Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Foto: ilustračné, Thinkstock
18. marca 2016 Ekonomika od SITASITA Diskusia(0)

NKÚ začal rozsiahlu kontrolu v zdravotníctve

BRATISLAVA 18. marca (WebNoviny.sk) – Najvyšší kontrolný úrad SR (NKÚ) začal systémovú kontrolu zdravotníctva zameranú na fungovanie zdravotníckych zariadení. Ako v piatok informovala hovorkyňa NKÚ Daniela Bolech Dobáková, kontrola patrí k trom kľúčovým oblastiam vychádzajúcim z plánu kontrolných akcií, ktoré sa úrad rozhodol uskutočniť v tomto roku.

“Cieľom kontroly je nielen preveriť dodržiavanie všeobecne záväzných právnych predpisov, kontrolóri sledujú aj efektívnosť, hospodárnosť a účinnosť vynaložených prostriedkov pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti,” ozrejmila Dobáková. Počas 24 mesiacov NKÚ preverí viac ako 40 zdravotníckych zariadení – fakultné, univerzitné, detské nemocnice, centrá pre liečbu drogových závislostí, špecializované ústavy, nemocnice spadajúce pod vyššie územné celky, pod mestá, ako aj samotné Ministerstvo zdravotníctva SR.

V prvej etape skontrolujú fakultné nemocnice

Kontrolóri sa zamerajú na obdobie ostatných piatich rokov (od roku 2011). V prvej etape sa uskutoční kontrola vo fakultných nemocniciach v Nitre, v Banskej Bystrici, v Prešove, v Nových Zámkoch, v Trenčíne, v Žiline, v Trnave a v univerzitných nemocniciach v Bratislave a v Košiciach.

“Analýzy poukazujú na opakujúce sa nedostatky v hospodárení, obstarávaní majetku a služieb či správe majetku nemocníc. Kľúčovými oblasťami, na ktoré sa kontrolóri zamerajú, sú napríklad stav nemocníc, pripravenosť elektronizácie zdravotníctva (eHealth), zavedenie systému DRG, ktorý má slúžiť na racionálnejšie a transparentné financovanie, ako aj na využívanie zdravotníckej techniky,” vysvetlila Dobáková.

NKÚ si zároveň posvieti na nákup a využívanie zdravotníckych prístrojov nad 200 tisíc eur s tým, že kontrolné skupiny porovnajú ceny prístrojov s bežnými cenami na trhu porovnateľných prístrojov s podobnými parametrami. Teda či sú ceny prístrojov a náklady na ich opravu primerané. Kontrolóri sa zamerajú aj na trend zadlžovania nemocníc či na investície do majetku (strojov, prístrojov, stavieb).

V súčasnosti vykonáva kontrolu vo VšZP

V súčasnosti vykonáva kontrolu NKÚ vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP). “Úrad s kontrolou začal v novembri minulého roka, keď vznikol vážny problém so zmluvami s tetou vtedajšieho generálneho riaditeľa VšZP Marcela Foraia, Annou Sučkovou,” informovala Dobáková.

NKÚ preveruje reprezentatívnu vzorku zmluvných vzťahov medzi poisťovňou a štátnymi i neštátnymi poskytovateľmi laboratórnej diagnostiky, počítačovej tomografie, elektromyografie či RTG vyšetrení. “NKÚ sa rozhodol kontrolu rozšíriť o preverenie zmluvných vzťahov medzi VšZP a Klinikou Kostka. Zároveň reaguje na požiadavku Národnej kriminálnej agentúry preveriť zmluvné vzťahy medzi VšZP a jedným z dodávateľov v otázke možného zvýhodňovania veriteľa vo vzťahu k iným. Výsledky kontroly by mali byť známe v máji,” uzavrela hovorkyňa.

Odporúčané články

NAKA zasiahla proti lekárom, robili poisťovacie podvody Na platy podľa asociácie chýba nemocniciam 95 miliónov eur

Témy

Diskusia

Zatiaľ žiadne komentáre. Napíšte prvý komentár!

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

Podnikam.sk

Byvanie je hra

Dámskajazda

NAJKY.sk

Mňamky-recepty

najAPPKY.sk

DRAN.sk

Autolike.sk

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...