Nobelovu cenu doteraz získalo 776 mužov a 41 žien

Nobel
Slávnostné odovzdávanie Nobelovej ceny za účasti švédskej kráľovskej rodiny - kráľovnej Silvie, princa Carla Philipa, kráľa Carla XVI. Gustafa, princa Daniela a princeznej Victorie v decembri 2010. Foto: Ilustračné foto SITA/AP

BRATISLAVA 3. októbra (WEBNOVINY) – Vyhlásením laureátov Nobelovej ceny za medicínu sa v pondelok začal týždeň oznamovania mien víťazov za rok 2011. Po medicíne príde v utorok na rad fyzika, v stredu chémia, vo štvrtok literatúra a v piatok najočakávanejšie ocenenie – Nobelova cena mieru. Celý proces budúci pondelok zavŕši cena za ekonómiu, ktorá však oficiálne medzi Nobelove ceny nepatrí.

Agentúra SITA v tejto súvislosti prináša niekoľko zaujímavostí a faktov spojených so 110-ročnou históriou udeľovania prestížnej ceny.

Na Nobelovu cenu mieru je tento rok nominovaný rekordný počet 241 ľudí a organizácií.

V doterajšej histórii si cenu neprevzalo šesť ľudí, dvaja z nich dobrovoľne. V roku 1964 to boli francúzsky spisovateľ Jean-Paul Sartre, ktorý odmietol prestížne ocenenie za literatúru, a niekdajší vietnamský premiér Le Duc Tho. Ten sa v roku 1973 odmietol o Nobelovu cenu mieru podeliť s vtedajším americkým ministrom zahraničných vecí Henrym Kissingerom. Trom Nemcom zakázal ocenenie prijať Adolf Hitler a v jednom prípade zasiahlo vedenie Sovietskeho zväzu – v roku 1958 zakázali Borisovi Pasternakovi prijať Nobelovu cenu za literatúru.

Za 110 rokov udeľovania sa trikrát stalo, že laureáti ceny boli v čase zisku ocenenia vo väzení, týkalo sa to aj minuloročného víťaza, Číňana Liua Siao-poa či barmskej prodemokratickej líderky Aun San Su Ťij v roku 1991.

Najstarším držiteľom Nobelovej ceny je Američan ruského pôvodu Leonid Hurwicz, ktorý v roku 2007 získal vo veku 90 rokov Nobelovu cenu za ekonómiu. O niekoľko mesiacov neskôr zomrel. Naopak, najmladším držiteľom je Brit Lawrence Bragg, ktorý v roku 1915 získal prestížne ocenenie za fyziku vo veku 25 rokov.

Najstaršou žijúcou laureátkou Nobelovej ceny je 102-ročná Talianka Rita Levi-Montalciniová, ktorá prestížne ocenenie získala v roku 1986 za medicínu.

Pomer medzi mužskými a ženskými držiteľmi Nobelových cien je 776 ku 41 v prospech mužov.

V 110-ročnej histórii sa šesťkrát stalo, že cenu získali otec so synom, v jednom prípade sa tešil otec so svojou dcérou a trikrát manželské páry.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adolf HitlerAun San Su ŤijSu Ťij