Nitriansky doubledecker ponúkne cez víkend históriu

Nový Doubledecker v Nitre
Nový poschodový autobus - Doubledecker, ktorý bude premávať v Nitre na linke č. 35, uviedli v utorok do prevádzky na skúšobnú dobu. Nitra, 19. jún 2012. Foto: SITA/Martin Havran

NITRA 11. júla (WEBNOVINY) – Dvojpodlažný retrobus bude každú sobotu a nedeľu voziť turistov aj domácich na tematické výlety po Nitre a okolí. V ponuke sú dva zážitkové okruhy.

Prvý nesie názov Po stopách nitrianskych legiend a zahŕňa prehliadku Dražovského kostolíka a vrchu Zobor. Výklad je určený pre deti aj dospelých.

Druhou možnosťou je výlet do Topoľčianok, kde je pre turistov pripravená prehliadka zámku, pohár vína a piknik v topoľčianskom parku.

Doubledecker odchádza každú sobotu a nedeľu spred budovy Nitrianskeho informačného systému na pešej zóne. Na prvý okruh vyráža o 10:00 a na druhý o 14:00. Výlety organizuje Nitrianska organizácia cestovného ruchu.

Obrazom: Slovenský dvojposchodový autobus v Nitre

Cena lístka na autobus je 3,30 eura pre dospelých a 2,30 eura pre deti. Každý cestujúci dostane k lístku aj kupóny na zľavy v rozpätí od desať do 50 percent v Ponitrianskom múzeu, Nitrianskej galérii, čajovni, čokoládovni, zmrzlinárni a prevádzke rýchleho občerstvenia v Nitre. Lístky sa dajú rezervovať a kúpiť v Nitrianskom informačnom systéme.

Zjavenie Panny Márie a tečúca krv zo skál

Nový Doubledecker v Nitre
Foto: SITA/Martin Havran
Nový Doubledecker v Nitre
Foto: SITA/Martin Havran

Prvou zastávkou okruhu Po stopách nitrianskych legiend je Kostol svätého Michala Archanjela v Dražovciach.

Návštevníci sa dozvedia, prečo sa pri chráme zjavovala Panna Mária a zo skál pod ním tiekla krv.

Sprievodca vysvetlí, prečo by v Dražovciach nemali napodobňovať erdžanie koní a prečo nemajú nitrianski policajti radi dražovský cintorín.

V príjemnom chládku interiéru kostola spoznajú turisti stavebný vývin kostola a dozvedia sa aj to, prečo stavitelia použili veľké množstvo tehál, keď mali na dosah kameňolom.

Tí, ktorí vystúpia na galériu, sa budú môcť vžiť do pocitov stredovekých dražovských pánov.

Počas ďalšej cesty sa cestujúci dozvedia legendu o kniežati Zuburovi a o pôvode mena vrchu Zobor. Objavia dávnu tragédiu, po ktorej zostalo pomenovanie „Krvavá cesta“.

Cesta retrobusu ďalej povedie k bývalému Zoborskému kláštoru, kde v ústraní zomrel kráľ Svätopluk. Aj tu sa návštevníci dozvedia ďalšie legendy, a to o životoch a početných zázrakoch svätých Svorada a Benedikta.

Pravekí ľudia a ľudské obety

Druhý výlet Zážitok v Topoľčiankach sa začína vysvetlením názvu Tríbeč a jeho slovenským prvenstvom. Z autobusu uvidia výletníci miesto, kde pravekí ľudia prinášali bohom ľudské obete a tiež najstaršiu gaštanicu na Slovensku.

Po príchode do Zámku Topoľčianky môžu ochutnať vína, prehliadnuť si expozíciu zámku s dobovým nábytkom, Národný žrebčín Topoľčianky a tiež Lovecký zámok s bronzovými plastikami poľovnej zveri. Odpočinúť si budú môcť v chládku zámockej reštaurácie. Záujemcovia o piknik v zámockom parku s vzácnymi stromami budú mať k dispozícii deky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Panna Mária