Nízkotatranské kamzíky už tatranského nezachránia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Kamzik
Foto: archívne, SITA/Gabriel Lipták

POPRAD 19. októbra (WEBNOVINY) – Záložná populácia nízkotatranského kamzíka je pre populáciu kamzíka vrchovského tatranského v Tatranskom národnom parku už nepoužiteľná.

Na vine sú nepôvodné alpské kamzíky zo Slovenského raja a Veľkej Fatry, ktoré sa s pôvodne čistou formou kamzíka vrchovského tatranského v Nízkych Tatrách skrížili.

„Podľa genetických analýz došlo k čiastočnej hybridizácii už v skoršom období nielen medzi kamzíkmi z Nízkych Tatier a Slovenského raja, ale aj z Veľkej Fatry,“ uviedol riaditeľ Správy Národného parku Slovenský raj Bedřich Hájek.

Náhradná populácia kamzíka vrchovského tatranského v Nízkych Tatrách bola vytvorená prevezením niekoľkých kamzíkov z Vysokých Tatier v 60-tych a 70-tych rokoch minulého storočia ako záloha pre vysokotatranského kamzíka.

Nie je to také zlé

Podľa zoológa Štátnych lesov Tatranského národného parku Jozefa Hyblera, ak je to tak, tak je to nepríjemné. Avšak vzhľadom na to, že naposledy bolo v Tatrách napočítaných okolo 900 kusov kamzíka vrchovského tatranského a populácia je na vzostupe, nie je to až také zlé s tatranským kamzíkom.

Hoci podľa Hyblera nebolo by zlé mať záložnú populáciu. Indície o možnom krížení oboch druhov mali lesníci už skôr. Pred niekoľkými rokmi bol videný jeden kamzík v oblasti Spišského Bystrého, čo podľa Hyblera svedčilo o možnom prechode kamzíkov zo Slovenského raja do Nízkych Tatier. „Ak došlo ku skríženiu kamzíkov v Nízkych Tatrách s kamzíkmi zo Slovenského raja, treba to brať ako fakt,“ dodal Hybler.
Kamzik
Foto: SITA/Gabriel Lipták

Do Slovenského raja a Veľkej Fatry bolo ešte v 60-tych rokoch minulého storočia dovezených niekoľko kusov kamzíka vrchovského alpského. Vo Veľkej Fatre žije momentálne 30 až 40 kusov.

V Slovenskom raji žije okolo 100 jedincov, ktorí sa tu rozmnožili z pôvodne šiestich jedincov, dvoch kamzíkov a štyroch kamzíc, vypustených v roku 1963. Do týchto lokalít bol kamzík pôvodne dovezený z poľovníckych dôvodov, ešte pred vznikom chránených území, či národných parkov.

V čase, keď tu boli dovezené alpské kamzíky, ešte nebol popísaný samostatný poddruh kamzíka vrchovského tatranského. V posledných rokoch to potvrdili aj genetické analýzy.

V Tatrách je 100 zmutovaných kamzíkov

V Nízkych Tatrách tak žije v súčasnosti okolo 100 jedincov už zmutovanej formy kamzíka vrchovského. Alpský kamzík v Slovenskom raji nie je prísne chránený, ako jeho tatranský príbuzný v Tatranskom národnom parku.

Ročne sa v Slovenskom raji povoľuje odstrel piatich až šiestich jedincov. S regulovaným odstrelom kamzíka sa tu začalo ešte v 80-tych rokoch minulého storočia.

Kamzíky možno u nás loviť v novembri a decembri. Odstrelový poplatok za alpského kamzíka sa pohybuje od 770 do 2690 eur, v niektorých prípadoch aj viac. Pôvodne bol regulačný odstrel motivovaný tým, aby nedochádzalo k hybridizácii s nízkotatranským kamzíkom. Na tento rok eviduje Správa Národného parku Slovenský raj päť žiadostí o odstrel kamzíka.
Kamzik
Foto: SITA/Rastislav Ovšonka

Ani regulácia počtu kamzíkov v Slovenskom raji však nezabránila tomu, aby sa oba druhy skrížili. Nízke Tatry od Slovenského raja oddeľuje len cesta I/67 medzi Popradom a Vernárom a od Veľkej Fatry sú to zase Donovaly.

Alpské kamzíky sú oveľa pohyblivejšie a počas zimy nezriedka schádzajú až do pásma lesa, čo mohlo spôsobiť, že aj počas ruje sa niektoré samce z Veľkej Fatry a Slovenského raja dostali do Nízkych Tatier a skrížili sa s pôvodne čistou formou kamzíka vrchovského tatranského.

Populácia kamzíka vrchovského v Nízkych Tatrách tak už nie je pôvodnou formou kamzíka vrchovského tatranského, ktorý žije jedine vo Vysokých, Západných a Belianskych Tatrách.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia