Nobelova cena patrí vedcom, ktorí popísali pôvod vesmíru

Higgsov bozón
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 8. októbra (WEBNOVINY) – Nobelovu cenu za fyziku získali François Englert a Peter W. Higgs za teoretické popísanie mechanizmu, ktorý prispel k pochopeniu pôvodu hmoty subatomárnych častíc.

Laureátov Nobelovej ceny za fyziku vyhlásili s viac než hodinovým meškaním.

Englert a Higgs v roku 1964 nezávisle od seba prišli s teóriou o tom, ako sa hmota spojila a vytvorila tak vesmír so všetkým, čo v ňom existuje.

Táto teória je dôležitou súčasťou Štandardného modelu fyziky častíc a jej správnosť sa podarilo potvrdiť vlani v júli vedcom z Európskej organizácie pre jadrový výskum (CERN) objavením Higgsovho bozónu pomocou Veľkého hadrónového urýchľovača (LHC). Tento rok v marci odborníci tento objav potvrdili.

Nobelova cena fyzika
Foto: SITA/AP

Udeľovanie prestížnych cien sa začalo v pondelok v hlavnom meste Švédska.

Nobelovu cenu za fyziológiu alebo medicínu získali Američania James E. Rothman, Randy W. Schekman a Nemec Thomas C. Südhof za objav mechanizmu regulujúceho vezikulárny transport, čo je hlavný systém transportu látok v bunkách.

Svet sa v tomto týždni postupne dozvie aj mená víťazov Nobelovej ceny za chémiu, literatúru a mier. O ich laureátoch rozhodujú švédske vedecké inštitúcie, výnimkou je však cena mieru.

Práve posledná menovaná bude už tradične pútať najväčšiu pozornosť.

Tento rok sa o prestížne ocenenie za mierové zásluhy uchádza rekordný počet 259 nominovaných, pričom ich zoznam je tradične prísne utajovaný.

Obrazom: Pakistanská hrdinka Malála Júsafzaj

Favoritkou je Pakistanka Malála Júsafzajová, aktivistka postrelená členom afganského hnutia Taliban, ktorá je aj v užšom výbere na Sacharovovu cenu udeľovanú Európskym parlamentom. Problémom však môže byť jej vek.

Dnes 16-ročnú Malálu postrelili v októbri z blízkosti do hlavy bojovníci Talibanu, keď odchádzala zo školy v údolí Svát na severozápade Pakistanu. V Británii podstúpila liečenie a odvtedy sa domov pre neustále hrozby Talibanu ešte nevrátila.

Informácie zverejnila webstránka www.nobelprize.org.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert Fico