Nobelovu cenu mieru získala prekvapujúco Európska únia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Unia
Foto: SITA/AP

12. októbra (WEBNOVINY) –

Laureátom tohtoročnej Nobelovej ceny mieru sa stala Európska únia.

Prekvapujúci výber držiteľa prestížneho ocenenia v piatok predpoludním oznámil nórsky Nobelov výbor. Ten ocenil blok za dlhodobé zásluhy na zjednocovaní kontinentu, šírení mieru a zabezpečovaní stability v bývalých komunistických krajinách po páde takzvanej železnej opony.

Zatiaľ nemenovaný predstaviteľ 27-členného bloku cenu založenú švédskym vynálezcom dynamitu Afredom Nobelom prevezme počas decembrovej slávnosti v Osle.

Ocenenie zahŕňa diplom, medailu a šek na zníženú odmenu v hodnote osem miliónov švédskych korún, v prepočte asi 930-tisíc eur. Paradoxom zostáva, že Nórsko nie je členom Európskej únie, do ktorej jeho obyvatelia vstúpiť odmietajú.

Európska únia oficiálne vznikla v roku 1993 na základe Maastrichtskej zmluvy. Jej základy však položilo šesť krajín ešte v roku 1952, keď vzniklo Európske spoločenstvo pre uhlie a oceľ (ESUO) a z neho o šesť rokov rok neskôr aj Európske hospodárske spoločenstvo (EHS).

Dnes má EÚ 27 členov, v ktorých dokopy žije viac ako 500 miliónov obyvateľov. Blok v súčasnosti funguje na základe Lisabonskej zmluvy z roku 2009. Hlavnými orgánmi sú Európsky parlament, Európska komisia a Európska rada. Blok má aj svoj súdny dvor a vlastnú centrálnu banku. K najväčším úspechom EÚ sa radí vytvorenie spoločnej menovej únie, ktorá však aktuálne zápasí s dlhovou krízou, a vznik zóny voľného pohybu osôb a tovarov známej ako schengenský priestor.

Reakcie na Nobelovu cenu mieru

„Sme všetci veľmi hrdí, že úsilia Európskej únie na udržanie mieru v Európe boli ocenené,“ uviedol. Podľa Schulzových slov je cena rovnako uznaním povojnového zmierenia v Európe, ktorá navyše môže slúžiť ako inšpirácia. „Sme hlboko dojatí a poctení, že Európska únia získala Nobelovu cenu mieru,“ povedal Schulz v reakcii.

„Zmierenie je to, o čom je Európska únia. Môže slúžiť ako inšpirácia. EÚ je unikátny projekt, ktorý nahradil vojnu mierom, nenávisť solidaritou.“

Nobelov výbor uviedol, že európska dvadsaťsedmička si ocenenie zaslúži za svoju dlhodobú rolu v zjednocovaní kontinentu po druhej svetovej vojne.

„Európa pokračuje ďalej aj napriek kríze. Nie je to dlhá pokojná rieka, no ustaľuje sa. Myslím, že všetci lídri štátov a obyvatelia privítajú cenu ako povzbudenie. Som veľmi dojatý. Posledné tri desaťročia boli veľmi ťažké.“

Jacques Delors, bývalý predseda Európskej komisie

„Európa si v 20. storočí prešla dvoma občianskymi vojnami a my sme nastolili mier vďaka EÚ. Tá je preto najväčším mierotvorcom v histórii.“

Herman Van Rompuy, stály predseda Európskej rady

„Znamená to, že Nóri naozaj majú zmysel pre humor. EÚ možno dostala cenu za mier, no určite nie za prosperitu. Vytvorila totiž chudobu a nezamestnanosť pre milióny ľudí. V posledných dvoch rokoch vytvorila veľké nepriateľstvo medzi juhom a severom Európy. Pozrite sa na frau Merkelovú a jej privítanie nacistickými zástavami v Aténach. Po tom, ako Van Rompuy s radosťou išiel do vojny s Líbyou a Kaddáfím, je zisk Nobelovej ceny mieru smiešny.“

britský europoslanec Nigel Farage

„Je to dôležité a správne rozhodnutie a znamená veľké povzbudenie pre ľudí v Európe. Je to jasné odmietnutie nacionalizmu a výlučného sledovania vlastných cieľov. Nobelov výbor si zaslúži úctu za svoje rozhodnutie.“

bývalý nemecký kancelár Gerhard Schröder

„Som hrdý a šťastný. Európska integrácia je najúspešnejším mierovým projektom v histórii. Na troskách dvoch svetových vojen vyrástol mier a sloboda, nepriatelia na život a na smrť sa stali dobrými priateľmi a neoddeliteľnými partnermi.“

nemecký minister zahraničných vecí Guido Westerwelle.

„Prezident rozhodnutiu neverí a považuje to za žart, uviedol Radim Ochvat,“ hovorca českého prezidenta Václava Klausa pre portál novinky.cz.

„Šesťdesiat rokov mieru v Európe je dlhá doba pre nás, ktorí žijeme v EÚ. Ale z pohľadu histórie je to iba mihnutím oka. Musíme pracovať neúnavne a naďalej sa usilovať o mier, demokraciu a slobodu,“ uviedla v reakcii nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Laureát Nobelovej ceny mieru z roku 1983 a bývalý poľský prezident Lech Walesa je „nepríjemne“ prekvapený udelením tohtoročnej Nobelovej ceny mieru Európskej únii. Nobelov výbor ocenenie únii udelil za jej dlhodobú rolu v zjednocovaní kontinentu a šírení mieru po druhej svetovej vojne.

Walesa síce uznáva tieto zásluhy, no EÚ podľa neho „za to dostáva zaplatené“.V tomto svete máme veľa príkladov osobného aktivizmu,“ reagoval Walesa, ktorý dostal Nobelovu cenu mieru za jeho boj proti totalitnému režimu v Poľsku.

Inštitúcie, ktoré získali Nobelovu cenu mieru

1904: Ústav medzinárodného práva

1910: Stály medzinárodný výbor mieru

1917: Medzinárodný výbor Červeného kríža

1938: Nansenov medzinárodný úrad pre utečencov

1944: Medzinárodný výbor Červeného kríža

1947: Koncil Spoločnosti priateľov (kvakeri), Komisia Americkej spoločnosti priateľov (kvakeri)

1954: Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR)

1963: Medzinárodný výbor Červeného kríža a Liga spoločností Červeného kríža

1965: Detský fond OSN (UNICEF)

1969: Medzinárodná organizácia práce (ILO)

1977: Amnesty International (AI)

1981: Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR)

1985: Medzinárodné združenie Lekári proti jadrovej vojne

1988: Mierové sily OSN

1995: Pugwashské konferencie o vede a svetových záležitostiach

1997: Medzinárodná kampaň za zákaz nášľapných mín

1999: Lekári bez hraníc

2001: Kofi Annan (Ghana) a Organizácia Spojených národov (OSN)

2005: Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (IAEA) a jej generálny riaditeľ Muhammad al-Barádií (Egypt)

2007: Medzivládny panel pre klimatické zmeny

2012: Európska únia (EÚ)

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Kofi AnnanMuhammad al-BarádiíNigel Farage