Nitru čaká dopravný kolaps, Univerzitný most čakajú opravy

Nitru čaká dopravný kolaps, Univerzitný most čakajú opravy
Po vybudovaní novej lávky cez rieku Nitra, čakajú mesto v budúcom roku ďalšiu dopravné obmedzenia súvisiace s opravou Univerzitného mosta, ktorý spája Chrenovú s centrom mesta. Foto: SITA/Martin Havran

NITRA 10. decembra (WebNoviny.sk) – Rozsiahla oprava Univerzitného mosta v Nitre, ktorú pripravuje Slovenská správa ciest (SSC) v roku 2017, si vyžiada úplnú uzávierku, a tým aj obmedzenia v doprave v centre mesta.

V súčasnosti prebieha príprava verejného obstarávania na dodávateľa prác, informovala agentúru SITA hovorkyňa SSC Zuzana Hromcová. Náklady na rekonštrukciu budú 2,4 milióna eur s DPH. Termín výstavby bude závisieť od ukončenia verejného obstarávania.

Most úplne uzavrú

Na začiatku prác sa predpokladá úplná uzávierka mosta, počas ktorej nadvihnú nosnú konštrukciu a vymenia ložiská. „Po uložení nosnej konštrukcie naspäť na ložiská sa predpokladá obnovenie prevádzky na polovici mosta a začiatok rekonštrukčných prác na časti mosta. Súbežne bude sanácia spodnej stavby,“ uviedla Hromcová.

Po ukončení opráv polovice mosta príde na rad druhá polovica a ďalšia čiastočná uzávierka. Ešte pred začiatkom rekonštrukcie mosta bude treba preložiť a ochrániť inžinierske siete, ktoré sa nachádzajú na moste a v priestore staveniska. „Na to je nevyhnutné vybudovať dočasnú lávku pre inžinierske siete a oceľové rámy pre vodovod,“ doplnila Hromcová.

Vznikne podjazd pre cyklistov

Pod Univerzitným mostom, ktorý spája centrum Nitry so sídliskom Chrenová, má vzniknúť podjazd pre cyklistov. Mestskí poslanci vyčlenili v októbri na projektovú dokumentáciu 20-tisíc eur. Primátor Nitry Jozef Dvonč vtedy vyslovil obavu, že podjazd môže byť dôvodom na ďalšie odsunutie termínu rekonštrukcie, ktorý sa už odsúval niekoľkokrát.

Podľa Hromcovej to nehrozí. Prínosom podjazdu má byť zvýšenie bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky. Podjazdom sa zároveň prepoja cyklistické trasy na brehu rieky Nitry, ktoré v súčasnosti predeľuje cestný most.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef Dvonč
Firmy a inštitúcie SSC Slovenská správa ciest