no pokračovalo sa ďalej. Williams vychytal Bučeka aj v 8. min predĺženia, keď sa mu v nájazde hodil pod nohy.

Do konca predĺženia zostávalo už len 37 sekúnd, keď mal rozhodnutie na hokejke kanonier „baranov“ Asselin. Proti jeho strele sa vytiahol Šimboch. Ten výborne zasiahol lapačkou aj po pokuse Southorna v samom závere predĺženia.

Napokon museli rozhodnúť samostatné nájazdy. V nich viedli po dvoch sériach hostia 1:0 zásluhou Failleho, ale potom zaúradovali legionári domácich a Kerbashian s McCormackom preklopili víťazstvo na stranu „corgoňov“.

Hlasy (zdroj: RTVS):

Andrej Kmeč (asistent trénera Nitry): „Rozhodlo naše bojovné nastavenie podporené skvelým výkonom brankár Šimbocha. Dôležité bolo, že sme ustrážili Banskú Bystriciu v ich presilovkách. Vďaka bojovnosti, obetavosti a chceniu sme víťazstvo nakoniec preklopili na našu stranu, V sérii nám stále chýba premieňanie šancí v presilovkách, pokúsime sa to ešte zmeniť. Banskobystričania vlani proti Trenčínu tiež viedli 3:0 na zápasy a neskôr bolo aj 3:3, ale toto je iná séria a iné mužstvá a my sa pozeráme len po najbližší zápas.“

Dan Ceman (tréner Banskej Bystrice): „Nepremieňali sme šance, mali sme aj presilovku piatich proti trom.a nič sme z toho nevyťažili. Oproti sobote to boli diametrálne odlišné zápasy, lebo tímy zrazu nepremieňali šance. Ale také je play-off, stáva sa to a ideme ďalej za svojím cieľom.“