Nižšie príspevky v druhom pilieri sú svinstvo, tvrdí Matovič

Dôchodca
dôchodok

BRATISLAVA 1. augusta (WEBNOVINY) – Premiér Robert Fico podľa Igora Matoviča (OĽaNO) nedodržal chlapské slovo, keď pred voľbami tvrdil, že nebude meniť výšku príspevkov do druhého piliera. Smer pritom podľa neho na billboardoch sľuboval ľuďom istoty.

Istota je v prvom rade chlapské slovo,“ povedal. Fico dal pritom podľa Matoviča slovo, že nebude meniť výšku príspevku do kapitalizačného piliera.

Odhlasovať zníženie odvodov do druhého piliera v situácii, keď ste sľúbili, že to nebudete robiť, je svinstvo,“ zdôraznil Matovič. Keďže Smer podľa neho sľúbil neznižovať váhu druhého piliera, nemá mandát ani na to, aby k takémuto kroku žiadal o skrátené konanie.

Premiér vytrvalo klame, myslí si poslanec Mihál

Mihal
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

K tomu, že premiér vytrvalo klame, sa pridal aj poslanec Jozef Mihál (SaS). Poukázal na to, že podľa Fica sa opatrenia vlády dotknú 12 % občanov, avšak samotné zmeny v prvom a druhom pilieri postihnú takmer tri milióny ľudí.

Práve predchádzajúca vláda Roberta Fica podľa exministra práce legislatívnymi zmenami v druhom pilieri spôsobila to, že sa úspory v druhom pilieri nezhodnocovali.

Po voľbe generálneho riaditeľa RTVS, ktorá bola jediným bodom 5. schôdze Národnej rady SR, pokračovala v parlamente 4. schôdza rozpravou k zmenám v dôchodkoch a odvodoch.

Zníženie príspevkov do druhého piliera zo súčasných 9 % na 4 % je podľa poslanca Ľudovíta Kaníka (SDKÚ-DS) len predkrokom k tomu, aby Smer vyhlásil sporivý pilier za podvod a úplne ho zrušil.

O tak dôležitom zákone, akým je zákon o sociálnom poistení, by podľa poslanca Ivana Švejnu (Most-Híd) nemal parlament rokovať v skrátenom legislatívnom konaní. „Zákon o sociálnom poistení je možno ešte dôležitejší ako štátny rozpočet,“ povedal. Tento zákon totiž podľa opozičného poslanca vytvára mechanizmus prerozdeľovania približne 9,5 mld. eur ročne. „Bude sa týkať prakticky každého, bez výnimky,“ upozornil.

Podľa Švejnu je nesprávne schvaľovať zmeny v dôchodkovom systéme „hurá systémom“. Ako ďalej uviedol, stálo by za to, aby sa Smer pokúsil o dohodu s opozíciou. „Ľudia potrebujú istotu, že sa dôchodkový systém nebude často meniť,“ zdôraznil poslanec za Mos-Híd. Ak však podľa neho parlament prijme rýchle legislatívne úpravy, nebude čas na hľadanie zhody s opozíciou.

Smer je dvojtvárny, vyhlásil poslanec Kaník

Kaník
Foto: SITA/Michal Burza

Predstavitelia Smeru sú podľa neho dvojtvárni, keď na jednej strane hovoria o starobnom dôchodkovom sporení ako o podvode a na strane druhej sú za druhý pilier. „Ako to ide dohromady? Ak ste za druhý pilier, nemôžete tvrdiť, že je to podvod,“ spýtal sa vládnych poslancov.

Ak by podľa Kaníka bol druhý pilier podvodom, tak by išlo o podvod pri deväťpercentnej sadzbe, aj pri jednopercentnej sadzbe. Opozičný poslanec poukázal na to, že premiér Robert Fico pred voľbami tvrdil, že sa príspevok do druhého piliera znižovať nebude a teraz sa deje opak.

Ak vláda podľa Kaníka zníži príspevky do druhého piliera z 9 % na 4 %, tak 5 % z hrubých miezd zostane v Sociálnej poisťovni a použije sa na okamžitú spotrebu, teda na výplatu dôchodkov súčasným penzistom. Ako dodal, v prvom pilieri totiž na rozdiel od druhého piliera neexistuje žiadna „špajza“, v ktorej sa ukladajú peniaze na budúce dôchodky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičJozef MihálĽudovít KaníkRobert Fico